Ознака: комисија за надворешни работи
Македонија 12.11.20 | 09:31

Ќе се појават ли Османи и Димитров во Собрание да го осудат бугарскиот меморандум?

На денешната комисија за надворешна политика, на која ќе се расправа за македонско-бугарските односи во контекст на заканите за вето, на пратениците ќе им бидат предложени...

Македонија 10.11.20 | 15:00

Не било важно: СДСМ пак нема да дојде во Собрание на Комисија посветена за Бугарија

Координаторот на пратеничка група на СДСМ и коалицијата Јован Митрески го повтори ставот дека нема потреба да се дискутира за македонскиот јазик и идентитет во Собранието...

Македонија 10.11.20 | 10:25

Милошоски пак ја закажа Комисијата: Ќе се појават ли овојпат Димитров и Османи да објаснат за уцените од Бугарија?

Пратеникот Антонио Милошоски за в четврток повторно ја закажа Комисијата за надворешна политика. На неа треба да се разговара за односите со Бугарија и за нивниот Меморондум...

Македонија 04.11.20 | 11:57

Османи и Димитров не се појавија во Собрание за да објаснат за уцените од Бугарија

Шефот на дипломатијата Бујар Османи и вицепремиерот Никола Димитров не се појавија на денешната собраниска седница на Комисијата за надворешна политика. На неа требаше...

Македонија 11.02.20 | 08:33

Трет обид за одржување седница на Комисијата за надворешна политика на која треба да реферираат шестмина од новоименувани амбасадори

Tрет обид ќе има денеска собраниската Комисија за надворешна политика да ја одржи седницата, на која своите платформи треба да ги изложат шестмина од новоименуваните...

Македонија 07.11.19 | 11:17

Катастрофално ќе биде ако имаме уште еден Самит на кој ќе се разочараат надежите на земјите

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан утрово за последен пат се обрати пред Комисија за надворешни работи на Европскиот парламент во својство...

Македонија 30.10.19 | 12:40

Пратениците се испокараа: СДСМ и ДУИ не сакаат да бидат поставени вистинските прашања, туку аплаузи за Димитров

Пратеникот од ДУИ Артан Груби, кој не беше присутен од почетокот на седницата на собраниската Комисија за надворешна политика, побара пауза за да може да ги разгледа...