Ознака: Комисија за историски прашања
Балкан 16.02.23 | 09:59

Што ќе дадат сега? Македонската комисија за историја замина за Софија

Во Софија денеска и утре треба да се одржи 22. состанок на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија...

Македонија 10.11.22 | 20:13

Мицкоски: Преговорите на историските комисии не треба да бидат критериум за влез во ЕУ

Ќе се борам преговорите на историската комисија да не бидат услов за приклучување на Македонија кон Европската Унија, како што впрочем било за сите држави. До ден денеска...

Балкан 06.09.22 | 16:11

„Ти ми даваш на мене, јас на тебе“: Македонската историската комисија на преговорите со Бугарија се однесувала како на пазар

Препораките од страна на  Македонија за бугарските учебници во голема мера се бесмислени и можеме да ги прифатиме без никаков проблем. Едноставно, колегите се обидуваа...

Македонија 16.08.22 | 17:31

Чепреганов: Ова е некомпетентна комисија за историски прашања

Ова е некомпетентна Комисија за историски прашања и таа некомпетентна Комисија донесе некомпетентни заклучоци кои ги подриваат македонскиот идентитет, јазик и култура. Ова...

Македонија 29.07.22 | 14:13

Ѓоргиев ги нападна колегите историчари затоа што сакаат да знаат што работи комисијата со Бугарија и под кои услови

Копретседателот на македонскиот дел од заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања, академик проф.Драги Ѓоргиев, наместо самиот да ја...

Балкан 06.05.22 | 11:17

Уште тоа го немаше: Ќе се формира „Комисија за историја во сенка“, ќе работи паралелно со постоечката

Бугарскиот историчарот Стефан Дечев најави формирање на заедничка бугарско-македонска „Комисија за историја во сенка“, која ќе работи паралелно со постојната Комисија...

Македонија 23.03.22 | 13:00

Македонија никогаш не била попонижена: Овдешните Бугари бараат да бидат дел од преговорите, претседателот на комисијата за историја со навреди за Македонците

Кој подобро би можел од македонските Бугари да ја убеди Софија дека нашата држава заслужува почеток на преговори? Со ова прашање вчера лидерот на Граѓанско демократската...

Македонија 25.02.22 | 08:15

Додека историчарите зад затворени врати расправаат за историја, народот кажа „НЕ“ за бугарските уцени

Денеска продолжува состанокот на Комисијата за историја меѓу Бугарија и Македонија. Нема речиси никакви официјални информации што се говорело во Софија и дали има...

Македонија 03.02.22 | 21:10

МНР: Ставовите на копретседателите на Комисијата не се државни позиции

Работата на Заедничката Комисија за историски и образовни прашања, преставува важен елемент за исполнување на Договорот за пријателство од 2017 година. По последните...

Македонија 03.02.22 | 21:08

Бугарско МНР: Личното мислење на членовите на Комисијата за историски прашања не соодветствува со ставот на двете земји

Директорот на прес-центарот на бугарското Министерство за надворешни работи Митко Димитров денеска на посебен брифинг по повод неодамнешните јавни изјави на копретседателот...

Македонија 22.04.21 | 13:06

Македонските и бугарските историчари се заглавени кај средниот век

Учебниците за седмо одделение, како и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се темите за кои разговараат историчарите денеска на 13. состанок на Заедничката мултидисциплинарна...

Македонија 03.12.20 | 08:25

Mакедонските и бугарските историчари ќе дебатираат онлајн

Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската Мешовита комисија...

Македонија 30.11.20 | 18:09

Ѓорѓиев: Изјавата на Заев нема да ни ги врзе рацете, в четврток и петок ќе се разговара за Гоце Делчев

Ги стави ли Заев македонските историчари во подредена положба во однос на бугарските колеги со ставовите дека во Македоија имало бугарска администрација и дека Гоце...

Македонија 03.11.20 | 20:05

Германскиот претседател му понудил на Пендаровски поддршка во работата на Комисијата за историски прашања

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер. Претседателот Пендаровски...