Ознака: колективен имунитет
Здравје 06.09.21 | 16:56

Дали е можно да се постигне колективен имунитет кога станува збор за Ковид-19 поради постојаното појавување на повеќе заразни варијанти?

Отворено е прашањето – Дали е можно да се постигне колективен имунитет кога станува збор за Ковид-19 поради постојаното појавување на повеќе заразни варијанти? Ако прашањето...

Здравје 13.08.21 | 11:56

Делта-сојот ги намали шансите за колективен имунитет, велат од тимот за развој на „Оксфордската вакцина“

Делта-сојот на коронавирусот ги намали сите шанси за постигнување колективен имунитет, заклучија британските експерти, меѓу кои е вклучен шефот на тимот за развој на...

Свет 06.07.21 | 11:04

Светската федерација на лекари: Колективен имунитет ќе има само со вакцинација на 85 отсто од населението

Претседателот на Светската федерација на лекари, Френк Улрих Монтгомери, смета дека не е можно во скоро време да се постигне колективен имунитет против корона вирусот. Луѓето...

Здравје 22.06.21 | 10:51

Филипче очекува да стекнеме колективен имунитет до крајот на летото

До крајот на летото во земјава ќе биде постигнат колективен имунитет, бидејќи досега се вакцинирани нешто помалку од 300.000 граѓани, а во следниот период, со помош на донираните...

Здравје 23.05.21 | 20:17

73 отсто граѓани изјавиле дека не прележале Ковид 19, експертите тврдат дека најмалку 60 отсто веќе биле заразени

Врз основа на истражувањето, 73 проценти од граѓаните изјавиле дека немаат прележано Ковид 19, односно 73 отсто од анкетираните рекле дека ниту тие ниту некој од нивното...

Здравје 19.05.21 | 11:35

Пановски: Имаме колективен имунитет, ама не од вакцините

Граѓаните стекнаа колективен имунитет заради природно заразување, а не заради вакцините смета микробиологот Никола Пановски. Со оглед на тоа што мерките беа доцна...

Македонија 09.05.21 | 18:12

Филипче: Колективен имунитет во Македонија може да постигне до крајот на летото

Нашата проценка е дека некаде до крајот на летото може да се постигне колективен имунитет имајќи ги предвид сите количини вакцини кои треба да пристигнат во нашата...

Македонија 09.05.21 | 10:08

Македонија со колективен имунитет до крајот на летото

Министерот за здравство, Венко Филипче смета дека сега е временски период во кој треба да постигне процент на вакцинација којшто ќе биде доволен за да се стекне таканаречениот...

Здравје 04.05.21 | 12:51

Вирусот брзо мутира, нема да се постигне колективен имунитет, тврдат светски научници

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска иднина, бидејќи вирусот мутира многу...

Здравје 29.04.21 | 09:47

Европа ќе достигне колективен имунитет летово

Европа може да достигне колективен имунитет против коронавирус за три до четири месеци, изјави директорот на германската фармацевтска компанија „Бионтек“. Додека...

Свет 26.03.21 | 09:32

Колективниот имунитет не е неопходен во борбата против Ковид-19, тврди израелски професор

Израелскиот професор, Ран Балицер, објави дека Израел ќе се врати во нормалниот живот што постоел пред пандемијата на коронавирус уште пред да достигне колективен имунитет. Колективниот...

Свет 22.03.21 | 09:17

Европа може да постигне колективен имунитет до 14 јули

Европа може да постигне колективен имунитет до 14 јули, изјави во неделата европскиот комесар за конкуренција Тиери Бретон, нагласувајќи го очекуваното зголемување...

Македонија 12.02.21 | 13:19

Таравари: Во Македонија има колективен имунитет

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари, кој по професија е доктор во изјава за Сител рече дека во Македонија има колективен имунитет и оти повеќе од половина од...

Здравје 24.12.20 | 22:47

Колективен имунитет ќе се постигне кога ќе се вакцинира 90% од населението

Постигнувањето на колективен имунитет против коронавирусот бара да бидат вакцинирани меѓу 70 и 90 отсто од граѓаните, оцени главниот американски епидемиолог, Ентони...

Здравје 28.11.20 | 08:40

СЗО: Две третини од населението треба да се вакцинира за да запре ширењето на коронавирусот

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација...

Здравје 22.11.20 | 13:59

Проф. д-р Дејан Трајковски: Скопје, Штип и Свети Николе се најблиску до колективен имунитет

Според последните извештаи на општински ЦЈЗ од15.11.2020 година, Штип е најблиску до така наречен колективен имунитет од Ковид 19, а веднаш по него се Скопје и Свети Николе. Анализата...

Здравје 22.11.20 | 09:14

Проф. Дејан Трајковски: Штип, Скопје и Свети Николе се најблиску до колективен имунитет

Според последните извештаи на општински ЦЈЗ од15.11.2020 година, Штип е најблиску до така наречен колективен имунитет од Ковид 19, а веднаш по него се Скопје и Свети Николе. Анализата...

Свет 19.08.20 | 08:59

СЗО: Далеку сме од имунитет на стадо, ќе се постигне единствено со вакцина

Светската здравствена организација соопшти дека човештвото не е ни приближно да постигне ниво на имунитет на коронавирусот што би било неопходно за стекнување на имунитет...

Македонија 18.06.20 | 23:10

Со големиот број на ново заразени лица се јакне колективниот имунитет на граѓаните, тврди Филипче

Иако Македонија е последна на сите светски листи по тоа како се справува државава со корона вирусот, министерот за здравство Венко Филипче вели дека државава е во речиси...

Здравје 20.04.20 | 22:16

Во мај, дел од населението ќе има имунитет, тврди шведски лекар

Докторот Андерс Тегнел, кој ја предводи шведската стратегија за одбрана од коронавирус, тврди дека дел од населението може во мај може да стекне колективен имунитет. Според...