Ознака: коалиција
Македонија 04.07.21 | 20:08

Мицкоски, Села и Гаши со заеднички кандидати на локалните избори?

По најавата од СДСМ и ДУИ дека наскоро ќе ја официјализираат нивната коалиција за изборите во октомври, можност за здружување на силите најавија и од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет 08.06.21 | 09:00

САД ќе прави коалиција против земјите што кријат хакери

Како дел од стратегија за борба против кибер нападите, САД имаат намера да формираат меѓународна коалиција која ќе им овозможи да ги изведат пред правдата земјите во...

Македонија 26.02.21 | 12:00

Дали Движењето Беса ја напушта владата на Заев?

Владата на Заев секојдневно се соочува со проблемот околу бројките, веќе неколку дена имало обиди за составување на парламентарно мнозинство, но без успех. Откако беа...

Македонија 22.02.21 | 10:06

Oткако пратениците на ЛДП најавија дека самостојно ќе делуваат во Собранието, од СДСМ тврдат коалицијата е стабилна

Мнозинството во Собранието и коалиција во Владата се стабилни, посветени на реализација на утврдените цели и програми, во интерес на граѓаните, информираат од СДСМ,...

Вести 12.02.21 | 09:16

Taравари: Од 80 општини, коалиција на Алијанса, Алтернатива и ВМРО-ДПМНЕ ќе освои повеќе од 50

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, при гостување во емисијата „Прашањето ми е следно“ на порталот „Инфомакс“, истакна дека би било логично да има коалиција Алијансата...

Македонија 11.02.21 | 13:28

Заев даде отворена поддршка на „Мериот коалицијата“ – иницијаторите сламка за спас на корумпираниот хибриден режим

Народот вели „уценет човек жив ѓавол“. Така отприлика изгледа состојбата на водачите на таканаречната „Мериот коалиција“ која повика на вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 09.02.21 | 15:33

Пука владејачкото мнозинство, Заев ја губи поддршката од коалиционите партнери

Дали пука владиното и онака тесно мнозинство предводено од СДСМ и премиерот Зоран Заев и изброени му се деновите за водење на државата? Ова е логично прашање откако...

Македонија 08.02.21 | 14:04

Пapтиjaта зa движeњe нa Typците ја нaпyшти владејачката коалиција

Партијата за движење на Турците (ТХП) одлучи на локално ниво во Радовиш да го напушти владејaчкото мнозинство и коалицијата „Можеме“. Оваа партија има едно пратеничко...

Македонија 21.12.20 | 23:31

Мицкоски: Ќе формираме коалиција против криминалот и понижувањата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во неговото гостување во МТВ, вечерва истакна дека денес не може да се зборува за правда и владеење на правото кога се уште никој...

Македонија 07.12.20 | 22:22

На социјалните мрежи се најавува распад на владината коалиција

На социјалните мрежи се погласни се најавите дека следува распад на владината коалиција. Според пишувањата, тројца пратеници веќе се откажале од Заев, по што следува...

Македонија 20.10.20 | 08:37

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21, рече дека доколку на следните локални избори ДУИ повторно коалицира со СДСМ,...

Македонија 28.08.20 | 23:15

Села: Немав понуда од СДСМ, Заев сакаше да продолжи со Ахмети

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, вечерва во гостување на ТВ21 изјави дека после изборите немале конкретна понуда од СДСМ за коалицирање за Влада. Ние дадовме...

Македонија 16.08.20 | 15:09

СДСМ: Со ДУИ работиме на владината програма и на распределба на ресорите

И денеска продолжуваат конструктивните работни средби меѓу СДСМ и Коалиција “Можеме” и ДУИ, на ниво на генерални секретари, со цел обезбедување стабилна Влада која...

Македонија 14.08.20 | 18:35

Падна договор, Заев ќе биде три години премиер, Зибери една, јавува Канал 5

Договорен е премиер по принципот три години Заев, една Зибери, ДУИ ќе управува со УЈП и МВР, јави попладнево Канал 5. Тоа значи три години на чело на владата да биде Зоран...

Македонија 13.08.20 | 18:21

Заев и Ахмети со заедничко соопштение по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети и генералните секретари Љупчо...

Македонија 11.08.20 | 09:58

ВМРО-ДПМНЕ: Kоалициите на СДСМ траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат

Kоалициите на СДСМ траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат.СДСМ реформи во својот мандат не донесе. СДСМ донесе сиромаштија, економска криза и...

Македонија 08.08.20 | 20:19

Таравари тврди дека би влегле во коалиција со ДУИ ако Зибери биде премиер

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата за Албанците. – Формирањето на Влада е игра на бројки,...

Македонија 06.08.20 | 00:03

Османи: Нема договор ни со ВМРО-ДПМНЕ, ни со СДСМ

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи во изјава за ТВ 21 ги демантира објавените информации на дел од албанските и македонски медиуми дека паднал договор за формирање на влада...

Македонија 05.08.20 | 22:09

ВМРО-ДПМНЕ зa „Република“: Не коментираме информации од непроверени извори

По пишувањата на дел од албанските и македонските медиуми дека ВМРО-ДПМНЕ наводно веќе договорило коалиција со ДУИ за формирање на влада, „Република“ побара став...

Балкан 30.07.20 | 13:50

Дали ова треба и кај нас: Албанија ги укинува предизборните коалиции

Албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница порача дека денеска заеднички дадениот глас во Собранието ќе биде на потребната страна на историјата овозможувајќи...