Ознака: кодоши
Македонија 13.01.20 | 11:42

Илиоски: Децата на кодошите си ги амнестираат своите предци

Партијата на аболицираниот Зоран Заев сега прави аболиција на кодошите, потенцираше денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски во врска со предложениот  Законот...

Македонија 13.01.20 | 08:36

Законот за поништување на лустрацијата на Комисија за политички систем

Законот за поништување на лустрацијата денеска ќе биде разгледан од членовите на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Владата на крајот...

Колумни 11.01.20 | 11:17

Еднаш кодош, секогаш кодош, еднаш р’ѓа, секогаш р’ѓа

Предраг Димитровски Имаат ли и што е заедничко меѓу поранешниот лидер на сега владејачкиот СДСМ, премиер и претседател на Република Македонија, Бранко Црвенковски,...

Македонија 28.12.19 | 10:20

Неподносливиот срам на македонскиот Лорка

“Еднаш човек се раѓа, еднаш и умира, но мене ме принудија тоа да го сторам предвреме”. Ова е само една реченица од краткото писмо на писателот Јован Котески адресирано...

Македонија 27.12.19 | 21:48

Мицкоски: Децата и внуците на комунистичките кодоши ќе ги амнестираат кодошите

Коментирајќи ја со личен пример, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ја осуди постапката за поништување на лустрацијата од страна на Владата на Зоран Заев. Нашиот став е јасен...

Македонија 25.12.19 | 12:17

Да ги брани кодошите 30 години по падот на комунизмот може само СДСМ – најдостоен продолжувач на најтемните страни на Сојузот на комунистите и колишевизмот

Владината одлука да се поништи лустрацијата и да се обесштетат лустрираните за потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски е доказ дека СДСМ само го продолжува...

Македонија 25.12.19 | 11:51

Аџиев: Втората и третата генерација на кодошите сега се вработени во институции, па и во погорните ешалони

Бандитизам и дилетантизам. Ова е првичната реакција на претседателот на Комисијата за верификација на фактите, Томе Аџиев на поднесеното законско решение со кое одлуките...

Македонија 25.12.19 | 11:36

Другари и другарки, среќна Нова ‘49: Кодошете, уништувајте човечки судбини, јадете живи луѓе – тука е Зоки, а државата ви чува грб

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев реагираа на вчерашната одлука на Владата да го усвои предлог-законот на Министерството за правда со кои одлуките на...

Македонија 25.12.19 | 08:19

Тајната служба му дишела во врат на Ѓорѓи Колозов

Еден од најпознатите македонски актери Ѓорги Колозов бил еден од илјадниците македонски граѓани кои биле на мета на поранешната тајна служба. Документите од досиејата...

Македонија 24.12.19 | 19:48

Ристо Шишков, кодошен – жртва на „Драматургот“ Владимир Милчин

Поради кодошите на УДБА преживеавме лични и семејни трауми. Никогаш не можев да воспоствам квалитетен однос со мојот татко, ќе рече синот на доајенот на македонското...

Македонија 31.10.19 | 23:52

Јовановски: Ако исчезнат кодошите, Македонците ќе мора самите себе да се кодошат!

Македонскиот актер и некогашен предводник на движењето „За заедничка Македонија“ Владо Јовановски преку „Фејсбук“ упати порака за кодошењето. Да се живи и здрави...