Ознака: Кочо Анѓушев
Твитови 02.04.20 | 09:31

Мојсоска: Истиот Анѓушев што донира, избрка 120 работници без да им исплати плата

“Анѓушев донира 1,5 милион денари за болница”. Истиот Анѓушев чија фирма избрка 120 работници месецов без да им исплати плата за февруари и март. Сите 120 да работеле...

Македонија 28.03.20 | 18:04

Анѓушев: Зошто не ме прашавте колку сум помагал кога бев вицепремиер, туку сега?!

Го одврзаа ли ќесето бизнисмените блиски до власта за справување со кризата од корона вирусот? Или уште подиректно дали, како и колку пари дадоа на пример фирмите на...

Твитови 27.03.20 | 17:27

Од блескава економија и лидер во регионот, до клиничка смрт!

“Кочо Анѓушев: Во буџетот фалат 2 милијарди евра и прашање е дали ќе има за плати”!?!? – Од блескава економија и лидер во регионот, до клиничка смрт!!! — Командант Марк...

Економија 27.03.20 | 15:50

ВМРО-ДПМНЕ: Aнѓушев потврди дека буџетот е во катастрофална кондиција

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Кочо Анѓушев ја потврди катастрофалната кондиција во која се наоѓа буџетот на Република Македонија. Тој го потврди она...

Економија 27.03.20 | 10:20

Oткако си замина се сети: Анѓушев тврди дека има буџетска дупка, можеби нема да има ни за плати

Поранешниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев во врска со предложените мерки од страна на поранешниот премиер Зоран Заев за кастрење на платите на јавната...

Економија 26.03.20 | 11:08

Им рекле маските за една употреба да ги перат – пријавена фирма на Анѓушев во Инспекторат

Додека СДСМ молчи за случајот со избркани 120 работници од фирмата „Каст Инвест”, добивме нова анонимна пријава за кршење на работничките права во уште една компанија...

Економија 19.03.20 | 21:19

Ненадеен стечај во фирма на Анѓушев остави 110 работници на улица

Во петок на пладне, раководителот на „Каст Инвест“ на работниците им соопштил дека фабриката оди во стечај и дека од понеделник веќе нема да доаѓаат на Станува збор...

Економија 20.02.20 | 19:21

Јовановиќ: Дали фирми блиски до еден неодамнешен вицепремиер ќе го купуваат „Чебрен”?

Бранимир Јовановиќ, кој беше дел од тимот на поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски го критикуваше Оглас за јавно-приватно партнерство за хидроцентралата...

Економија 23.01.20 | 18:48

Стрвта на власта нема засит: И воздухот да можат ќе го распродадат

Ќе добијат ли правда жителите на Гари? Тие стравуваат дека поради стрвноста на власта ќе останат и без вода и со уништено село и природа. Нивната битка со инстутуциите...

Економија 15.01.20 | 14:15

Една недела надвор од владата и веќе стигна подарокот: Шекеринска му подари 1.6 милиони евра тендер на Анѓушев

Радмила Шекеринска му го врачи новогодишниот подарок на Кочо Анѓушев, вреден 1.6 милиони евра. Имено Министерството за одбрана, со кое раководи Шекеринска, за овогодинешната...

Економија 14.01.20 | 21:32

Шекеринска и Анѓушев си поделиле милионска „бонбона“ за Нова година

Министерството за одбрана, со кое раководи Радмила Шекеринска за овогодинешната потрошена струја ќе му плати на се уште актуелниот вицепремиер задолжен за економски...

Македонија 14.01.20 | 20:21

Ивор Мицковски: Нашиот севишен Зоки едноставно гледа само убавини насекаде околу нас

Ивор Мицковски за актуелните настани денеска напиша на својот фејсбук профил: Кочо си се вратил во фирмите, као демек дека некогаш воопшто излегол дури бил на власт. Антикорупциска...

Економија 03.01.20 | 23:07

Како Кочо Анѓушев пред заминување од Владата предизвикал стечај на ТЕ-ТО и станал дел од скандалот вреден 200 милиони евра

Порталот „Економски лидер“ денеска го објави четвртото продолжение од скандалот во централата „ТЕ-ТО“ во кој е вплеткан и сега веќе поранешниот вицепремиер за економски...

Економија 03.01.20 | 10:57

Остави пустош во економијата: Кочо Анѓушев ја напушти владата

Досегашниот вицепремиер за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска ја напушта владата. Неговото место треба да го заземе досегашната министерка за труд и социјална...

Македонија 28.12.19 | 16:40

Анѓушев: Придонесов во економијата, ги поттикнувам и другите бизнисмени да го направат тоа

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, се повлекува од функцијата на 3 јануари кога ќе се формира техничката влада за предвремените парламентарни избори....

Економија 27.12.19 | 14:00

Фонд за иновации: За две години пораснавме 57 пати

Со претставување на пет од редицата успешни приказни, Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска ги презентираше остварените резултати во изминатите две...

Економија 25.12.19 | 23:40

Премиерот во заминување: Не се согласуваме со одлуката за Анѓушев на Антикорупциска

Владата проценила дека вицепремиерот Кочо Анѓушев, од кој Антикорупциска побара одговорност во случајот за литиум-јонските акумулатори, не направил прекршок. Како...

Економија 24.12.19 | 21:23

Владата и врати на Антикорупциска: Нема одговорност кај Анѓушев

По повод информација за поднесената иницијатива на Државната комисија за спречување на корупција за поведување постапка за утврдување одговорност на заменикот на...

Економија 19.12.19 | 16:52

Анѓушев: Владата го раскинала договорот за Иловица бидејќи имала право на тоа и нема да плаќа обесштетување

Вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска одговарајќи на новинарско прашање за можноста државата да плаќа отштета на Еуромакс ресурси откако со одлука на Владата еднострано...

Економија 18.12.19 | 09:53

И за Анѓушев економијата блеска: Изминативе две години бројките во економијата не беа доминантни, иако се одлични

Во изминативе две и пол години во државава имаше тешки политички теми за решавање, па бројките во економијата не беа доминантни, иако се одлични, изјави вицепремиерот...