Ознака: кластер
Македонија 14.06.21 | 14:32

Д-р Неџат Балажи: Во Кичево има кластер, граѓаните несериозно ги прифаќаат апелите од Владата

Последните неколку дена во благ пораст е бројот на новозаболени од Ковид-19 во Кичево, при што пред три дена Општината беше лидер по бројот на нови случаи на болеста во...

Свет 26.05.21 | 09:52

Наставничка во Австрија предизвикала кластер со Ковид-19 – 10 одделенија и 154 лица во карантин

Во основно училиште во близина на Виена наставничка предизвикала кластер на инфекција со коронавирусот -17 потврдени случаи на инфекција, што е најголемиот активен...

Македонија 24.02.21 | 14:54

Кластер во Заводот за кардиоваскуларни болести во Охрид

Дел од лекарите и медицинскиот персонал од Специјализираната болница за превенција, лекување и рехабилитација на кардиоваскуларни заболувања „Св. Стефан“ во Охрид...

Свет 05.01.21 | 13:21

Граѓаните да се тестираат и да останат дома: Австралија се обидува да спречи ширење на „кластерот Сиднеј“

Властите во најнаселената австралиска држава Нов Јужен Велс апелираа до жителите на трите најголеми градови да се тестираат за корона вирусот и да останат дома, затоа...

Скопје 19.10.20 | 13:28

Шилегов: Во автобусите се почитува мерката за исполнетост на капацитетот

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска соопшти дека бројот на превезени патници во градските автобуси е намален од преку 62 проценти во однос на лани....

Македонија 15.10.20 | 12:36

Пациенти од психијатриската болница во Бардовци заразени со Ковид-19

Неколку штитеници на Психијатриската болница-Бардовци во Скопје се позитивни на корона вирусот, објавува Фактор. Според неофицијалните информации, кластерот од неколкумина...

Македонија 15.10.20 | 11:35

Журките во „Аватар“ потпалија жариште на Ковид-19 во Струмица

По бројните забави во „Аватар“, спротивни на прописите на Комисија за заразни болести, Струмица стана најголемо жариште на КОВИД-19 во Македонија, пишува Курир. Последниве...

Македонија 07.10.20 | 14:13

Неколкумина здравствени работници од Клиниката за Нефрологија позитивни на Ковид-19

Неколку здравствени работници од Клиника за нефрологија се позитивни на корона вирус. Од нив има доктор кој е заразен, еден во изолација, две сестри позитивни на Ковид-19...

Калеидоскоп 23.09.20 | 10:52

Турци направиле хаос во Австрија: Имале свадба со 700 гости, најмалку 40 имат корона

Во австриската општина Шремс една турска свадба направила кластер на корона, чии точни димензии се уште не се познати. Од самиот почеток организаторите на свадбата...

Македонија 08.08.20 | 12:55

Кластерот Геријатрија го демантира Филипче дека епидемијата е под контрола

Додека владата на СДСМ и нејзините челници прогласуваат успешно справување и т.н. „победа” во борбата против пандемијата со Ковид-19, во здравствената установа Геријатрија...

Здравје 24.07.20 | 20:26

Прв кластер во Вевчани: Имала заразен во семејството и симптоми, но одела на работа

Прв кластер на заболени од коронавирус регистриран во Вевчани. Тестирањето покажало дека пет работнички вработени во текстилна фабрика асимптоматски носители на вирусот,...

Здравје 20.07.20 | 09:59

Филипче: Бројката од саботата на ново дијагностицирани на ковид-19 е поради кластер во Штипска конфекција

Во вчерашното гостување во вестите на Канал 5 телевизија, министерот за здравство Венко Филипче објасни дека бројката од саботата, исто како и некои претходни варијации...

Здравје 09.07.20 | 13:45

Конфекција во Свети Николе нов потенцијален кластер на ковид-19

Градоначалникот на Општина Свети Николе, Сашо Велковски, ги повика надлежните инспекторати и институции да излезат на терен во фабриките и да видат дали се почитуваат...

Македонија 07.07.20 | 22:23

Доктор Османи се фали со кластер ДУИ?

Струга продолжува да прави историја, порача вечерва вицепремиерот, за потсетување – доктор по струка, Бујар Османи, од митингот на ДУИ. На фотографиите кои ги сподели...

Твитови 28.06.20 | 18:59

Кластер Алтернатива.

Кластер Алтернатива. pic.twitter.com/gxVurlLl4d — ulուլիջանա (@neiskulirana) June 28, 2020

Македонија 13.06.20 | 11:50

Како земја од третиот свет: Македонија тоне во корона-криза, а кластерот СДСМ не се откажува од корона-избори

Со потврден позитивен тест на коронавирус за градоначалникот на Гази Баба Борче Ѓорѓиевски, оној кој „херојски“ ги вадеше од станица прекршителите на полицискиот...

Економија 10.06.20 | 15:09

Текстилниот кластер во Штип брои 126 заразени со коронавирус, над 500 се во самоизолација

Во текстилниот кластер во Штип има 126 позитивни случаи на коронавирусот, а за 40 работници се чекаат резултатите од масовното тестирање во седумте штипски конфекции....

Здравје 09.06.20 | 09:27

Филипче: Свадба од стотина гости е потенцијален кластер на новозаразени со ковид-19

Нов кластер на заразени со коронавирусот може да биде свадба од стотина гости која се одржала на крајот од мај. Една детална анализа за потенцијален нов кластер, тоа...

Македонија 02.06.20 | 12:09

Од „другарот Мухамед“ до пола партија: СДСМ ново жариште на ковид-19

Со засега двајца од повисоките функционери во партијата заразени, технички премиер повторно приморан да седи дома, сите кандидати од цела изборна единица во самоизолација,...