Ознака: коледе
Калеидоскоп 06.01.21 | 13:32

Пандемијата го измени и празнувањето на Бадник и Божик

Пандемијата со коронавирусот целосно го измени начинот на живот на граѓаните, но и нормалното празнување и реализирање на традицијата и манифестациите по повод верските...

Скопје 05.01.21 | 22:26

Скопје вечерва без коледарски огнови

Традиционалното палење огнови за Бадник во Скопје  вечерва изостана. Граѓаните ги испочитуваа мерките и апелите да се воздржат од палење огнови на отворено по повод...

Македонија 05.01.21 | 08:56

Епидемијата ќе ги изгаси бадникарските огнови и коледарските песни

Во пресрет на Божиќните празници, а поради опасноста од ширење на ковид, Македонската православна црква (МПЦ) ги откажа бадниковите поворки, но и други божиќни прослави...

Македонија 06.01.20 | 16:19

Пендаровски за Божик е во Охрид: Прими коледари од бадниковата поворка

Претседателот на државата Стево Пендаровски, заедно со сопругата Елизабета и синот Огнен ги примија коледарите во претседателската вила „Билјана“ во Охрид. -Во пресрет...

Скопје 05.01.20 | 20:28

Браво центарци! Место оган, проекција на оган

Загадувањето во последните неколку дена во Скопје повторно е алармантно и животозагрозувачко. Многу невладини организации испратија апели вечерва да не се палат традиционалните...

Вести 04.01.20 | 09:45

Отец Бобан: Не палете оган утре, дрвата дајте им ги на сиромашните

Не палете оган утре, не играјте оро, не прејадувајте се и не пијте алкохол. Таквиот обичај е спротивен на црковното учење, велат свештениците. Според нив коледарскиот...