Ознака: конгрес на СДСМ
Македонија 18.05.21 | 11:43

Членовите на СДСМ му порачаа на Заев: Oние кои гладни и боси беа на улиците се оставени на маргините

Издржавме на улиците, по институциите, по камповите боси гладни и упеавме.Но парадоксот кој следуваше уште се чуствува во овие општини е што сите учесници во овој макотрпен...

Македонија 17.05.21 | 16:54

Раздорот во СДСМ пикнат под тепих: Бришењето на видеата од Фејсбук се вика цензура

Аудиоснимките од 26 Конгрес на СДСМ, кои се појавија денес на Фејсбук, а на кои зборуваат сега веќе поранешната заменик-претседателка на партијата Радмила Шекеринска,...

Македонија 17.05.21 | 14:50

СДСМ по Конгресот бил освежен

Со новиот состав на органите , со спој на искуство и нова енергија, СДСМ уште подобро и уште повеќе посветено ќе им служи на граѓаните и на државата! По 26 Конгрес којшто...

Македонија 17.05.21 | 13:39

Делегатите на СДСМ за Стојко Пауновски: Го разрешивте бидејќи работеше по закон, тоа е голема грешка

Делегатите на СДСМ вчера на Конгресот му порачаа на раководството на партијата направило голема грешка што го смениле директорот на Пазарниот инспекторат Стојко Пауновски. Го...

Македонија 17.05.21 | 11:43

Тасевски за Конгресот на СДСМ: Ова ко Хитлер кога делеше функции и чинови на тие кои останаа со него, ден пред да се самоубие

Се приклучувам на честитките за новите функционери на СДС(М) Каде правите славенички коктел да дојдам? Ова ко Хитлер кога делеше функции и чинови на тие кои останаа со...

Македонија 17.05.21 | 11:24

Шекеринска зад затворени врати го искритикува Заев: Загрижена сум дека за одредени прашања влегуваме во старата замка

Иако во јавноста Заев сака да покаже дека нема никаков проблем во односот со досегашната прва соработничка и заменичка Радмила Шекеринска во суштина не е така. Заев...

Македонија 17.05.21 | 09:21

Филипче, Николовски и Лукаревска не се нови луѓе

Сања Лукаревска која ги штити фирмите на Заеви, Николовски која наместо криминал брка путер и Филипче кој во пандемија се фати за провизии не се нови луѓе. Фирмите на...

Македонија 16.05.21 | 21:53

Заев се пофали со масовна вакцинација: СДСМ е локомотива на напредокот во државата

СДСМ уште еднаш покажа силно, одлучно, одговорно и државничко однесување, покажа дека е локомотива на напредокот во државата. Темелот на новата политика, промените и...

Македонија 16.05.21 | 21:41

Шеќеринска: Трчајте, за да не ве претекнат. Зборувајте за да не ве замолчат

„Честито за новите луѓе во раководството на СДСМ, особено за Сања Лукаревска, новата заменичка претседател на СДСМ! Честитки и за реизбраните. Бидете храбри, бидете...

Македонија 16.05.21 | 21:38

Битиќи по изборот за потпретседател на СДСМ: Социјалдемократските вредности ги живеам секој ден

Актуелниот вицепремиер Фатмир Битиќи, кој денеска беше избран за потпретедател на СДСМ, преку Фејсбук честиташе на новите колеги за изборот и функциите во СДСМ, а вели...

Македонија 16.05.21 | 21:35

Заев: Централнот одбор на СДСМ е подмладен, добиваме нова свежина

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев на прес конференција рече дека темелот на новата политика и новата енергија се обезбедени. СДСМ покажа силно единство, одговорност...

Македонија 16.05.21 | 21:27

Заев тврди: Градоначалникот Максим Димитриевски сам се повлече од ЦО

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев тврди дека градоначалникот Максим Димитриевски го предложиле да биде член на ЦО, но тој се повлекол. Денеска беше објавено дека делегати...

Македонија 16.05.21 | 21:20

Филипче е лошото здравство и над 5.200 мртви, а Лукаревска лошата економија, и 60.000 без работа, Заев ја дозакопува султан партијата

Граѓаните се жалат на две крупни работи, лошото здравство и лошата економија. Филипче е лошото здравство, а Лукаревска лошата економија. Изборот на овие двајца кадри...

Македонија 16.05.21 | 20:47

Во живо од прес-конференцијата на Зоран Заев

Во седиштето на СДСМ започнува прес-конференција на  Зоран Заев. На прес-конференцијата претседателот на партијата ќе ги презентира одлуките донесени на 26-от Конгрес...

Македонија 16.05.21 | 20:44

Филипче, Царовска, Битиќи и Спасовски се нови потпретседатели на СДСМ

Министерот за здравство, Венко Филипче и вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи се двајцата новоизбрани потпретседатели на СДСМ. Покрај нив функциите ги...

Македонија 16.05.21 | 19:21

Заврши конгресот, почнува седницата на ЦО по што Заев ќе ги објави сите нови имиња во раководството на СДСМ

Сања Лукаревска е избрана за заменик-претседател на СДСМ, а меѓу новите членови на партискиот Централен одбор има и познати имиња како Андријана Будимир, Ана Данева...

Македонија 22.03.21 | 09:41

Училиштата за СДСМ се гласачки места: Царовска оставка, веднаш

СДСМ за вчерашниот партиски избор ги стави на располагање целокупниот државен апарат.Па така, се гласаше по училиште, домови на културата, па дури и во самите општини,...