Ознака: Клиника за детски болести
Здравје 20.01.21 | 13:50

Клиниката за детски болести доби донација од Израел, апарати за критични новороденчиња

Министерството за здравство информира дека денеска на Kлиниката за детски болeсти беше предадена донација од страна на амбасадата на Израел на иницијатива на амбасадорот...

Македонија 19.12.20 | 16:17

Стучен надзор од Клиниката за детски болести во педијатриската болница на „Аџибадем Систина“

Во Педијатриската болница на Клиничката болница „Аџибадем Систина’’ вчера во посета беше стручниот надзор од Универзитетската клиника за детски болести. Како што...

Здравје 05.12.20 | 16:09

Дете со сложена клиничка слика од Клиниката за детски болести транспортирано на лекување во Италија

Специјален медицински тим од Институтот „Џанина Џаслини“ од Џенова – Италија, изврши транспорт на дете со сложена клиничка слика од Универзитетската клиника за детски...

Македонија 06.11.20 | 13:40

Донација на два инкубатори за Универзитетската клиника за детски болести

Сопругата на македонскиот претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, заедно со генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити денеска присуствуваше на настан на којшто...

Здравје 07.08.20 | 13:33

11-годишниот Илче од Охрид кој беше напуштен од родителите си замина од Клиниката за детски болести во мал групен дом

Илче од Охрид по десеттина дена лекување и нега на Клиниката за детски болести успеа со плеснување на рачињата и едно големо браво да се збогува со тимот лекари кои се...

Здравје 23.06.20 | 13:42

Комплетно реновирани амбулантскиот дел, Ургентниот центар и чекалната на Клиниката за детски болести

Во Универзитетската клиника за детски болести изминатиот период комплетно се реновирани амбулантскиот дел, Ургентниот центар и чекалната за пациентите, со цел унапредување...

Здравје 15.03.20 | 21:34

Детска клиника: Децата со температура од утре да се носат во болницата „Козле“

Клиниката за детски болести ги известува сите родители и матични лекари кои од утре ќе имаат итна потреба децата со температура да ги донесат во болница, тоа да го сторат...

Македонија 12.03.20 | 10:07

Преглед од „Мој термин“ само во исклучителна и итна состојба, апелираат од Клиниката за детски болести

Клиниката за детски болести – Скопје апелира до родителите кои закажале преглед преку „Мој термин“, да ги донесат децата на преглед само во исклучителна и итна состојба,...

Скопје 26.02.20 | 19:07

Клиниката за детски болести во Скопје забрани посета поради опасноста од ширење на коронавирусот

Поради опасноста од ширење на Корона вирус во Клиниката за детски боолести, менаџментот од денска 26. февруари. 2020 година, најстрого ја забранува посетата на малите пациенти. Ги...

Сервиси 07.11.19 | 09:27

Клиниката за Детски болести доби нов директор

Наташа Алуловска е нов директор на Клиниката за детски болести. Според информации на Сител, Алуловска вчера била назначена на оваа позиција од страна на министерот...

Твитови 03.07.19 | 12:39

На 40 степени нема клима на Детска клиника, за лубриканти и промена на пол има пари

Во клиниката за детски болести во Скопје на 40 степени нема клима. Тука има и бебиња кои чекаат преглед. Докторите викаат дека клиниката е заборавена од миностерот, владата...

Здравје 12.02.19 | 16:59

Откажани прегледите на „Мој термин“ во Козле и на Детската клиника

Од денеска нема Мој Термин во болницата во Козле и на Клиниката за детски болести. Поради епидемијата на морбили сите прегледи ќе бидат одложени и презакажани за наредниот...

Македонија 22.01.19 | 10:50

Децата со пулмонална хипертензија оставени: Детска клиника не ги третира, ги препраќа на Кардиологија!

Во Македонија има три деца кои се членови на Здружението за пулмонална хипертензија и за истите третманот е некомплетен. Мајката Даница, чие дете боледува од оваа болест,...

Здравје 18.12.18 | 14:44

Клиниката за детски болести доби донација – централизиран мониторинг систем за следење на виталните кардиолошки и белодробни функции кај најмладите пациенти

Универзитетската Клиника за детски болести, денеска доби донација од организацијата „Проект Хоуп“ (Project Hope) – централизиран мониторинг систем за следење на виталните...