Ознака: коридори 8 и 10
Македонија 27.05.23 | 12:42

ДУИ: Историјата ќе ги запамети оние кои гласаа „за“ и оние кои беа „против“ законите за коридорите

Демократската унија за интеграција ја поздравува одлуката на Собранието да ги усвои законите кои, како што велат од партијата, „го отвораат патот за поевтина и побрза...

Македонија 27.05.23 | 10:45

СДСМ: Cеверна Македонија конечно станува вистинска крстосница на Балканот

Собранието на Република Cеверна Македонија, ги донесе измените и дополнувањата на законите за изградба на стратешки инфраструктурни проекти од национален интерес....

Македонија 22.05.23 | 18:15

Десет реченици на веб-страница на „Енка“ не се проект, да постоеше ќе се градеше според македонските закони

Собранието попладнево во рамките на 115-тата седница го заврши општиот претрес по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за градење, кој е дел од измените...

Македонија 21.05.23 | 10:55

Николоски: Сите инфраструктурни проекти во Македонија се запрени, власта е заинтересирана само за штетниот договор за коридорите 8 и 10Д

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при теренската посета на општина Росоман во рамки на акцијата „Ова е Македонија за сите“ истакна дека жителите...

Македонија 18.05.23 | 20:23

Силјановска Давкова: Владата сака да обезбеди европско алиби за неодговорно постапување и злоупотребена службена положба

Владата постапила неовластено и посегнала по вршење туѓи права, бидејќи од пратениците бара да го покријат тоа што го презела како обврска во фамозниот договор кој...

Македонија 08.05.23 | 14:03

Мицкоски: Владините закони стигнаа во Собранието со европско знаменце

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во изјава информира дека предлог-законите за изградба на делови од Коридорите 8 и 10Д веќе пристигнале во Собранието...

Економија 29.04.23 | 19:00

Исплатен е првиот трансфер за изградбата на коридорите

Согласно Програмата за финансирање патна инфраструктура за проектот Коридор 8 и Коридор 10д за 2023 година, донесена на седница на Владата на Република Македонија...

Македонија 26.04.23 | 13:05

Коридорите ќе изедат дополнително уште најмалку една милијарда евра

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ до детали пред новинарите го објасни договорот со Бектел и Енка. Мицкоски е убеден дека сумата од 1.3 милијарда евра која е предвидена за изградба...

Економија 25.04.23 | 21:20

Стојаноска: Никој не е против изградба на коридорите 8 и 10д, ние сме против криминалот на Артан Груби кој е очигледен

Изјавата на Артан Груби дека оној кој ќе направи криминал за проекти како за коридорите ќе лежи во затвор доживотно, значи дека или глуми чесен или е изигрување со македонскиот...

Македонија 25.04.23 | 14:24

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е „за“ коридорите 8 и 10Д, но е „против“ криминалот во овој проект

ВМРО-ДПМНЕ не е против изградбата на коридорите 8 и 10д. овој проект е застапен  во програмата на партијата, но е против продолжување на работната недела од 40 на 60 часа...

Македонија 25.04.23 | 10:07

Хајдари: Не, не e ВМРО-ДПМНЕ против САД и Коридорот 8 кога пријавува корупција и криминал

Сопственикот на весикот „Лајм“ Фејзи Хајдари смета дека е добро што ВМРО-ДПМНЕ пријавува корупција и криминал во договорот за изградба на Коридорот 8. Тој посакува...

Македонија 22.04.23 | 08:43

Мисајловски: Власта прифатила сите грешки кои ќе се јават при проектирање на Коридорот 8 да паднат на наш товар

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски во гостување во Вечерното шоу на Богдан Илиевски на Алфа ТВ, говорејќи за договорот и предлог новите закони со Бехтел...

Македонија 21.04.23 | 11:17

Договорот на Ковачевски и Груби со „Бехтел и Енка“ задира и во безбедноста на државата: Странците ќе работат без работни и дозволи за престој

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски откри нови детали за договорот со „Бектел и Енка“. Тој обасни дека се работи за план 11 од договорот што се однесува...

Македонија 21.04.23 | 10:20

Милошоски: Луѓе блиски до власта купиле земјиште на местото на коридорите за да го продаваат поскапо

ВМРО-ДПМНЕ има информации дека луѓе блиски до првите функционери во Владата знаеле каде ќе поминуваат коридорите 8 и 10-Д и веќе купувале земјише за подоцна да го продаваат...

Економија 21.04.23 | 10:00

Не се воведува работна недела од 60 часа, туку се доуредуваат дополнителните часови во работната недела од 40 часа, тврди Битиќи

Со новото законско решение за работните односи се доуредуваат дополнителните часови во работната недела од 40 часа, а не се воведува работна недела од 60 часа, тврди вицепремеирот...

Македонија 21.04.23 | 08:40

Битиќи: Си седнале и си проектирале на Гугл мапс, па автопатот минува преку 27 куќи и гробиштата во Бокојчани

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, објасни денеска зошто проектот за изградба на коридорите има потребна од законски измени. -Не слушам никаде да се...

Македонија 20.04.23 | 22:49

Амбасада на САД: Поддржуваме инвестиции од интерес на Македонија, ако има несоодветни активности тие теба да се истражат

„Амбасадата на САД целосно ги поддржува инвестициите од корист на народот на Македонија. Бидејќи ова не е проект на американската влада, Амбасадата немаше...

Македонија 20.04.23 | 21:48

Сомнежите на ВМРО-ДПМНЕ за грабеж во изградбата на коридорите 8 и 10д за ДУИ се антиалбански

Владејачката ДУИ излезе со реакција на изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Хрситијан Мицкоски, кој проектот за коридорите 8 и 10 ги нарече „историски грабеж“ наспроти...

Македонија 20.04.23 | 21:16

Мицкоски ги нарече коридорите 8 и 10д историски грабеж

Ова не е историски проект, ова е историска пљачка и должничко ропство во кое Владата на ДУИ поддржана од малцинскиот партнер на СДСМ ја турка Македонија, рече претседателот...

Македонија 20.04.23 | 16:54

Денес е доста исплатливо да си му помошник на Артан Груби: Кандидатот што ќе победи ќе заработи 65.000 евра за 5 години

Во огласот на Јавното претпријатие за државни патишта распишан за привремени вработувања на работници за изградба на коридорите 8 и 10 има посебна ставка која обезбедува...