Ознака: кирил божиновски
Македонија 24.01.22 | 16:27

Поранешниот генсек на владата и на ВМРО-ДПМНЕ, Божиновски: На Груевски ниту сум му дал, ниту ми дал пари! За земјишта и станови никогаш не разговарал

Поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, во својство на сведок во случајот „Плацеви на Водно“, денеска изјави дека до обвинетиот Никола Груевски,...

Македонија 05.02.21 | 13:03

Божиновски не ги видел Чавков и Нинџа во просториите на ВМРО-ДПМНЕ на 27 април

Поранешниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Кирил Божиновски во своето сведочње истакна дека на 27 април 2017 година во вечерните часови бил во просториите на ВМРО-ДПММЕ. На...

Македонија 31.01.19 | 14:22

Многу смело е што се коцкаше со својата судбина, но криминално е што се коцка со судбината на народот

Право на обвинетиот Игор Дурловски е да не бара амнестија. Многу смело е што се коцкаше со својата судбина, но криминално е што се коцка со судбината на народот, рече...

Црна хроника 28.12.18 | 12:25

Апелациски суд Скопје: Укинат притворот на Јанакиески, Божиновски, Јосифовиќ и Арсовска

Апелацискиот суд Скопје известува дека, по повлекување на предлогот за одржување јавна седница од страна на обвинетите, на денешната нејавна седница Кривичниот совет...

Македонија 27.12.18 | 11:38

СЈО даде позитивно мислење – Јанакиески и Божиновски да се пуштат во куќен притвор

Специјалното јавно обвинителство одговори позитивно и на барањата на обвинетиот поранешен министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и на поранешниот генерален...

Македонија 27.12.18 | 11:13

СЈО предлага домашен притвор за Јанакиески, Божиновски, Камчев, Панделевски, за Мијалков сѐ уште нема мислење

За Орце Камчев, Цветан Панделевски и останатите обвинети во случајот „Империја“ е побарано мерката притвор да биде заменета со поблага мерка односно домашен притвор,...

Македонија 26.12.18 | 22:54

Јанакиески и Божиновски и другите осомничени од СЈО излегуваат од притвор

Вечерва или најдоцна до утре од притвор ќе излезат Миле Јанскиески, Кирил Божиновски, Сашо Мијалков, Орце Камчев, Цветан Панделески и други познати политички и бизнис...

Македонија 07.12.18 | 18:50

Иванов потврди дека Божиновски и Јанакиески се притворени со фингирана белешка

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на денешната прес-конференција одговори на новинарско прашање, што разговарал на средбата со поранешниот министер...

Црна хроника 06.12.18 | 19:16

Нинџа пред судот даваше исказ за 27 април

Во својот исказ денеска пред судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа ги разоткри поранешните функционери на ВМРО ДПМНЕ кои давале насоки за упадот и настаните...