Ознака: Коалиција за обнова на Македонија
Македонија 11.03.20 | 15:14

Мицкоски: Најбројната победничка коалиција „Обнова на Македонија“ ќе ја формира идната влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Скопје потпиша Договор за предизборна коалиција за „За Обнова на Македонија“ со 15 помали политички партии. Параф...

Македонија 11.03.20 | 13:51

Мицкоски: Заев и неговата власт се неспособни и потопени во криминал

Денеска беше потпишан договорот на Коалицијата за обнова на Македонија. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил напиша: Има две основни одлики...

Македонија 27.02.20 | 14:05

Мицкоски: Мали шансите за предизборно коалицирање со албанска партија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека за претстојните предвремени парламентарни избори во коалицијата „Обнова на Македонија“ остануваат политичките...

Македонија 25.02.20 | 13:32

Мицкоски: Наскоро ќе се знае коалицијата со која ќе настапи ВМРО-ДПМНЕ на изборите

Многу скоро јавноста ќе го дознае составот на коалицијата со која ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе на изборите, соопшти денеска лидерот на партијата Христијан Мицкоски. Пред средбата...

Македонија 21.10.19 | 22:18

Не одиме на обична победа, одиме на стабилно мнозинство кое ќе нè заштити од политички инженеринг

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва по средбата со коалициските партнери, рече дека има комуникација и со други политички партии да се приклучат...

Македонија 21.10.19 | 21:39

Колицијата на Заев се распаѓа, партиите преминуваат во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во „Коалицијата...

Македонија 21.10.19 | 20:47

Коалицијата За подобра Македонија отсега ќе се вика Коалиција за обнова на Македонија

На предлог на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски Коалицијата за подобра Македонија едногласно се преименува во Коалиција за обнова на Македонија, изјави...