Ознака: Кирјакос Мицотакис
Балкан 08.08.22 | 15:45

Мицотакис за прислушувањето на Андрулакис: Погрешно беше, да знаев немаше да го дозволам

Она што се случи, иако беше согласно со одредбите на законот, беше погрешно. Не знаев за тоа, и очигледно, никогаш немаше да го дозволам, рече грчкиот премиер Кирјакос...

Балкан 29.06.22 | 12:50

Мицотакис: Не ни е потребен друг извор на нестабилност во НАТО, се надминаа опортунистичките и утилитарните однесувања

На крајот преовлада здравиот разум и доброто на Алијансата и се надминаа сите опортунистички и утилитарни однесувања, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис при пристигнувањето...

Балкан 17.06.22 | 10:21

Мицотакис: Грција повеќе не е „црната овца“ во Европа

Грција повеќе не е „црната овца“ во Европа, туку е кредибилен партнер, држава која учествува во создавањето на случувања, вели грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во...

Балкан 01.06.22 | 11:30

Mицоткис бара Македонија да почне преговори со ЕУ

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис вели дека треба да се запази редот кога се во прашање евроинтеграциите, зборувајќи за идното членство на Украина во Европска унија,...

Балкан 25.05.22 | 14:50

Мицотакис му врати на Ердоган: Греши ако мисли дека нема да ги бранам суверенитетот и суверените права на Грција

Ако претседателот Ердоган мисли дека нема да ги бранам суверенитетот и суверените права на Грција и нема да ја известам меѓународната јавност дека Турција се однесува...

Балкан 22.04.22 | 13:34

Мицотакис на 16 мај во посета на Белата куќа

По покана од претседателот на САД Џо Бајден, премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис на 16 мај ќе ја посети Белата куќа, соопштија од кабинетот грчкиот премиер, јави дописничката...

Балкан 28.03.22 | 09:48

Мицотакис на телемаратонот за Украина: Грција е на ваша страна, заедно можеме да ја запреме оваа војна

Грција е на ваша страна, заедно можеме да ја запреме оваа војна, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговата порака на меѓународниот телемаратон за поддршка...

Балкан 26.02.22 | 23:14

Мицотакис: Десет невини цивили од грчко потекло денеска се убиени во руските воздушни напади во Украина

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, на Твитер објави дека десет цивили со грчко потекло денеска се убиени во руските бомбардирања во Украина. „Десет невини цивили...

Балкан 25.02.22 | 15:02

Мицотакис: ЕУ покажа единство, Грција се најде на вистинската страна на историјата

Европската Унија покажа единство и едногласност со вчерашните донесени одлуки за многу важни санкции, кои многу суштински ќе ја погодат руската економија, рече грчкиот...

Балкан 24.02.22 | 08:41

Мицотакис свика вонреден состанок на владиниот совет за национална безбедност, Дендиас се враќа од Африка

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за утрово закажа вонреден состанок на владиниот совет за национална безбедност, а министерот за надворешни работи Никос Дендиас...

Балкан 23.02.22 | 20:52

Мицотакис: Европа треба да најде заеднички одговор за зголемувањето на цените на енергијата

Потребата Европа да најде заеднички одговор за зголемувањето на цените на енергијата и да ги поддржи и потрошувачите и бизнисите, ја истакна грчкиот премиер Кирјакос...

Балкан 23.02.22 | 18:05

Мицотакис поддржува свикување на прва Меѓувладина конференција на Албанија и Македонија со ЕУ

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, по средбата со неговиот романски колега, Николае Чиука, за време на официјалната посета на Романија, изјави дека се согласиле да...

Македонија 18.02.22 | 09:40

Денеска прва средба на Ковачевски со Мицотакис во Минхен

Премиерите на Македонија и Грција, Димитар Ковачевски и Кирјакос Мицотакис попладне ќе имаат средба во Минхен на маргините на Конференцијата за безбедност, што впрочем...

Балкан 10.02.22 | 14:40

Мицотакис: Со Хрватска ги делиме истите вредности за безбеден и просперитетен Балкан

Со Хрватска, како партнери, како сојузници, ги делиме истите вредности, истите принципи за заедничка визија за безбеден Балкан, полн со проспретитет, порача грчкиот...

Македонија 31.01.22 | 23:50

Телефонски разговор Ковачевски-Мицотакис: Согласување дека односите меѓу двете земји се на одлично ниво

Премиерот Димитар Ковачевски, попладнево телефонски разговорал со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, честитајќи му го изборот за премиер и посакувајќи му плодна...

Балкан 27.01.22 | 13:45

Ќе падне ли владата на Мицотакис, Ципрас побара гласање недоверба

Вонредно побарав збор за, од страна на СИРИЗА, да доставам предлог за гласање недоверба на најлошата Влада во земјата по падот на Хунтата, бидејќи дојде време да си одите,...

Балкан 26.01.22 | 12:16

Мицотакис им се извини на граѓаните заглавени на атинскиот автопат: Имаше пропусти и недостатоци

Сакам да започнам извинувајќи им се лично и искрено на нашите сограѓани кои со часови страдаа заглавени на автопатот „Атики Одос“, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис...

Балкан 14.01.22 | 09:39

Мицотакис: Договорот од Преспа има грешки, но Атина се стреми кон добри односи со Скопје

Мојата критика за договорот не се однесуваше на името, се однесуваше на македонскиот јазик и македонската етничка припадност и продолжувам да верувам дека ова е голема...

Македонија 20.12.21 | 16:10

Радев до Мицотакис: Преспанскиот и Договорот за добрососедство да станат дел од преговарачката рамка на Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев за време на разговорите со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во Софија повикал Договорот за пријателство, добрососедство и соработка...

Балкан 23.11.21 | 10:03

Мицотакис и грчкото МНР со сочувство за автобуската несреќа

Преку официјалните „Твитер“ профили грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и Министерството за надворешни работи на Грција изразија сочувство до семејствата на загинатите...