Ознака: конвој
Свет 06.05.22 | 09:13

Се очекува нов конвој на ОН за евакуација на цивилите од „Азовстал“

Нов конвој на ОН се очекува денеска да ги евакуира последните цивили од фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол, последното упориште на украинскиот отпор во стратешки...

Свет 12.03.22 | 16:29

Русија им се заканува на САД: Конвоите со оружје што ги испраќате во Украина од сега ги третираме како цели

Русија ги предупреди САД и Западот за последиците од испраќањето оружје во Украина, јавија светските агенции. – Соодветните конвои ќе станат легитимни цели за руските...

Свет 09.03.22 | 09:07

Објавени нови сателитски снимки – рускиот конвој во близина на аеродромот Антонов

Американската компанија „Maxar Technology“ објави нови сателитски снимки на кои е прикажан руски конвој во близина на аеродромот Антонов. Тој аеродром се наоѓа недалеку од...

Свет 01.03.22 | 09:19

Руски конвој долг над 64 километри се приближува кон Киев

Нови сателитски снимки од Maxar Technologies покажуваат огромен руски воен конвој на пат кон Киев. Конвојот, кој, според Максар, е долг повеќе од 64 километри, се движи кон главниот...

Свет 14.02.22 | 10:52

„Конвојот на слободата” и покрај забраната се движи кон Брисел

„Конвојот на слобода”, канадскиот протест против антиковид мерките, се движи кон седиштето на ЕУ и покрај забраната на белгиските власти, јавува дописничката на МИА...

Македонија 06.08.21 | 09:56

Од Австрија пристигна конвој од 16 возила, 24 камиони, амбулантно возило и 136 лица за гасење на пожарите

Рано изутринава пристигна првата група од конвојот на Австрија со тимовите за заштита од пожари составена од 60 припадници и 20 возила, додека втората група се очекува...

Свет 22.02.21 | 18:16

Убиен италијанскиот амбасадор во Конго во напад на конвојот на ООН

Италијанскиот амбасадор во Демократска Република Конго, неговиот телохранител и возач од Светската програма за храна беа убиени во понеделникот кога нивниот конвој...

Македонија 17.04.20 | 11:43

Конвој со вкупно 50 македонски државјани од Словенија се враќа дома

Конвој со вкупно 50 македонски државјани доцна синоќа тргна од Словенија за Македонија, јави дописникот на МИА до Љубљана. Во конвојот има 13 македонски државјани кои...