Ознака: киро глигоров
Македонија 03.10.23 | 09:05

Дваесет и осум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Пред 28 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди на главата. На местото...

Македонија 03.05.23 | 07:17

На денешен ден е роден Киро Глигоров, првиот претседател на самостојна Република Македонија

Бил претседател во два мандата од 1991 до 1999 година. По пензионирањето Киро Глигоров бил активен како публицист. Глигоров е автор на неколку дела, главно пишувани по завршувањето...

Скопје Сервиси 25.03.23 | 09:42

Ќе има гужва кај „Бриколаж“: Утре времен сообраќаен режим на булеварот „Киро Глигоров“

Јавното претпријатие „Улици и патишта“ Скопје соопшти дека во текот на утрешниот ден (26.03.2023 – недела) на булeварот „Киро Глигоров“, на потегот од „Бриколаж“ до булеварот...

Македонија 01.01.23 | 13:53

Владина делегaција положи цвеќе на вечното почивалиште на претседателот Глигоров

Делегација на Владата на Македонија предводена од премиерот Димитар Ковачевски, министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, и заменик министерот...

Македонија 01.01.23 | 09:27

Единаесет години од смртта на Киро Глигоров, првиот претседател на Република Македонија

Денеска се навршуваат 11 години од смртта на првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров. To почина на 1 јануари 2012 година во Скопје во својот дом...

Македонија 07.10.22 | 23:00

Јас сум дел од континуитетот на Глигоров и Заев, а Мицкоски е од времето на Груевски

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва го осуди условувањето на ВМРО-ДПМНЕ кон пратениците кои потпишуваа нотарски изјави дека нема да гласаат за евентуалната промена...

Македонија 03.10.22 | 11:23

27 години од атентатот врз Киро Глигоров

Пред 27 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во главата. На местото...

Македонија 18.03.22 | 17:50

Гајдов: Фрчкоски е мозокот на атентатот врз Глигоров

И ЦИА и британската и германската тајна служба веднаш по атентатот на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров испратија телеграми до македонските служби...

Балкан 10.01.22 | 13:02

Бугарија сега ја обвинува Македонија и за геноцид, се споменуваат и Глигоров и Пендаровски

Во рок од само неколку дена на веб-изданието на софиски „Труд“ се појавија два текста од двајца различни автори во кои на удар се најдоа двајца македонски претседатели....

Македонија 01.01.22 | 14:35

Владина делегација положи цвеќе на гробот на претседателот Глигоров

Делегација на Владата на Република Македонија предводена од заменик-претседателот на Владата за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за здравство Венко...

Македонија 01.01.22 | 13:53

Претседателот Пендаровски положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател Киро Глигоров по повод 10 – годишнината од неговата смрт

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Алејата на великаните на Градските гробишта Бутел во Скопје, положи свежо цвеќе на гробот на поранешниот претседател Киро...

Македонија Калеидоскоп 01.01.22 | 08:42

Десет години од смртта на претседателот Киро Глигоров

Денеска се навршуваат 10 години од смртта на првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров. Претседателот на државата Стево Пендаровски и делегација...

Македонија 03.10.21 | 09:37

Нарачателите и извршителите се мистерија: 26 години од атентатот врз Киро Глигоров

На денешен ден пред 26 години врз претседателот, Киро Глигоров беше извршен атентат, а оттогаш иако имаше бројни заложби и ветувања дека нарачателите и извршителите...

Македонија 27.09.21 | 11:56

Кондев: Глигоров живееше скромно како претседател, сам си ги плаќаше режиските трошоци, но направи многу за Македонија

Советникот на првиот македонски претседател Киро Глигоров, Живко Кондев се обрати на дебатата на МАНУ насловена „Современата македонска држава – две етапи во процесот...

Македонија 08.09.21 | 15:26

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ положи свежо цвеќе на гробовите на покојните претседатели , Глигоров иТрајковски и на првиот премиер Кљусев

Во рамки на одбележување на 8-ми Септември, Денот на независноста на Република Македонија, партиска делегација на ВМРО-ДПМНЕ составена од Стефан Андоновски, член на...

Македонија 08.09.21 | 10:08

Претседателот Пендаровски им оддаде почит на покојните претседатели Киро Глигоров и Борис Трајковски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември – Денот на независноста, денеска положи свежо цвеќе на вечните почивалишта на покојните претседатели Киро Глигоров...

Калеидоскоп 08.07.21 | 09:34

Ретро снимка: Глигоров заедно со Тито во Холивуд меѓу џет-сетот

На оваа ретро снимка од тогаш популарните „Филмски новости“ документирана е посетата на Лос Анџелес на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров и лидерот...

Македонија 21.05.21 | 12:34

Документите потврдуваат дека Киро Глигоров не бил во делегацијата на Вис на средба со Тито

Кој и зошто лаже во македонската редакција на Википедија? Ова прашање се наметнува ако се разгледаат податоците на неформалната „енциклопедија“, за жал, поврзани со...

Македонија 20.05.21 | 12:03

Заев не ја знае или манипулира со историјата: Глигоров не бил делегат на првото и на второто заседание на АВНОЈ

Денешното гостување на премиерот Зоран Заев во „Утрински брифинг“ откри скандалозно ретуширање на македонската историја! За жал, за тоа е искористен ликот на првиот...

Македонија 03.05.21 | 11:45

Заев за Глигоров: На денешен ден е роден еден од великаните на современата македонска историја

На денешен ден е роден Киро Глигоров (1917-2012), еден од великаните на современата историја на нашата земја и на вековниот стремеж за самостојност на македонските граѓани,...