Ознака: клиника
Здравје 28.02.20 | 22:42

Венко Филипче: Нема автохтоно жариште и тоа е добро

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва во емисијата „360 Степени“, зборуваше за траекторијата на движење на пациентката којашто е заболена од коронавирусот. Нема...

Здравје 19.02.20 | 10:50

Волонтерите од Црвен крст за пет месеци им помогнале на 25 илјади лица полесно да се снајдат на Клиника во Скопје

Волонтерите од Црвен крст за 5 месеци им помогнале на 25.064 лица полесно да се снајдат во универзитетските клиники во Скопје, соопштија од Министерството за здравство. Министерството...

Црна хроника 09.02.20 | 15:54

Групата деца, од кои едно е тешко повредено, влегле во силосите на Жито-мел за да се фотографираат

Вчера во 15,00 часот во СВР Куманово од Ургентниот центар Куманово било пријавено дека од ул.„Тодор Велков“, било донесено дете со повреди од пад. Од полициски службеници...

Црна хроника 08.02.20 | 20:46

Тинејџер паднал од зграда на поранешниот „Жито-мел“ во Куманово, префрлен е на Клиника

Четиринаесетгодишно момче денеска паднало од објект на поранешен „Жито-мел“ во Куманово и се здобило со тешки телесни повреди, информираше кумановската полиција. Случајот...

Црна хроника 15.01.20 | 18:32

Нож заиграл, по караница меѓу тројца соседи

На 14.01.2020 околу 09.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ бил донесен Б.Д.(44) од Скопје со убодни рани во пределот на грбот. Според...

Балкан 29.12.19 | 18:18

Ова е првата фотографија на Моника: Вака изгледа девојчето по 10 дена пекол

12-гоишното девојче Моника Каримановиќ примена е во Клиничкиот центар во Ниш по десетдневното киднапирање од Нинослав Јовановиќ. Иако нејзината општа состојба е добра,...

Црна хроника 29.12.19 | 18:01

Екипа на Брза помош со пациентка пропаднале со лифт, пациентката починала

Синоќа во 00.23 часот, при интервенција на повик на улица „Никола Парапунов“ за укажување на лекарска помош на Л.Т (68) од Скопје, екипата на Итната медицинска помош се обидела...

Црна хроника 20.11.19 | 11:06

Клиниката за гастро негира дека не сакале да го прегледаат Боки 13

ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроенетрохепатологија во целост ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски, дека не сакале да го прегледаат...

Црна хроника 08.11.19 | 15:07

На девојка ѝ се запалил автомобилот во движење, со повреди од пожарот итно пренесена на Клиника

Во СВР Скопје вчера во 23.55 часот било пријавено дека на булевар „Трета македонска бригада“ во Скопје настанал пожар во патничко моторно возило „форд фокус’’, со скопски...

Црна хроника 30.10.19 | 16:25

Се расправале, па ја нападнал: Вработена на клиника пријавила свој колега

Вчера во 11:45 часот, во СВР Скопје, С.С.(51) од Скопје пријавила дека околу 4 часот во Комплекс клиники „Мајка Тереза“, додека била на работното место, по претходна расправија...

Македонија 24.10.19 | 14:59

Синдикат на Клинички центар: Ако добијат 100.000 денари плата, лекарите ќе гласаат за СДСМ

Сегашната основна нето плата на доктор специјалист во Клиничкиот центар во Скопје, согласно важечкиот колективен договор, е 44.517,00 денари и ги потсетуваме премиерот...

Црна хроника 22.10.19 | 16:58

Швајцарец сериозно се повредил на Матка, сега е на Клиника

На 22.10.2019 во 08.40 часот во СВР Скопје од Ургентен цетар при Комплекс клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека на 21.10.2019 со тешки телесни повреди кај нив бил донесен Г.С.(22)...

Здравје 21.10.19 | 12:42

Волонтерите од Црвен крст за 10 дена им помогнале на повеќе од три илијда лица полесно да се снајдат на Клиника

Министерството за здравство информира дека успешно функционира проектот во соработка со Црвениот крст во кој волонтерите им помагаат на пациентите полесно да се снајдат...

Црна хроника 05.10.19 | 13:01

Тешко повреден велосипедист, пренесен на Клиника

На крстосница од улиците „Никола Карев” и „Симеон Кавракиров” во Скопје, вчера во 13:10 часот С.С.(35) од Скопје, управувајќи велосипед, изгубил контрола и паднал на коловозот. Во...

Црна хроника 21.09.19 | 12:06

Автомобил прегази жена- со тешки повредни пренесена на Клиника

Жена пешак со тешки телесни повреди била префрлена на Килника откако претходно во неа удрил автомобил. „На 20.09.2019 во 10.30 часот на ул.„Перо Наков“ во Скопје, патничко...

Македонија 18.09.19 | 12:02

„Почитувани пациенти, ние сме со вас“, порачаа на протестот на Клиника против насилството врз медицинските работници

„Почитувани пациенти, ние сме со вас“, им порачаа лекарите на пациентите, на денешниот протест во кругот на Клиничкиот центар против насилството од страна на пациентите...

Црна хроника 12.09.19 | 11:31

Боки 13 повторно на Клиника

Првоосомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски познат како Боки 13 утринава повторно бил однесен во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. На Јовановски му биле...

Здравје 11.06.19 | 14:51

На токсикологија има хоспитализирани 11 пациенти од пожарот во Кисела Вода, најмладиот има 26 години

Од Универзитетската клиника за токсикологија информираат дека во моментот, на клиниката, се хоспитализирани 11 пациенти како последица на вчерашниот пожар во скопската...

Здравје 06.05.19 | 15:05

Како болните од рак ќе ја добијат терапијата за време на посетата на Папата во Скопје?

„Утре во нашето големо село Скопје ќе ни дојде папата Франциско и во негова чест, на нас болните од карцином нема да ни биде овозможено да си ја примиме терапијата .Јас...

Скопје 06.05.19 | 12:12

Од 18 часот забранет влез за приватни возила на Клиника

Од денес попладне од 18 часот до утре до 18 часот ќе биде забранет влезот во комплексот Клинички центар „Мајка Тереза“, освен за возилата на Итна помош, информира државниот...