Ознака: коалициски партнери
Македонија 07.12.21 | 11:23

Заев по средбата со коалициските партнери: Не се потребни предвремени избори

Премиерот Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот договор со Алтернатива со којшто се обезбеди стабилно...

Македонија 06.12.21 | 13:41

Oткако ЛДП и ДОМ побараа Заев попладнево ќе ги собере коалициските партнери

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев вечер во 18 часот ги повикал на координативна средба лидерите на коалициските партнери, дознава Фокус. Партски извори велат дека...

Македонија 21.11.21 | 23:18

Коалициските партнери бараат од Заев да им каже кој ќе биде мандатар и што е зборувано со Гаши

Малите партии кои се дел од коалицијата предводена од СДСМ бараат од лидерот на партијата Зоран Заев да им ги соопшти деталите од средбата со Алтернатива, за што конкретно...

Македонија 02.11.21 | 10:29

Партнерите на Заев го кандисуваат да ја повлече оставката што ја нема ни поднесено

Втор ден од изборите а од оставката на Заев ни трага ни глас. Можеби штрајкот во Поштата е причина што таа долго патува од „Илинденска“ до Собрание. Најавата на досегашниот...

Македонија 23.10.21 | 15:08

Заев: СДСМ во вториот круг ќе ги поддржи кандидатите на коалициските партнери

Секаде каде СДСМ нема кандидат за градоначалник во вториот круг од Локалните избори 2021, а од спротива е опозицијата, поддршката на нашето членство ќе биде за коалицискиот...

Македонија 02.06.21 | 20:39

Заев ќе коалицира на локалните само со тие што ќе ги прифатат „максимално добро избраните кандидати“ на СДСМ

Добрите политики на Владата, смета премиерот Зоран Заев, се отсликуваат и во држење и на стабилното мултиетничко општество, јасните економски перспективи, економски...

Македонија 20.05.21 | 13:08

Нема една изборна единица: Заев ги излажа коалициските партнери, висат ли и отворените листи за локалните?

Пропадна уште едно предизборно ветување на премиерот Зоран Заев. Иако тој ветуваше дека за следните избори ќе има една изборна единица со цел и на помалите партии да...

Македонија 08.01.21 | 19:22

Најдиректна закана од малите партии до Заев: Доколку се одвоиме од коалицијата и не гласаме за одлуките и законите во парламентот тој не може да функционира

Помалите политички партии овој пат цврсто се решени да ги истуркаат измените на Изборниот законик за промена на изборниот модел од шест во една изборна единица, објавува...

Македонија 13.09.20 | 12:01

Груби: Цел сум на лажни вести со цел да внесат раздор меѓу ДУИ и СДСМ

Oд првиот ден од мојот избор во Собранието, но и претходно, цел сум на произведување на многу лажни вести и голема пропаганда со една единствена цел – да се внесе раздор...

Македонија 19.08.20 | 10:49

Коалиција што не вреди ни пет пари: Заев прифати премиер Албанец да распродаде тоа што ќе остане

Зоран рекол, Заев порекол. Вака би можела да се опише старо-новата коалиција помеѓу СДСМ и ДУИ. И додека граѓаните се навикнаа од лидерот на СДСМ  едно да зборува наутро...

Македонија 14.11.19 | 21:32

Koалиционен партнер на СДСМ направи „гужва“ на Централниот одбор?

Денеска во Скопје се одржа редовна седница на Централниот одбор на НСДП. На седницата се разговараше за подготовка на партијата за претстојните предвремени парламентарни...

Македонија 29.10.19 | 08:10

Касами со Села во влада, со ДУИ ќе соработува само ако Ахмети биде опозиција

Би соработувал со ДУИ само ако бидат опозиција, вели претседателот на Беса Биљал Касами во синоќешната емисија „10 минути“ на ТВ21. Поради тоа што ДУИ за овие 17 години...

Македонија 26.10.19 | 10:48

Касами: Сите опозициски и владејачки партии да направиме албанска платформа за да ја пензионираме ДУИ

Лидерот на Беса Биљал Касами во интервју за „360 Степени“ го коментираше повикот од Зијадин Села за заеднички изборен настап на Алијанса на Албанците, Алтернатива и...

Македонија 25.10.19 | 16:12

Заев: Рано е за предизборно коалицирање, дебатата по ноември

Зоран Заев денеска изјави дека дебатата за предизборно коалицирање на предвремените парламентарни избори најавени за 12 април следната година нема да ја почнат пред...

Македонија 21.10.19 | 10:45

„Кисел купус“ лица на коалиционите партнери додека Заев најавуваше победа

Ликовите на Фијат Цаноски, Љубе Бошкоски, Љупчо Балкоски и останатите коалициони партнери на СДСМ додека Зоран Заев даваше изјава за победа на изборите во арпил кажува...

Македонија 20.10.19 | 17:14

По лидерската кај Пендаровски, Заев на средба со коалициските партнери

За 20 часот вечерва е закажана средбата на премиерот Заев со помалите коалициски партнери, откако Македонија не доби одлука од ЕУ лидерите за старт на пристапните преговори. Претходно,...

Македонија 18.09.19 | 12:31

Села би коалицирал со Мицкоски ако се извини или огради за 27 април

Можна ли е идната владина коалиција да биде онаа помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците? Двете опозициски партии засега не сакаат да се излетуваат со изјави, но велат...

Македонија 13.09.19 | 23:32

Мицкоски: Ќе коалицираме со партија која ни е блиска со програмата

ВМРО ДПМНЕ ќе коалицира со партијата чија програма ѝ е блиска, најави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата 360 степени на...

Македонија 03.05.19 | 09:50

Метлата на Заев е ново парламентарно мнозинство без ДУИ, со Села и Касами во влада после претседателските избори!

Заев во текот на изборнава кампања два пати остварил работни средби со осумте независни пратеници кои се одметнаа од ВМРО-ДПМНЕ, истовремено ја одржува комуникацијата...