Ознака: климатски промени
Скопје 06.04.21 | 17:01

Со попаметното греење можеме да ги ублажиме климатските промени

Со попаметното греење можеме да ги ублажиме климатските промени, велат познавачите на состојбите кои денеска учествуваа на средбата на тема „Можности за попаметно...

Скопје 31.03.21 | 15:44

Николовска од „Еко-свест“: Праведната транзиција треба да започне во регионите со јаглен и треба да се води од локално кон национално ниво

Имаме национален план на хартија, но не и фокус во справувањето со климатските промени Среќна сум што можеме да кажеме дека ако пред две години како граѓански организации...

Здравје 26.03.21 | 10:18

Како да ги ублажиме последиците од климатските промени и колку е важно тие да бидат дел од политиките во сите сектори

Како да ги ублажиме последиците од климатските промени и колку е важно тие да бидат дел од политиките и активностите во сите сектори – ова се најважните прашања на кои...

Македонија 04.02.21 | 13:48

Европска Комисија бара од Македонија да ги подобри своите климатски заложби

Министерот за животна средина, Насер Нуредини, на видео состанок со генералниот директор за климатски прашања во Европската Комисија (ЕК), Мауро Петричионе, добил охрабрување...

Свет 25.01.21 | 17:56

Џон Кери: САД ќе надоместат за четирите изгубени години во борбата против климатските промени

Американскиот посредник за клима, Џон Кери, на глобалниот виртуелен самит порача дека светот мора да преземе решителна акција за зајакнување на отпорноста кон разорните...

Калеидоскоп 16.11.20 | 09:15

Климатските промени предизвикуваат се посилни урагани кои во иднина ќе предизвикуваат повеќе штета

Затоплувањето на морињата поради климатските промени предизвикува силни урагани кои кога ќе дојдат до копното бавно слабеат и се се поразорни, покажа една нова студија....

Економија 28.10.20 | 14:50

Поради климатските промени традиционалните македонски сорти грозје цветаат две недели порано

Влијанието на климатските промени е се поевидентно и се одразува не само врз физиологијата на лозата, туку и врз квалитетот и традиционалниот вкус на виното. Затоа,...

Калеидоскоп 27.10.20 | 08:42

Арктикот се уште не почнал да се замрзнува иако е крај на октомври

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот се уште не почнал да се замрзнува иако е крај на октомври. Засега тоа е најдоцен регистриран период во кој...

Калеидоскоп 05.10.20 | 15:27

Климатски активисти ја обвинуваат Комисијата на ЕУ за „измама со бројки“

Неодамна, Комисијата на ЕУ ги заостри своите климатски цели: најмалку 55 проценти од емисиите на штетни гасови треба да се намалат до 2030 година во споредба со 1990 година....

Останати спортови 23.09.20 | 21:48

Протест против Федерер: Одново вовлечен во дебата за климатските промени

Сонародниците на Роџер Федерер протестираа против легендата на тенисот. Митингот на централниот плоштад во швајцарската престолнина Берн имаше за цел соработката...

Здравје 17.06.20 | 11:24

Се формира Коалиција за клима за поголемо учество на граѓаните во одлучувањето

Граѓански организации кои работат на едукација и информирање за темите поврзани со клима почнаа со формирање Коалиција за клима, со цел зголемување на учество на граѓаните...

Свет 16.12.19 | 12:30

Лајчак: Климатските промени најголем предизвик за младите генерации

Климатските промени се едни од најголемите предизвици со кои ќе се соочат сегашните млади генерации, изјави словачкиот министер за надворешни работи и европски прашања...

Свет 15.12.19 | 17:15

Генералниот секретар на ОН, Гутереш разочаран од конференцијата за климатските промени

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш е разочаран од исходот на Конференцијата за климатски промени на ООН (ЦОП25) и жали што е „пропуштена важна можност”, со оглед...

Свет 01.12.19 | 17:39

Човештвото треба да ја прекине војната со природата, порача генералниот секретар на ОН Гутереш

Човештвото треба да ја прекине својата војна со природата, порача генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во пресрет на почетокот на конференцијата на ОН за клима...

Свет 04.11.19 | 23:41

САД и официјално се откажуваат од Парискиот договор против климатските промени

Администрацијата на Трамп и формално ги извести Обединетите нации дека САД ќе излезе од договорот за климатски промени , што е прв чекор во едногодишниот процес за излегување...

Свет 24.09.19 | 08:57

„Фокс њуз”: Тунберг е ментално болно шведско дете, лик од хорор филм

Американската телевизија „Фокс њуз” ја нарече шведската активистка Грета Тунберг „ментално болно шведско дете” додека водителка на телевизијата ја спореди со лик...

Македонија 23.09.19 | 17:59

Владина делегација на Самитот за климатски промени во Њујорк

Светските лидери учесници на 74-тото Генерално собрание на Обединетите нации во седиштето на организацијата во Њујорк, денеска го започнаа официјалниот дел од програмата...

Свет 12.07.19 | 09:57

Будимпешта ќе е топла како Скопје денес, Скопје, пак, ќе гори како Остин

Истражување на швајцарскиот институт Краутер покажува дека климатските промени ќе предизвикаат значително затоплување на градовите низ светот, со што, до 2050 година,...

Свет 01.04.19 | 22:50

Полуголи демонстранти влетаа во британскиот парламент

Група полуголи демонстранти влетаа во британскиот парламент и ја попречија дебатата за брегзитот откако се потпреа на стаклената галерија над пратениците. На грбовите...

Патувања 08.12.18 | 22:21

Она под број 2 ќе ве натажи: Шест места кои наскоро ќе исчезнат

Климатските промени ја уништуваат природата на која сме навикнати. Токму заради тоа, сега е последен момент за посета на некои од најубавите и најзагрозените места....