Ознака: Коле Ангеловски
Култура 28.03.23 | 14:43

Мешко, глумците не умираат, немаат години, тие на своите матични сцени остануваат долго по нивното физичко заминување, рече Драган Спасов Дац на комеморацијата за Димче Мешковски

Ведар дух, мајстор актер, неверојатен тип за имрповизации, критички расположен, но многу инспиративен, со неверојатен комичен израз, лик кој на Драмски му носеше билет...

Македонија 23.12.22 | 17:53

„Ваква неправда нема ни на филм“: Режисерот Коле Ангеловски плати сметка за вода како да наполнил 25 фудбалски игралишта

Режисерот Коле Ангеловски се соочува со судска неправда за која вели ја нема ниту на филм. Ангеловски живее во куќа во Козле и како што раскажува пред камерата на „Сител“,...

Култура 12.04.22 | 10:19

Претставата „Птица со главата меѓу нозе“ од Коле Ангеловски вечерва во Драмски театар

Претставата „Птица со главата меѓу нозе“ од Коле Ангеловски вечерва со почеток во 20 часот ќе се одигра на сцената на Драмски тетар. Автор и режија: Коле Ангеловски,...

Култура 21.03.22 | 16:04

Режисерот Коле Ангеловски добива седиште во публиката со плочка со неговото име по повод 10 години од формирањето на Театар Комедија

Театар Комедија на 27 март, кога се одбележува Светскиот ден на театарот ќе прослави 10 години од формирањето на оваа најмлада теататска институција. Првите десет години...

Култура 10.11.21 | 13:42

Вечерва премиера во Драмски со претстава со која Коле Ангеловски слави 60 години кариера

Вечерва,10 ноември, во 20 часот е закажана премиерата на претставата „Птица со глава меѓу нозе“ во режија на Коле Ангеловски. Со оваа претстава за која Ангеловски го напиша...

Култура 05.11.21 | 15:29

Коле Ангеловски со премиера во Драмски „Птица со глава меѓу нозе“ слави 60 години активна уметничка кариера

На 10 ноември, во 20 часот е закажана премиерата на претставата „Птица со глава меѓу нозе“ во режија на Коле Ангеловски. Со оваа претстава за која Ангеловски го напиша...

Култура 16.09.21 | 13:39

Коле Ангеловски во Драмски театар почна со подготовките на комедијата „Птица со главата меѓу нозе“

Драмски театар Скопје започна со проби за новата претстава „Птица со главата меѓу нозе“ чиј автор и режисер е Коле Ангеловски. Во претставата учествуваат актерите:...

Култура 15.10.20 | 13:42

„Златен објектив“ за доајените на македонскиот театар и филм кои целиот живот го посветија на уметноста

На церемонијата што се одржа во просториите на Кинотеката на 14 октомври (среда), на која беа следени здравствените протоколи, на актерот и режисер Коле Ангеловски и костимографката...

Култура 13.10.20 | 09:40

Кинотека в среда ќе им ги додели наградите „Златен објектив“ на годинашните добитници Коле Ангеловски и Зорка Тодорова – Младеновиќ

В среда, на 14 октомври (13 часот) Кинотека ќе им ги врачи наградите „Златен објектив“ на годинашните добитници, актерот и режисер Коле Ангеловски и костимографката Зорка...

Култура 02.05.19 | 09:41

Утре промоција на новата книга на Коле Ангеловски „Педесет години во драмски…и клоцата во…“

Во бифето на Драмски театар – Скопје утре во 19 часот ќе биде промовирана книгата „Педесет години во Драмски… и клоцата во…” на Коле Ангеловски, македонски театарски...

Култура 11.04.19 | 10:07

Излезе автобиографијата на Коле Ангеловски „Педесет години во Драмски…и клоцата во…“

Деновиве од печат излезе книгата „Педесет години во Драмски…и клоцата во…“ на Коле Ангеловски, македонски театарски и филмски актер, театарски и филмски режисер,...