Ознака: корнелија нинова
Балкан 12.08.22 | 11:57

Нинова бара Софија веднаш да започне преговори со „Газпром“

Лидерката на Бугарската социјалистичка партија, Корнелија Нинова, повика на итни преговори со руската енергетска компанија „Газпром“ за да се избегнат банкроти на...

Балкан 26.07.22 | 22:02

Бугарските социјалисти ќе се обидат да формираат влада

Бугарската социјалистичка партија (БСП) ќе се обиде да го реализира третиот мандат, одлучи Националниот совет на партијата со 96 гласа „за“, 15 „против“ и два воздржани. Отворено...

Балкан 29.06.22 | 20:16

Поради протераните руски дипломати партијата на Нинова „им сврте грб“ на Петков и Василев

Поради протерувањето на 70 руски дипломати, Бугарската социјалистичка партија (БСП) ги прекине разговорите за формирање на нов кабинет со Продолжуваме со промените...

Балкан 25.06.22 | 16:31

Бугарската вицепремиерка во оставка: Темата „Македонија“ е грубо искористена за партиски цели

Вицепремиерката во оставка и лидер на Бугарската социјалистичка партија Корнелија Нинова во интервју за БНТ ги критикуваше постапките на претседателот Румен Радев....

Балкан 21.06.22 | 10:57

Нинова: Доколку се изгласа недоверба, да се формира влада во рамките на овој парламент

Пред почетокот на дебатата за гласање недоверба на владата, таа истакна дека статистиката ги побива сите измислени мотиви за гласање за економијата Можно е формирање...

Балкан 08.06.22 | 20:27

Нинова од БСП: Ние не сме за нови избори во Бугарија, ќе разговараме за малцинска влада

За Бугарската социјалистичка партија (БСП) предвремени парламентарни избори би значеле поголем хаос и продлабочување на кризите, како и немање функционално Народно...

Балкан 10.04.22 | 13:11

Вицепремиерката на Бугарија: Не потпишувам да дадеме воена помош за Украина, нека ме сменат

Бугарската вицепремиерка и министерка за економија, Корнелија Нинова, која е лидер на БСП, за БНТ изјави дека ако Националното собрание одлучи Бугарија да и обезбеди...

Балкан 20.02.22 | 08:38

Нинова: Не очекував Румен Радев и Бојко Борисов да зборуваат на ист јазик

Лидерката на Бугарската социјалистичка партија, Корнелија Нинова, која е вицепремиер за економија, за телевизијата Нова Њуз изјави дека не очекувала бугарскиот претседател...

Македонија 19.11.21 | 14:38

Нинова: Додека јас преговорам за нова Влада, Македонија нема да влезе во ЕУ

Новата влада во Бугарија би можела да го омекне својот политички пристап кон Скопје и да ѝ даде поддршка на Македонија по прашањето за членство во ЕУ, е заклучокот...

Балкан 21.09.21 | 11:45

Нинова: БСП сака да знае што ќе прави „Промената продолжува” во однос на Македонија

БСП е отворена за дијалог и барање решенија, но ќе почека да види што нуди новиот проект на двајцата поранешни привремени министри Кирил Петков и Асен Василев, изјави...

Балкан 24.07.21 | 10:27

Нинова: Без БСП нема стабилна влада

Лидерот на бугарските социјалисти Корнелија Нинова, неколку часа пред да се сретне со раководството на партијата „Има таков народ“, која победи на парламентарните...

Македонија 17.06.21 | 12:45

Нинова вели едно, Заев друго по средбата во Софија

Во моментов нема услови Бугарија да се согласи Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ, оцени претсдателката на Бугарската социјалистичка партија (БСП),...