Ознака: кластери
Здравје 04.07.20 | 09:34

Д-р Стојанов: Веќе нема познати кластери, вирусот се рашири низ цело Скопје

Инфекцијата е раширена во сите делови на градот и нема познати кластери, вели д-р Александар Стојанов директор на Центарот за јавно здравје Скопје. Во моментов главниот...

Здравје 19.06.20 | 16:25

Во Тетово има четири нови кластери на заболени со ковид-19

Неделава се откриени нови четири кластери во тетовскиот регион од кој потекнуваат дел од најновите заразени со ковид-19 жители на општина Тетово, информираат денеска...

Здравје 18.06.20 | 14:12

Кластерите мекици, слава, свадба, ифтарски вечери и погреби на кои имало и по 200 луѓе го кренаа бројот на заразени

Кластерите мекици, слава, свадба, ифатрски вечери и погреби на кои имало и по 200 луѓе нагло го зголеми бројот на заразени со коронавирус. На ниво на државата има околу...

Македонија 26.05.20 | 21:29

Чаир, Гази Баба и Сарај се кластерите во Скопје, Тетово се третира како поголем проблем

Претседателот на Комисијата за заразени болести д-р Жарко Краџовски не очекува зголемување на бројот на заразени, иако, рече, може да има инцидентни случаи, како што...

Македонија 22.05.20 | 18:18

Филипче: Новите случаи се од непочитување на мерките

Епидемијата стивнува, во мирна фаза сме, имаме слободни кревети и респираторни машини, ги знаеме контактите, немаме изнедувања и можам да кажам дека ситуацијата е под...

Свет 05.02.20 | 10:09

ЕК предлага преговори во „кластери“ и право на земјите-членки да ги сопрат преговорите

Државите кандидати за членство во ЕУ во иднина ќе преговараат за членство преку шест кластери во кои ќе бидат распоредени досегашните 32 поглавја, објави „Дојче веле“....