Ознака: Коридор 8
Економија 06.09.23 | 23:08

Механизацијата за изградба на Коридор 8 била на пат кон земјава, Груби најави дека на 12 септември почнуваат градежните активност

Првиот вицепремиер на Владата, Артан Груби, од Тетово најави дека механизацијата која ќе работи на изградба на автопатиштата предвидени во Коридор 8 е на пат кон државата. Откако...

Македонија 05.07.23 | 09:32

Дрин Ахмети е вмешан и како подизведувач на коридорот 8 ?

Кога јавноста ќе помисли дека дното е постигнато, во врска со криминалните активности на ДУИ, тогаш тука е семејството на Али Ахмети, со нови афери, каде се крадат парите...

Македонија 04.07.23 | 12:11

Го кријат Дрин дека е подизведувач на Коридор 8

Внукот на Али Ахмети со фирмата која ја купи Соравија работи на Коридор 8 и други патишта, се крие како подизведувач, алармира пратеникот Драган Ковачки на денешната...

Економија 16.05.23 | 13:26

Бочварски: Со изградба на Коридорот 8 стануваме неизбежна транспортна рута во регионот

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска престојува во работна посета на Црна Гора, каде учествува на министерската конференција посветена на поврзаност...

Македонија 24.04.23 | 21:11

Димитриевски: Дали отцртувањето на самиот Коридор 8 е отцртување на картата на Илирида?

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во вечерашното гостување во централниот Дневник на телевизија Сител потенцираше дека коридорот 8 поврзува...

Економија 23.04.23 | 15:48

Мицкоски: Нема градежни активности на Коридорот 8 затоа што нема проект

Градежни работи на Коридорот 8 се уште нема затоа што нема проект, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Нема уште долго време да видиме градежни активности...

Македонија 11.04.23 | 14:08

Мицкоски: Ковачевски и Груби ќе одговараат за овозможените екстра пенали за изведувачот на Коридорот 8

Тоа е шокантно, имаше и медиуми кои прикажаа докази и договорот кој го има потпишано Димитар Ковачевски и Артан Груби со фирмата изведувач. Компанијата го штити својот...

Македонија 10.04.23 | 19:35

Траса на Коридор 8 поминува низ заштитено подрачје!?

Експерти што се длабоко обеспокоени од „очигледно направените исчекори во насока на конкретни обиди за создавање легална рамка за уништување нa материјалните докази...

Култура 10.04.23 | 11:04

Македонско археолошко друштво: Господа пратеници, дали уништување на културно наследство е нашиот пат пат за ЕУ?

Денеска во 10 часот, пред Собранието на Македонија Македонското археолошко друштво (МАД) организираше протест против гласањето на измените на Законот за заштита на културното...

Македонија 08.04.23 | 09:01

И според Транспаренси изборот на надзорот на Коридорите 8 и 10Д е „матен“, само на ЈО му требаат месеци за да побара запирање на работите

И според Транспаренси изборот на надзорот на Коридорите 8 и 10Д е „матен“, само на ЈО му требаат месеци за да побара запирање на работите.Требаше да помине повеќе од еден...

Економија 07.04.23 | 08:38

Кој ќе ја плати сметката од помпезно отворената табла за Коридорот 8?

ДУИ и СДС се експерти за потемкини села. Помпезно фрлаат лопати, а после зад себе оставаат само празни ливади. Така беше со спектакуларната фабрика за електрични автомобили,...

Македонија 06.04.23 | 10:59

Стоилковски: Ниту багер, ниту работник за Коридор 8, уште една празна нива по скапа церемонија

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски ја обвини власта дека и по два дена од скапата церемонија за почеток на градбата на Коридорот 8, на местото нема ништо од работа,...

Македонија 05.04.23 | 09:24

СДСМ: Изградбата на Коридорот 8 значи помали трошоци за превоз, побрз транспорт, поврзување и интеграција на Cеверна Македонија

Владата предводена од СДСМ со започнување на силна градежна офанзива на Коридот 8 носи нов економски и развоен импулс за државата, придобивки за граѓаните и стопанството,...

Македонија 04.04.23 | 15:32

Мицкоски: Ветувам дека ќе дојде ден кога надлежените ќе одговараат за криминалниот тендер за надзорот на изградбата на Коридорот 8

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ при денешната негова посета во Бутел запрашан како го коментира настанот во Тетово за поставувањето на камен темелник...

Економија 04.04.23 | 14:09

Ковачевски: Со Коридор 8 Македонија станува крстосница на Балканот наместо кружен тек како досега

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Тетово присуствуваше на поставување камен-темелник на проектот Коридор 8, со...

Економија 16.03.23 | 19:15

Без метар испланиран пат, владата веќе испланира камен темелник за коридорите од 1,3 милијарди евра

Додека владата подготвува удирање на камен темелник на Коридорите 8 и 10 Д, опозицијата најавува одговорност и казни за учесниците во скандалите со 22 милионскиот тендер...

Македонија 10.03.23 | 14:38

Ковачевски: Нормално е Антикорупциска да ја врши својата работа за какви и да било сомнежи за автопатите

Антикорупциската комисија нормално е да си ја работи својата работа во делот на она за што постојат сомнежи, меѓутоа тоа не значи дека „Бехтел и Енка“ ќе ги одложи работите,...

Економија 08.03.23 | 15:41

12 милиони евра за километар автопат, ќе се гради до 2027 година

Конзорциумот „Бехтел и Енка“ на 22 април годинава треба да биде воведен во работа за изградба на автопатските делници Тетово-Гостивар (17,5 км) Гостивар – Букојчани...

Економија 08.03.23 | 08:16

Автопатот Тетово – Охрид ќе чини 12 милиони евра по километар

1,3 милијарди евра или 12 милиони евра по километар ќе чини проектот за изградба на коридор 8 и коридор 10 кој треба да се протега од Тетово, па се до Ќафасан. Вицепремиерот,...

Македонија 04.03.23 | 13:29

Мицкоски за надзорот на коридор 8: Владата потпиша договор со шпанската Ептиса за која самите рекоа дека е криминална

На власта и е важен кој ќе биде надзор на коридор 8 и 10а, за да може да потпишува што ќе му кажат тие, а не реално што се случува на терен, односно да може да си наддаваат...