Ознака: Колинда Грабар Китаровиќ
Балкан 02.12.20 | 15:02

Влезе во актерските води: Колинда глуми во хрватска теленовела

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ добила понуда да биде гостинка во ТВ-серијата „Дар Мар“. Колинда ја прифатила понудата, а на снимањето...

Балкан 12.09.20 | 19:58

Оперирана поранешната хрватска претседателка: Не можев да се потпишам, да отворам шише

Колинда Грабар Китаровиќ, поранешната претседателка на Хрватска се огласи преку својот Фејсбук профил наведувајќу дека морала на операција на дискус хернија на вратниот...

Калеидоскоп 24.07.20 | 10:21

Колинда го фати Макрон за незгодно место пред очите на сопругата Брижит

Иако од Светското првенство во Франција поминаа две години се уште излегуваат фотографии кои го привлекуваат вниманието на политичката јавност.Овојпат во главна улога...

Балкан 22.06.20 | 14:34

Поранешната хрватска претседателка нема да се тестира за ковид-19

Поранешната хрватска претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ се јави на „Твитер“ откако се врати од тенискиот турнир „Адрија тур“ во Задар, кој беше прекинат откако...

Балкан 22.06.20 | 09:04

Премиерот на Хрватска и бившата претседателка Колинда одат во карантин поради Димитров?

На турнирот „Адрија-тур“ што во организација на Новак Ѓоковиќ се одржа и во Задар, заедно со бугарската тениска ѕвезда Григор Димитров кој вчера објави дека е позитивниот...

Балкан 19.06.20 | 11:41

Прво Колинда му одговори на Шкоро, сега тој одговара на нејзиниот среден прст

Музичарот и политичар Мирослав Шкоро во петокот ја коментираше фотографијата на поранешната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ на која таа го покажува средниот...

Ракомет 26.01.20 | 17:17

Колинда во Стокхолм: Морав да дојдам и да дадам поддршка

Меѓу бројните Хрвати кои пристигнаа во Стокхолм од лице место да го гледаат финалето меѓу Шпанија и Хрватска на ЕП е екс-претседателката на оваа земја, Колинда Грабар...

Останати спортови 24.01.20 | 21:35

Колинда не жали за поразот на изборите: Гласно навиваше за ватерполистите на Хрватска

Се уште актуелната претседателка на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ како да се помири со поразот на изборите.Таа веќе како да е на одмор па со сопругот Јаков отпатува...

Балкан 24.01.20 | 10:58

Китаровиќ ќе работи на „брендирање на Хрватска“

Хрватската претседателка во заминување Колинда Грабар Китаровиќ, се премисли и се откажа од намерата да не бара канцеларија што ќе ја користи по истекот на мандатот...

Балкан 13.01.20 | 10:21

„Гардијан“ ја цитира Китаровиќ: Корупцијата во Хрватска почнува во училиште

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ пред новинарите изјави дека корупцијата во хрватското општество веќе почнува во училиштата, каде децата кои...

Балкан 09.01.20 | 12:23

И Кики си заминува со Колинда од претседателската резиденција

Колинда Грабар Китаровиќ за неколку дена треба да ја напушти претседателската функција откако загуби на изборите. Таа од вилата на Пантовчак ќе ја земе и Кики, женката...

Балкан 07.01.20 | 13:28

Милановиќ ќе ја предложи Грабар-Китаровиќ за амбасадор

Новоизбраниот хрватски претседател Зоран Милановиќ размислувал да ѝ понуди на досегашната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, амбасадорско место. Не е одговорна...

Балкан 07.01.20 | 09:33

Таткото на Колинда е среќен што неговата ќерка ги изгуби изборите

Таткото на хрватската претседателка во заминување, Колинда Грабар Китаровиќ, Бранко Грабар е среќен и задоволен што неговата ќерка нема повеќе да биде Претседателка...

Балкан 05.01.20 | 19:37

Зоран Милановиќ во убедливо водство, според излезните анкети Колинда губи

Досегашната претседателка на Хрватска Колинда Грабар Китрановиќ убедливо  губи од ооранешниот премиер Зоран Милановиќ во вториот круг од претседателските избори...

Балкан 04.01.20 | 10:14

Изборен молк во Хрватска пред утрешниот втор круг од претседателските избори

Во Хрватска на полноќ започна изборниот молк во пресрет на утрешниот втор круг од претседателските избори, на кои 3.860.000 гласачи ќе се изјаснат за Колинда Грабар-Китаровиќ...

Балкан 03.01.20 | 19:07

Инцидент во Хрватска: Советник на Колинда го нападна Милановиќ

По излегувањето од дебатата Зоран Милановиќ повторно го спомена пропаднатиот „Континентал“ во чиј Надзорен одбор била претседателката, по што беше вербално нападнат...

Балкан 29.12.19 | 20:46

Невиден гаф: Колинда ги повика гласачите да гласаат за Милановиќ

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ изјави денеска дека по грешка ги повикала избирачите да гласаат за нејзиниот противкандидат Зоран Милановиќ во...

Балкан 29.12.19 | 15:17

Гаф на Грабар-Китаровиќ: Ги повика граѓаните да гласаат за нејзиниот противкандидат Милановиќ

Колинда Грабар-Китаровиќ, кандидатката за претседател на Хрватска направи гаф, кога на гостување на телевизијата Н1 ги повика граѓаните да гласааат за нејзиниот противкандидат...

Балкан 27.12.19 | 16:17

Месиќ: Колинда го користеше успехот на фудбалерите за себепромоција

Поранешниот хрватски претседател Стјепан Месиќ смета дека не би било добра идеја претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ да биде реизбрана на функцијата,...

Балкан 23.12.19 | 10:51

Аналитичари: Актуелната хрватска претседателка ќе добие втор мандат

По првиот круг на претседателските избори во Хрватска, на кои најмногу гласови освоија социјалдемократот Зоран Милановиќ и кандидатката на ХДЗ и актуелна претседателка...