Ознака: конфликт 2001
Македонија 02.05.22 | 23:05

Груби: Обелискот на слободата им е посветен на сите паднати борци и жртви на конфликтот од 2001

Првиот вицепремиер Артан Груби учествуваше на традиционалната манифестација организирана од Исламската верска заедница, заедно со многу други личности. Денеска учествувавме...

Македонија 02.05.22 | 22:55

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да не глуми изненадена страна, Липково чекаше фабрика, а доби уште едно замајување од ДУИ

Добро е ДУИ да каже дали овој нејзин проект е од зелената агенда, или пак од онаа стандардната, кога треба да се краде, да се дефокусира вниманието со политички теми за...

Македонија 02.05.22 | 22:14

Ангелов револтирано кон власта: Учете од ДУИ за почитта која ја покажуваат кон загинатите од нивните редови

„Јас како непосреден учесник во одбраната на Македонија во 2001 година, можам само да им честитам на наследниците на УЧК -ДУИ, за почитта која ја покажуваат кон загинатите...

Македонија 02.05.21 | 18:21

Првиот вицепремиер Груби порача: Понекогаш за да изградиш живот треба некој да умре

Понекогаш за да изградиш живот треба некој да умре, вели првиот вицепремиер Артан Груби за 20-годишнината од војната од 2001 година, цитирајќи го оџата Јакуп Асипи од Слупчане,...

Македонија 02.05.21 | 18:13

Ахмети за 20-годишнината од војната: Треба да ги направиме реалност сите соништа на загинатите херои

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска престојуваше во село Слупчане во Општина Липково, каде присуствуваше на одбележување на 20-годинишнината...

Македонија 02.05.21 | 16:40

ДУИ ја одбележува 20-годишнината од воениот конфликт

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска престојуваше во село Слупчане во Општина Липково, каде присуствуваше на одбележување на 20-годинишнината...

Македонија 30.05.20 | 16:09

Министерке, прашајте ги семејствата на загинатите и исчезнатите дали 2001 година е зад нас

Дејствијата може да се далеку зад вас кои сте во политичките кругови и се ви е од политички интерес. Прашајте ги семејствата на загинатите и исчезнатите, на оние кои...

Македонија 08.12.19 | 20:35

Михајловски до Османи: Враќањето пред 2001 е всушност одење напред

Секое отворање на Законот за јазици, со кој се затвориле прашањата од Рамковниот договор, ќе нè врати пред 2001 година, порача вицепремиерот Бујар Османи, откако премиерот...

Македонија 08.12.19 | 20:15

Kако да има датум, кога вицепремиер се заканува со меѓуетнички вооружен конфликт?

Кој сака потенцијално конфликтна држава во своите редови, вели поранешната министерка за култура Ганка Цветанова, која на „Твитер“ реагираше на изјавата на вицепремиерот...

Македонија 26.08.19 | 10:49

Некогаш суден за „Мавровски работници“, наскоро министер

Откако Ибрахим Дехари од ДУИ ја одби понудата за министер за привлекување на странски инвестиции, за оваа функција премиерот Зоран Заев доби друг предлог од владиниот...

Македонија 05.02.19 | 16:11

Раселените од конфликтот во 2001 стравуваат дека ќе останат на улица

Домовите во родното село се урнати, живеат во изнајмени станови за кои државата се уште ја покрива киријата, но, сега би можеле да останат и без таа минимална сатисфакција....