Ознака: Коридор 8
Економија 20.09.22 | 23:52

Груби објасни како течел тендерот кој го доби „Бехтел и Енка“

Хрватска компанија зад која стоеле руски пари не го добила тендерот за изградба на автопатишта кој подоцна го доби фирмата „Бехтел и Енка“, вели вицепремиерот Артан...

Економија 20.09.22 | 08:55

Груби: Тендерот за надзор на Коридорот 8 пропадна поради „руски пари“ во хрватската комапнија

Првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби ексклузивно во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 одовори во врска...

Економија 12.08.22 | 10:28

Лани сме добиле 6,5 милиони евра казна од ЕБОР за неградење на пругата кон Бугарија

Минатата година на Европската банка за обнова и развој сме му платиле 6,5 милиони евра казна во камати и трошоци за нереализирани средства поради договорен, а неповлечен...

Економија 28.06.22 | 14:34

Груби го свика Комитетот за Коридорите 8 и 10Д, се формираат преговарачките тимови

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби го свика денес вториот состанок на Комитетот за изградба на Коридорот...

Македонија 27.05.22 | 16:56

Груби и Ќучук разговарале за продлабочување на добрососедските односи со Бугарија

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска имаше средба со бугарскиот европратеник и известувач за Македонија...

Економија 11.05.22 | 21:19

Пратеник на ДУИ купил компанија која работи на Коридорот 8?

Проектот од 900 милиони евра е епски криминал на ДУИ и власта, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашната „Топ тема“ на Телма. Јас појаснив и претходно...

Македонија 29.03.22 | 14:20

Уставниот суд одлучи да поведе постапка по член 12 од Законот за изградба на коридорите 8 и 10

Уставниот суд на денешната седница одлучи да поведе постапка по член 12 од Законот за изградба на делници од коридорите 8 и 10.  Со тој закон се утврдува како стратешки...

Балкан 04.03.22 | 16:48

Македонија и Бугарија ќе соработуваат на полето на енергетиката и инфраструктурата

 Актуелните настани, енергетската криза и нивното влијание врз економиите на Македонија и Бугарија, како и можностите за меѓусебната соработка беа теми на...

Економија 15.02.22 | 13:42

Ова може да доведе и 150 часа работа неделно: „Гласен текстилец“ со иницијатива до Уставен за изградбата на Коридорите 8 и 10

Здружението „Гласен Текстилец” од Штип денеска поднесе иницијатива до Уставен суд за оценување на уставност и законитост на членот 12 од Законот кој одобрува градежни...

Економија 26.01.22 | 14:50

Коридорот 8 го вративме меѓу врвните приоритети, вели Ковачевски при увидот на експресниот пат Ранковце-Крива Паланка

 Премиерот Димитар Ковачевски денеска заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП), Ејуп...

Економија 14.12.21 | 18:07

Конституиран преговарачкиот тим за Коридорите 8 и 10

Владата на 127-та седница седница ја разгледа и усвои Информацијата за конституирање на Комитет за преговори и преговарачкиот тим за имплементација на проектот за изградба...

Вести 16.11.21 | 12:59

Успешно заврши јавниот повик за избор на изведувач на градежните работи на делници од железницата на Коридорот 8

Јавното претпријатие за железничка инфраструктура „Железници на Република Македонија“ вчера (15 ноември) успешно го заврши јавниот повик за понуди за избор...

Економија 16.11.21 | 12:59

Успешно заврши јавниот повик за избор на изведувач на делниците Куманово-Бељаковце и Бељаковце-Крива Паланка

Јавното претпријатие за железничка инфраструктура вчера успешно го заврши јавниот повик за понуди за избор на изведувач за рехабилитација и градба на фаза 1 од пругата...

Економија 29.10.21 | 09:21

Ахмети: Коридорот 8 ќе биде завршен до 2024 година

Претседателот на Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, гостува вечерва во живо во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговаравме и за изградбата на...

Економија 15.10.21 | 16:33

Потпишани договори за грант за консултантски услуги и надзорен инженер за интензивирање на работите на железницата на Коридор 8

Договор за грант за консултантски услуги, како и Договор за надзорен инженер за претстојната изведба на градежните работи на источниот дел од железничкиот Коридор...

Балкан 14.10.21 | 22:59

Бугарската Влада го одобри Меморандумот помеѓу Македонија, Бугарија и Албанија за Коридорот 8

Бугарската Техничка влада денеска го одобри Меморандумот за разбирање помеѓу Македонија, Бугарија и Албанија за соработка во изградба на инфраструктура долж Коридорот...

Македонија 13.09.21 | 13:41

За Србија приоритет е брз воз до Грција, Македонија ќе потроши 200 милиони евра за пругата кон Бугарија

Изградбата на модерна дигитализирана железничка мрежа со директни експресни возови кои ги повруваат градовите во регионот ќе придонесат за воспоставување  подобра...

Економија 16.07.21 | 20:17

Рустеми: До Охрид ќе се вози со 130 км/час

Оваа година ќе започне изградбата на коридорот 8 а до крајот на 2025 ќе имаме автопат до граничниот премин Ќафасан, изјави за ТВ21 директорот на ЈП Државни патишта Ејуп...

Економија 06.07.21 | 14:23

ССМ: Со членот 12 се озаконува присилна работа без почитување на човековите права

Сојузот на синдикати на Македонија реагира и бара да биде избришан членот 12 од Предлог-законот за утврдување на јавен интерес и номинирање на стратешки партнер за имплементација...

Македонија 13.04.21 | 12:40

Уште една слуга на Заев си потпишува договори во четири очи

Уште една слуга на Заев, си потпишува договори во четири очи. Вака активистот Ивор Мицковски ја коментира веста министерот за транспорт Благој Бочварски уверува дека...