Ознака: Кирјакос Мицотакис
Балкан 06.02.20 | 11:29

Мицотакис: Владеењето на правото и хуманоста се во чекор со нашата национална безбедност

Владеењето на правото и хуманоста се во чекор со нашата национална безбедност, со која нема играње, нашите морски граници, сега се заштитени, рече грчкиот премиер Кирјакос...

Свет 24.01.20 | 22:15

Мицотакис со сочувство до Ердоган: Тимовите за спасување на готовс

Тимовите за потрага и спасување се подготвени да помогнат, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис по силниот земјотрес со магнитуда од 6.8 степени, кој вечерва го...

Вести 17.01.20 | 11:10

Грција се закани со ново вето во ЕУ

Доколку политичкото решение за Либија не вклучува поништување на потпишаните меморандуми со Турција, тогаш Грција ќе стави вето во ЕУ и тоа на ниво на министри за надворешни...

Балкан 17.01.20 | 11:10

Мицотакис: Грција ќе стави вето во ЕУ ако во решението за Либија не е вклучено поништување на меморандумот со Турција

Доколку политичкото решение за Либија не вклучува поништување на потпишаните меморандуми со Турција, тогаш Грција ќе стави вето во ЕУ и тоа на ниво на министри за надворешни...

Балкан 29.12.19 | 13:35

Мицотакис: Не можам да го поништам Договорот од Преспа

Предизборно направив сѐ за да го спречам договорот, но и со целосна искреност предупредив дека ако се потпише, ќе биде тешко да се поништи, сега гледам да ги подобрам...

Балкан 19.11.19 | 09:29

Мицотакис за мигрантите: Ќе формираме затворени центри за контрола кој влегува и кој излегува,

Не може да се борам и да барам солидарност од Европа кога не постои солидарност меѓу нас, им рекол грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на префектите од целата земја во...

Македонија 14.11.19 | 08:02

Средба на премиерите на Македонија и Грција во Солун

Премиерот во заминување Зоран Заев денеска ќе учествува и ќе се обрати на четвртиот Самит во Солун, ќе одржи средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно...

Балкан 13.11.19 | 18:06

Мицотакис се сретна со претставниците на партиите на грчкото малцинство во Албанија

Предизвиците и проблемите со кои се соочува грчкото малцинство во Албанија, беа тема на денешната средба на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со делегацијата на Демократска...

Македонија 12.11.19 | 14:18

В четврток во Солун Заев седнува на маса со Мицотакис

В четврток во Солун ќе се сретнат премиерите на Македонија Зоран Заев и на Грција Кирјакос Мицотакис. Работиме за да го искористиме временскиот период до повторното...

Балкан 05.11.19 | 10:54

Мицотакис: Кризата за Грција беше трагедија, но на крајот доаѓа катарза

За Грција кризата беше трагедија, но како и во секоја трагедија, на крајот доаѓа катарзата. Од мрачните години излегуваме посилни, помудри и попрагматични – изјави...

Вести 29.10.19 | 20:27

Средба Рама-Мицотакис: Грчкиот премиер наскоро ќе ја посети Албанија

Според заедничкото соопштение на грчкиот и албанскиот премиер, Рама на средбата со Мицотакис истакнал дека и покрај разочарувањето на Албанија од одлуката на Европскиот...

Балкан 25.10.19 | 14:53

Земјата оди во вистински правец: Грците се задоволни од новата влада на Мицотакис

За 61 процент од Грците земјата  во изминатите шест месеци сигурно или веројатно оди во правилна насока, покажува истражувањето на јавното мислење на агенцијата „Pulse“...

Балкан 24.10.19 | 13:29

Во следните три години новите градежни дозволи во Грција ослободени од ДДВ

Во следните три години сите градежни дозволи во Грција ќе бидат ослободени од ДДВ, а истото ќе важи и за градбите од изминатите 14 години кои не се продадени, е мерката...

Балкан 23.10.19 | 10:42

Мицотакис: Грција го поддржува европскиот пат на земјите од Западен Балкан

Грција го поддржува европскиот пат на земјите од Западен Балкан, не само затоа што тоа ја претвора перспективата во фактор на стабилност за регионот, алатка за модернизација...

Балкан 18.10.19 | 21:49

Мицотакис: Исходот од Самитот не е добар ни за Балканот, ни за Грција

Резултатот беше таков што не ни дозволи да донесеме одлука и ова не е добро ни за Балканот ни за Грција, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на прес-конференцијата...

Балкан 17.10.19 | 22:27

Мицотакис пред Самитот: Целосно го поддржуваме патот до ЕУ на северниот сосед

Пред пристигнувањето на самитот во ЕУ, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека го подржува евроинтегративниот пат на земјите од Западен Балкан. Целосно го поддржуваме...

Балкан 11.10.19 | 12:01

Се подготвува нов закон: Мицотакис сака грчката дијаспора да може да гласа на избори

Законот што го подготвува грчката влада за правото на глас на Грците кои живеат во странство е темата за која грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ќе разговара на одвоените...

Балкан 27.09.19 | 10:10

Грција се согласува да нема раздвојување на европерспективата на Македонија и Албанија

Се согласуваме со ставот што преовладува во Европа дека не треба да има раздвојување, рекол грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во однос на европската перспектива на...

Балкан 27.09.19 | 10:03

Мицотакис: Се согласуваме со ставот дека не треба да има раздвојување на европерспективата на Македонија и Албанија

Се согласуваме со ставот што преовладува во Европа дека не треба да има раздвојување, рекол грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во однос на европската перспектива на...

Македонија 24.09.19 | 20:06

Мицотакис му рекол на Заев дека тој лично нема да го потпише Договорот од Преспа, но ќе го почитува

На средбата на премиерот Зоран Заев со неговиот грчки колега Кирјакос Мицотакис што се одржа денеска во Њујорк, за време на Генералното собрание на ОН, е изразена поддршка...