Ознака: конститутивна седница
Македонија 21.08.20 | 08:48

Ако има предлог со потписи од 20 пратеници за избор на Џафери, ќе има и седница

Доколку денеска до Собранието биде доставен предлог со потписи од најмалку 20 пратеници, би можело да се очекува претседавачот Талат Џафери, кој воедно треба повторно...

Македонија 05.08.20 | 09:29

Вељаноски за вчерашната седница: Некого за иста ваква ситуација го судат и прогласуваат за терориста

Кои заклучоци може да се извлечат од вчерашната конститутивна седница на Собранието на Македонија? Прво, истата сеуште не е завршена, туку е прекината после втората...

Македонија 04.08.20 | 11:54

ВО ЖИВО: Пратениците пристигнуваат во Собранието, на влезот им се мери температура

Новиот парламентарен состав пристигнува во Собранието, каде денеска на пладне во салата Голема купола ќе се одржи првата седница. Во согласност со препораките од Комисијата...

Македонија 04.08.20 | 08:19

Прва седница на новиот собраниски состав под здравствени протоколи

Во македонското Собрание денеска на пладне во салата Голема купола ќе се одржи првата седница на новиот парламентарен состав согласно здравствените протоколи за заштита...

Македонија 03.08.20 | 12:55

Џафери излезе од болница

Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. Претседателот Џафери...

Македонија 03.08.20 | 12:02

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери, кој беше хоспитализиран денеска заминува од Клиниката за инфективни болести, и можно е утре тој да претседава...

Македонија 29.07.20 | 14:15

Во вторник констититутивна седница: На сите ќе им се мери температура и ќе се држи дистанца

Претседателот на Собранието Tалат Џафери го потпиша Решението за свикување на првата – конститутивна седница на новиот парламентарен состав и таа ќе се одржи во вторник...

Македонија 29.07.20 | 10:36

Новите пратеници во клупа по еден: Овде ќе се „крсти“ новиот парламентарен состав

Во Собранието се прават последните подготовки за конститутивната седница на новиот пратенички состав. Последен рок е 4 август па се очекува таа да биде во вторник и...