Ознака: клиника за инфективни болести
Калеидоскоп 19.06.20 | 11:42

АПЕКС Македонија со донација на дезинфекциони средства вредни 20.000 евра за Инфективната клиника

Универзитетска Клиника за Инфективни болести и фебрилни состојби доби донација со дезинфикциони средства во износ од 20.000 евра од компанијата АПЕКС Македонија, со што...

Калеидоскоп 04.06.20 | 09:30

АПЕКС Македонија донираше медицинска опрема вредна 40 илјади евра за Инфективната клиника

Справувајќи се со предизвиците наметнати од пандемијата на вирусот COVID-19 и водејќи се од својата заложба за општествена одговорност, денес се реализираше првата од...

Здравје 29.04.20 | 15:14

Кој може да биде дарител на крвна плазма?

Терапијата со конвалесцентна плазма се покажала безбедна и ефикасна во борбата против болести предизвикани од вирусите EBOLA и SARS. Затоа делува потенцијално ветувачки нејзиното...

Здравје 27.04.20 | 12:50

Клиниката за инфективни болести доби „УВ Гард“ за дезинфекција од вируси и бактерии, донација од македонски иноватори

Клиниката за инфективни болести доби „УВ Гард“ за дезинфекција од вируси и бактерии, донација од македонските иноватори Ивица Поцков и Никола Глигоров Клиниката за...

Скопје 19.03.20 | 23:55

Кондратенко: Апел за помош за заболените кои лежат на Инфективна

Сопственикот на Енергосистем, Зоран Кондратенко, преку социјалните мрежи испрати апел за помош на пациентите кои лежат на Инфективната клиника. Потсети дека голем...

Здравје 03.03.20 | 17:25

Министерството за здравство ќе набавува термални камери и опрема за Инфективната клиника

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информација за потребата за набавка на две термални камери, опрема за ЈЗУ Клиника за инфективни болести и фебрилни...

Македонија 18.01.20 | 16:41

Пациентите се забришуваат со влажни шамичиња, а се тушираат со вода стоплена во ѓезве: Инфективната клиника нема топла вода

Влажни марамици, со топлење вода во ѓезве на решо, или во електричен апарат за кафе. Вака пациентите кои лежат во болницата за заразни болести се снаоѓаат во обид да одржат...

Здравје 03.05.19 | 16:21

16-годишна пациентка со морбили се бори за живот на Инфективна

Освен 16-годишната пациентка со церебрална парализа која има пневмонија како компликација од морбили и е на механичка вентилација на Универзитетската клиника за инфективни...

Здравје 23.04.19 | 15:06

Тинејџерка со морбили и бронхопневмонија се бори за живот на Инфективна

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, информираа...

Здравје 03.04.19 | 17:01

На Инфективна нема тетанус вакцини и серум, ќе добиеле по две недели

На Клиниката за Инфективни болести речиси една недела немаат тетанус вакцина или серум, терапија која е неопходна за пациенти каснати од куче или со исекотини на телото. Од...

Здравје 03.02.19 | 17:39

Пневмонија поради малите сипаници кај шест деца до 2,5 години

Шест ново заразени деца со мали сипаници (морбили) вчера се примени на Клиниката за инфективни болести, бидејќи болеста предизвикала пневмонија, пишува „Сакам да кажам“....

Здравје 25.01.19 | 11:43

Осум нови пациенти со симптоми на морбили третирани изминативе 24 часа

Во последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести се третирани осум нови пациенти со симптоми на морбили. Од нив, двајца се хоспитализирани, а останатите шест...