Ознака: концесија
Економија 22.05.21 | 16:07

Потпишан договор за концесија со Преспанското Езеро

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Претор потпиша договор за управување со водите на Преспанското Езеро со концесионерот, „Преспа фиш”...

Македонија 19.10.20 | 09:59

Заев е класичен феудалец кој рудното богатство во Македонија го доделува на своите семејни фирми

Зоран Заев е класичен феудалец кој што го присвојува рудното богатство во Македонија и го доделува на своите семејни фирми, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски...

Македонија 16.10.20 | 14:48

Стоилковски: ДКСК има чиста позиција за судир на интереси за доделената концесија за бате Вице

Феудалецот Зоран Заев и неговите министри изгласаа македонски суровини и минерали, државни ресурси, да му ги отстапат на братот на Зоран Заев, на бате Вице, на дури 30...

Македонија 14.10.20 | 14:26

Владата им даде 30-годишна концесија за руда на Вице и Трајче Заеви

Според одлуката на владата на 6 октомври, Еленица, семејната компанија за цигли на Трајче Заев, на Вице Заев и на Катерина Бојовиќ Заева, доби концесија на цели 30 години...

Економија 10.06.20 | 14:50

Ќе се ослободат сите плажи во Охрид и Струга за кои закупувачите немаат концесија

Сите кои имале договор за закуп на плажа и истиот е истечен или пак раскинат, мора да ги вратат земјиштата во првобитна состојба, се вели во уредбата која Владата ја донесе...

Економија 17.12.19 | 11:44

Рудникот Иловица нема да проработи: Владата го раскина договорот за концесија

Владата oдлучи да го раскине договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина – руди на бакар и злато на локалитетот Иловица, во општина Босилово. Како...

Економија 23.11.19 | 13:53

Одземете ја концесијата за рудникот Иловица веднаш: Активисти излегоа со своите барања

Одземете ја концесијата веднаш, побараа од Владата демонстрантите на протестот за конечно одземање на концесијата за изградба на рудникот Иловица-Штука. Екоактивистите...

Македонија 31.10.19 | 17:46

Пред два дена во каменоломот во Лабуништа имало минирање кое било вон сите стандарди

Во текот на следната недела или најдоцна за две недели заедно со министерот за економија Крешник Бектеши ќе организраме состанок со концесионерите за да разговараме...

Скопје 11.10.19 | 16:14

Игралиштето до ОУ „Александар Македонски“ дадено под концесија на пријател на градоначалникот на Аеродром?

Кој стопанисува со спортското игралиште лоцирано веднаш до градинката на ОУ „Александар Македонски” во Ново Лисиче?Телевизија Алфа дознава дека тоа пред извесен...

Здравје 23.03.19 | 14:47

Роднина на Локвенец поеднаков од еднаквите – добива концесија за општа медицина пред изборите

Постои сериозен сомнеж дека Поликлиника „Букурешт“ е ново жариште на продолжението на епидемијата на непотизам, обвини ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција...

Скопје 07.03.19 | 10:02

Германци ја добија „Дрисла“

Германската фирма „Шолц“ ќе биде концесионер на депонијата „Дрисла“, дознава СДК.мк. Комисијата формирана од градоначалникот Петре Шилегов деновиве извршила бодување...