Ознака: константин георгиевски
Македонија 23.10.21 | 09:59

Во Лескоец за гласови се асфалтираат сокачиња, а вработен во ЈП “Градски пазар” во работно време агитира за Константин Георгиески

Она што се случуваше во деновите пред првиот изборен круг, кога цела градежна механизација беше во селото Лескоец и асфалтираше каде ќе стигне, продолжува и сега пред...

Македонија 15.10.21 | 23:39

Почна да пука асфалтот на најпромовираниот проект на Константин Георгиески, улицата „15 Корпус”

Почна да пука асфалтот на најпромовираниот проект на Константин Георгиески, улицата „15 Корпус”, пишува „Охрид 24“. Од локалниот охридски портал објавија и фотографии...

Македонија 30.07.21 | 19:28

Константин Георгиески со ребалансот на буџетот му додели речиси 50.000 евра народни пари на клубот од Нефи Усеини

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, со денешниот ребаланс на буџетот, предизборно одвои 2.750.000 денари или речиси 50.000 евра за ФК Воска во сопственост на поранешниот...

Македонија 30.07.21 | 13:40

Георгиевски: Не се плашам за животот, имаме поднесено 150 кривични пријави

Не е моќна градежбата урбана мафија, но тоа е сложен процес, а нам требаат многу средства за да се постапи на многу места во исто време и затоа сме обвинети за селективност,...

Македонија 20.07.21 | 15:29

Во ек на летната сезона локалната власт не го собира ѓубето во Охрид

Во ек на летната сезона и одмори, кога бројот на посетителите е поголем од обично, локалната власт во Охрид на чело со градоначалникот Константин Георгивски не го собира...

Македонија 17.07.21 | 13:55

Ако рушам, ќе ме убијат, ама ако заминам – кој ќе гради: Тивкиот Константин го изрони охридскиот брег

Константин Георгиевски На вонредните локални избори што се одржаа на 21.04 и 05.05 2019 година Константин Георгиески беше избран за Градоначалник на Општина Охрид. *Формуларот...

Македонија 16.07.21 | 10:11

Заев за Охрид го предлага Георгиевски, за кого и министерката за култура кажа дека нема волја да го заштити културното наследство на градот

Заев за Охрид го предлага Константин Георгиевски, за кого и министерката за култура кажа дека нема волја да го заштити културното наследство на градот, реагираат од...

Македонија 15.07.21 | 16:31

Градоначалникот на Охрид му честита на Пецаков за кандидатурата: Да сме здрави и живи, се гледаме на избори

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, му ја честиташе кандидатурата за локалните избори на својот претстоен ривал од ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Пецаков. На својот...

Македонија 26.06.21 | 11:26

Донев до Георгиески: Одлично изорано градоначалниче, плажите спремни за охридски домати

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев, со силни критики до охрискиот градоначалник Константин Георгиевски за состојбата во која се наоѓаат плажите на Охридско...

Македонија 10.06.21 | 20:10

Дали Георгиевски ќе ги врати златните маски од Требеништа и охридските длаборези од Белград како што ја врати оградата?

Градоначалникот Георгиески на својата турнеја во Белград ја предаде историски вредната ограда од вилата „Билјана“, во време кога Охрид и граѓаните тонат во сериозни...

Македонија 04.06.21 | 21:17

Георгиески: Градот мора да се ресетира и да се почитуваат законите

Нема погодно време за отстранување на бесправни објекти. Градот мора да се ресетира и да се почитуваат законите, а моја работа е да ги спроведам на дело. Ова во емисијата...

Македонија 03.06.21 | 11:10

Предизборно се вработуваат 15 нови лица во превработената општина Охрид

Општина Охрид важи за една од институциите каде има голема превработеност, но тоа не го спречува градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески да ги вдоми партиските...

Економија 01.06.21 | 17:22

Хаос во Охрид: Фирма со истечена концесија за плажа имала приход од 3 милиони евра!

Фирма-концесионер на плажа за период од четири години кога немала активен договор за концесија остварила приход од 190 милиони денари. Друга фирма која стопанисувала...

Македонија 01.06.21 | 14:00

Градоначалникот на Охрид: Нема повеќе илегална наплата на паркинг, лежалки и влез на плажите на Охридското Езеро

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски, истакнува дека општина Охрид во рамки на своите можности максимално ќе се потруди да ги обезбеди сите потребни услови...

Македонија 29.04.21 | 12:42

Георгиески најде мнозинство за нови 17 вработувања на ДУИ во ЈП „Нискоградба“, но не најде за паркирањето

Вчерашната седница на Советот покажа уште една јавна сервилност на Георгиески кога е во прашање ДУИ, односно негова лична заложба како точките од интерес на ДУИ да бидат...

Македонија 18.03.21 | 11:33

Предизборни вработувања во Охрид, по архивар се бара и соработник

На само неколку месеци пред локалните избори продолжуваат партиските вработувања и вдомувања на СДСМ. Неодамна, ЈП Градски пазар Охрид  имаше објавено оглас за вработување...

Македонија 17.03.21 | 12:03

Георгиевски: Додека се полнат рестораните, ќе се полнат и болниците во Охрид

Забрзано се зголемува бројот на заразени од ковид 19 во Охрид. Градоначалникот Костантин Георгиевски е загрижен за ситуацијата, а како расадник на нови заболени ги посочува...

Македонија 27.01.21 | 15:48

Не е толкава трагедија ставањето на Охрид на листата на опасност на УНЕСКО, смета градоначалникот

Ставањето на Охрид во листа на опасност на УНЕСКО воопшто не е таква трагедија како што е претставена во јавноста, рече денеска охридскиот градоначалник Константин...

Македонија 27.01.21 | 15:43

Потребна е силна посветеност, ангажман и координција за да се сочува богатството на Охрид

Природното и културното наследство имаат универзална вредност за сите нас како поединци, заедници, општества, но и за пошироките организации. Токму тоа наследство треба...

Македонија 22.01.21 | 13:01

Георгиески троши милион денари за анкети во време на тешка криза

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев, реагира на одлуката на општина Охрид, во време на криза предизвикана од коронавирусот, да одвои речиси еден милион денари...