Ознака: клима
Македонија 24.11.20 | 14:06

Граѓаните на Тетово ќе добијат уште една шанса за субвенции за инвертер клима-уреди

Граѓаните на Тетово ќе може да поднесат уште неколку апликации за субвенции за купување инверетр-клима, поради тоа што предвидените средства за субвенционирана набавка...

Скопје 07.08.20 | 10:26

Досега 2.249 граѓани аплицирале за субвенции за набавка на клима инвертер; Има средства за уште 3.000 барања

Од почетокот на отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери поднесени се 2.249 апликации, а остануваат средства за уште околу 3.000 барања, информираат од Град...

Технологија 29.07.20 | 11:49

Џебна клима за полесна борба со жештините

Летото е во полн ек, времето е променливо, но температурите се високи, а деновите се жешки. Познатиот јапонски технолошки гигант Сони се обиде да понуди  идеално решение...

Балкан 02.07.20 | 09:54

Во апартманите во Грција се забранети клими

Доколку ова лето Европската унија сепак ги крене границите за македонските граѓани, тие во најголем дел ќе се упатат во Грција. Таму пак, поради короната има бројни ограничувања...

Технологија 16.12.19 | 15:41

Потпретседателка на Еврокомисија: Интернетот штетно влијае на климата

Интернетот троши исклучително многу струја, што има негативни последици врз климата на Земјата, изјави потпретседателката на Еврокомисијата Маргрет Вестагер во интервју...

Свет 13.12.19 | 16:22

Марин: Климатски неутрална Европа е важна одлука за идните генерации

Премиерката на Финска, Сана Марин изјави дека договорот на Европска унија за климатски неутрална Европа до 2050 година е важна одлука за идните генерации. Тоа е јасна...

Калеидоскоп 12.12.19 | 12:09

ОН: Следните 12 месеци се клучни во битката за климата

Следните 12 месеци ќе бидат клучни во битката за климата, изјави денеска генералниот секретар на ОН, Антонио Гутериш, цитиран од ДПА. Гутереш од говорницата на Меѓународната...

Здравје 07.08.19 | 11:14

Високите температури ги принудија граѓаните да ги активираат клима-уредите – лекарите со предупредување

Погодностите од користењето на клима-уреди во летните денови на сите им се добро познати. Клима-уредите се единствениот начин брзо и лесно да се разладите од пеколните...

Патувања 02.08.19 | 22:45

Како најбргу да го изладите прегреаниот автомобил?

Се разбира дека клима уредот е најважен , но треба да се знае и начинот на разладување. Деновиве во автомобилите оставени на сонце се измерени и над 74 степени, што може...

Твитови 03.07.19 | 12:39

На 40 степени нема клима на Детска клиника, за лубриканти и промена на пол има пари

Во клиниката за детски болести во Скопје на 40 степени нема клима. Тука има и бебиња кои чекаат преглед. Докторите викаат дека клиниката е заборавена од миностерот, владата...

Свет 19.12.18 | 11:02

Девојче од Шведска до светските лидери: Само зборувате за климата, а им ја крадете иднината на децата

Нашата цивилизација е жртвувана заради можноста многу мал број на луѓе да продолжат да заработуваат огромни суми на пари. Нашата биосфера е жртвувана за богатите луѓе...