Ознака: Кирјакос Мицотакис
Балкан 24.09.21 | 21:54

Мицотакис: Време е ЕУ да испорача европска перспектива за Западен Балкан

Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, за време на неговото обраќање на Генералното собрание на ОН, во делот посветен на европската перспектива на регионот, порача дека...

Балкан 12.09.21 | 17:28

Два и пол часа Мицотакис одговараше на новинарски прашања

Оптимизам за текот на грчката економија и зголемен раст до крајот на годинава, убеденост дека Владата ќе го исцрпи четиригодишниот мандат, уверување дека земјата нема...

Балкан 16.08.21 | 12:47

Мицотакис: Со помош на бројот за итни случаи спасивме десетици илјади луѓе од пожарите

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во интервјуто за Си-Ен-Ен, во кое говореше за неодамнешните пожари што ја зафатија Грција, изјави дека бројот 112 за итни случаи, работел...

Балкан 12.07.21 | 19:38

Задолжителна вакцинација на здравствените работници во Грција, во објектите на затворено влез само за вакцинирани

Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, објави четири одлуки на владата  во кои спаѓаат задолжителна вакцинација за вработените во домовите за нега на стари лица и за...

Балкан 15.06.21 | 17:09

Мицотакис и Ердоган се согласиле да не се повторат тензиите од 2020 година

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на нивната вчерашна средба во Брисел се согласиле дека и покрај дијаметрално...

Балкан 28.05.21 | 14:36

Мицотакис: Отворањето на ЕУ кон Западен Балкан e историска мисија што треба брзо да почне

По средбата со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, истакна дека отворањето на Унијата кон нови држави, а особено кон оние...

Свет 26.05.21 | 10:02

Мицотакис: Разгледуваме билатерална поддршка со вакцини на соседните земји

Штом се осигуриме дека постои можност, веднаш ќе ги поддржиме со вакцини нашите соседни земји, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Брисел, веднаш по Европскиот...

Балкан 14.05.21 | 09:17

Дали Заев го прашал Мицотакис за укинувањето на македонското друштво „Мисирков“ во Грција?

На денот кога Зоран Заев во Атина имаше средба со неговиот грчки колега Кирјкос Мицотакис Грција не дозволи регистрирање на македонското друштво Крсте Мисирков“ од...

Македонија 14.05.21 | 08:36

Заев од Мицотакис бара помош за Бугарија, а велеше дека Бојко помагал за Договорот од Преспа „како за своја земја“

Зоран Заев по средбата со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис  вели дека ја очекува поддршката од Грција во спорот што Македонија го има со Бугарија. Мислам дека ќе најдеме...

Македонија 13.05.21 | 17:21

Утре се отвора границата со Грција, најави Заев по средбата со Мицотакис

Од утре, 14 мај, се отвора границата со Грција, најави на Фејсбук премиерот на Македонија Зоран Заев, по средбата со неговиот грчки колега Кирјакс Мицотакис. Имавме одлична...

Балкан 11.05.21 | 08:24

Мицотакис отсекогаш знаел дека ќе се занимава со политика

Грчкиот премиер Мицотакис вели дека  растел во политичко семејство, но имал моменти кога си велел дека никогаш нема да влезе во политика. Неговиот татко исто така беше...

Балкан 21.04.21 | 12:43

Tокму пред отворањето на границата кон Македонија Грција се враќа во нормала

Враќањето во нормален ритам и отворање на економските активности во Грција се очекува да почне кон средината на мај, кога е предвидено и да се отвори туризмот, според...

Балкан 14.04.21 | 15:54

Мицотакис: Целта е да стигнеме до безбеден Велигден и послободно лето

Заканата е сѐ уште тука, затоа имаме докажано дека одиме чекор по чекор и секоја седмица, во соработка со експертите, ги оценуваме епидемиолошките податоци, бидејќи,...

Балкан 31.03.21 | 16:05

Мицотакис: Мнозинството од грчките граѓани имаат доверба во вакцините

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, за време на средбата со грчката претседателка, Катерина Сакеларопулу, истакнал дека Грците одат да се вакцинираат и дека големо...

Балкан 23.03.21 | 13:07

Мицотакис: Врските меѓу САД и Грција се посилни од било кога досега

На силните врски што ги обединуваат Грција и САД, како и на воената соработка меѓу двете земји се осврна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на посетата на американскиот...

Балкан 24.02.21 | 15:49

Мицотакис најави продолжување на карантинот во Атина

Продолжување на строгиот карантин во областа Атика, поширокиот регион на Атина, најави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот од денешната владина седница...

Балкан 16.02.21 | 13:54

Мицотакис: Избегнувајте непотребни движења

Апел до граѓаните да бидат особено внимателни и да избегнуваат непотребни движења, упати грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис по завршувањето на вонредниот состанок...

Балкан 09.02.21 | 16:28

Мицотакис вечерва ќе објави нови, заострени мерки

Премиерот на грција, Кирјакос Мицотакис, во 19.30 часот ќе упати ТВ порака до граѓаните за пандемијата и мерките за заштита на јавното здравје, соопштуваат од кабинетот...

Балкан 08.02.21 | 09:34

Грците му се налутија на Мицотакис – руча со 30 лица за време на локдаунот

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и неговите соработници во куќа на пратеник на Нова демократија на островот Икарија ручаа за време на строги рестриктивни мерки во...

Балкан 18.01.21 | 11:09

Мицотакис ја прими втората доза од вакцината против ковид-19

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, рано утрово, ја прими втората доза од вакцината против Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина. Мицотакис на социјалните мрежи...