Ознака: Кирјакос Мицотакис
Балкан 10.02.22 | 14:40

Мицотакис: Со Хрватска ги делиме истите вредности за безбеден и просперитетен Балкан

Со Хрватска, како партнери, како сојузници, ги делиме истите вредности, истите принципи за заедничка визија за безбеден Балкан, полн со проспретитет, порача грчкиот...

Македонија 31.01.22 | 23:50

Телефонски разговор Ковачевски-Мицотакис: Согласување дека односите меѓу двете земји се на одлично ниво

Премиерот Димитар Ковачевски, попладнево телефонски разговорал со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, честитајќи му го изборот за премиер и посакувајќи му плодна...

Балкан 27.01.22 | 13:45

Ќе падне ли владата на Мицотакис, Ципрас побара гласање недоверба

Вонредно побарав збор за, од страна на СИРИЗА, да доставам предлог за гласање недоверба на најлошата Влада во земјата по падот на Хунтата, бидејќи дојде време да си одите,...

Балкан 26.01.22 | 12:16

Мицотакис им се извини на граѓаните заглавени на атинскиот автопат: Имаше пропусти и недостатоци

Сакам да започнам извинувајќи им се лично и искрено на нашите сограѓани кои со часови страдаа заглавени на автопатот „Атики Одос“, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис...

Балкан 14.01.22 | 09:39

Мицотакис: Договорот од Преспа има грешки, но Атина се стреми кон добри односи со Скопје

Мојата критика за договорот не се однесуваше на името, се однесуваше на македонскиот јазик и македонската етничка припадност и продолжувам да верувам дека ова е голема...

Македонија 20.12.21 | 16:10

Радев до Мицотакис: Преспанскиот и Договорот за добрососедство да станат дел од преговарачката рамка на Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев за време на разговорите со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во Софија повикал Договорот за пријателство, добрососедство и соработка...

Балкан 23.11.21 | 10:03

Мицотакис и грчкото МНР со сочувство за автобуската несреќа

Преку официјалните „Твитер“ профили грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и Министерството за надворешни работи на Грција изразија сочувство до семејствата на загинатите...

Балкан 04.11.21 | 10:45

Мицотакис: Договорoт од Преспа се однесува на државите, а не на владите

Договорите се однесуваат на држави, а не на влади, потенцираше грчкиот премиер Кријакос Мицотакис во интервјуто за телевизијата „Мега“, во однос на последните случувања...

Балкан 12.10.21 | 14:48

Мицотакис прими трета доза од вакцината

Речиси девет месеци по ревакцинацијата, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, денеска прими трета доза од вакцината против Ковид-19 и ги повика граѓаните да го сторат...

Македонија 05.10.21 | 15:58

Пендаровски: Добив потврда дека Грција го почитува Договорот од Преспа и сака целосна имплементација

 На средбите ми беше потврдено дека Преспанскиот договор независно од ставовите кои некои од тие актери ги имале порано низ годините дека ќе го почитуваат, дека важи...

Македонија 05.10.21 | 15:10

Пендаровски: Веројатно сме најдобро подготвена земја кандидат во историјата на ЕУ

Веројатно сме најдобро подготвена земја кандидат во историјата на Европската Унија. Значи потребна ни е, заслужуваме реална можност за да ги започнеме преговорите...

Балкан 01.10.21 | 15:54

Мицотакис: Грција и Европа имаат граници и на копно и море, а наша заедничка должност е да ги чуваме

Грција и Европа имаат граници на копно и море, а наша должност е да ги чуваме, порача грчкиот премиер Кријакос Мицотакис за време на неговата посета на новиот центар...

Балкан 30.09.21 | 11:31

Мицотакис: Не ја поддржуваме Бугарија во блокадата на Македонија

Јасна порака дека Грција не ја поддржува Бугарија во блокадата на европската перспектива на Македонија, испрати грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на неговото...

Вести 30.09.21 | 11:25

Мицотакис: Блокадата од Бугарија е непотребна компликација за ЕУ-перспективата на регионот

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, за време на неговото учество на „Атинскиот демократски форум“, испрати порака дека Грција не ја поддржува Бугарија во блокадата...

Балкан 24.09.21 | 21:54

Мицотакис: Време е ЕУ да испорача европска перспектива за Западен Балкан

Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, за време на неговото обраќање на Генералното собрание на ОН, во делот посветен на европската перспектива на регионот, порача дека...

Балкан 12.09.21 | 17:28

Два и пол часа Мицотакис одговараше на новинарски прашања

Оптимизам за текот на грчката економија и зголемен раст до крајот на годинава, убеденост дека Владата ќе го исцрпи четиригодишниот мандат, уверување дека земјата нема...

Балкан 16.08.21 | 12:47

Мицотакис: Со помош на бројот за итни случаи спасивме десетици илјади луѓе од пожарите

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во интервјуто за Си-Ен-Ен, во кое говореше за неодамнешните пожари што ја зафатија Грција, изјави дека бројот 112 за итни случаи, работел...

Балкан 12.07.21 | 19:38

Задолжителна вакцинација на здравствените работници во Грција, во објектите на затворено влез само за вакцинирани

Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, објави четири одлуки на владата  во кои спаѓаат задолжителна вакцинација за вработените во домовите за нега на стари лица и за...

Балкан 15.06.21 | 17:09

Мицотакис и Ердоган се согласиле да не се повторат тензиите од 2020 година

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на нивната вчерашна средба во Брисел се согласиле дека и покрај дијаметрално...

Балкан 28.05.21 | 14:36

Мицотакис: Отворањето на ЕУ кон Западен Балкан e историска мисија што треба брзо да почне

По средбата со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, истакна дека отворањето на Унијата кон нови држави, а особено кон оние...