Ознака: кинески вакцини
Македонија 15.04.21 | 11:09

На 28 април во Македонија треба да пристигнат 200 илјади кинески вакцини

На 28 април во Македонија треба да пристигнат сите 200 илјади кинески вакцини потврди денеска Венко Филипче, министерот за здравство. Претходно, на 19 и на 26 април треба...

Македонија 03.04.21 | 10:17

Да не се заборави: Заев призна дека преку сомнителна фирма сакал да набави вакцини

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски порача дека не смее да се заборави дека владата на Зоран Заев се обиде преку сомнителна фирма да набави вакцини од Кина....

Македонија 30.03.21 | 14:40

Мицковски: По паниката со денешниот гостин, имам чувство дека направиле огромен, криминален кикс со Кинезите за вакцините

По паникава со денешниов кинески гостин имам чувство дека работите не стојат баш најдобро. Изгледа направиле огромен, криминален кикс со Кинезите чим вака сега мораме...

Македонија 18.03.21 | 14:41

Антикорупциска денеска ја побара документацијата за „кинеските вакцини“

Антикорупциска ја чека документацијата за кинеските вакцини, па потоа ќе донесе одлука дали ќе покрене постапка. Обвинителството и Финансиската полиција засега само...

Македонија 16.03.21 | 20:43

Заев и Филипче планирале да ги ограбат граѓаните за 6 до 8 милиони евра преку набавката на кинеските вакцини

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче преку набавката на кинески вакцини сакале граѓаните да ги ограбат за 6 до 8 милиони евра рече вечерва претседателот...

Свет 15.03.21 | 19:13

Странците вакцинирани со кинеска вакцина послесно ќе влегуваат во Кина

Кина денеска соопшти дека го поедноставува визниот процес за странските државјани кои се имунизирани со една од кинеските вакцини против Ковид-19, правејќи го последниот...

Македонија 15.03.21 | 13:10

Лефков до ДКСК: Да се отвори случај за Филипче и набавката на кинески вакцини по 62.5 долари преку фантом фирма од Хонг Конг

Денеска во ДКСК поднесуваме комплетна документација, објавена во медиумите, а од која се гледа дека Венко Филипче овластил фантом фирма да преговара во име на Македонија...

Македонија 14.03.21 | 13:23

(ДОКУМЕНТИ): За само 1000 евра гаранција Филипче и Заев ѝ верувале на Стабри и ѝ префрлиле двојно повеќе пари за за 200.000 вакцини

Фантом фирмата Стабри Интернешенал преку која Заев и Филипче сакале да книжат провизии од кинеските вакцини е регистрирана на на 22 септември 2017 година, само 3 месеци...

Македонија 13.03.21 | 20:31

МЗ демантира дека документот за набавката на вакцини е валиден

Министерството за здравство категорично ги демантира и осудува пласирањата на лажните документи кои опозицијата и медиуми блиски до нив ги прикажуваат дека се составен...

Македонија 13.03.21 | 14:54

Ковачки: Шекеринска да каже која е нејзината улога во набавката на кинеските вакцини преку фантом фирма

Шекеринска повторно манипулира и објавува детали од интерни армиски постапки за кои цело време предупредувам. Прво, престанете да манипулирате и кажете и’ на јавноста...

Македонија 12.03.21 | 14:12

Неписмен, седи кец!

Покрај реакциите за самата содржина на писмата потпишани од министерот за здравство Венко Филипче до кинеската компанија, на социјалните мрежи се реагира и за лошито...

Македонија 12.03.21 | 13:35

Jaвното обвинителство се заинтересира за кинеските вакцини на Заев и Филипче

Од обвинителството велат дека ги следат написите околу набавката на кинески вакцини. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција со...

Македонија 12.03.21 | 12:58

Мисајловски: Не претерувајте со лажење, уште многу работи допрва ќе излезат на виделина

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски во изјава при посетата на општина Гази Баба околу написите во весникот „Ла Верита“ поврзани со набавката за вакцини...

Вести 12.03.21 | 11:43

До кога ќе бидеме заморчиња на молкот на Заев и Филипче, вратениот аванс и нулате вакцини?

Изгледа чудно, но е вистинито. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска била во право кога, парафразирано, изјави дека можеле да набават вакцини против корона вирусот...

Македонија 11.03.21 | 14:07

Сте слушнале за Самоански Острови: Во овој даночен рај била регистрирана фирмата која требаше да донесе кинески вакцини

Сте слушнале за Самоански Отрови. Oвој рај на земјата е архипелаг со површина од 3.030 км2 во централниот јужен Пацифик. Опфаќа дел од Полинезија и поширокиот регион Океанија....

Македонија 11.03.21 | 13:08

Антикорупциска бара Јавното обвинителство да се вклучи во истрагата на кинеските вакцини на Заев и Филипче

Државната комисија за спречување на корупција  (ДКСК) на денешниот колегиум одлучила да пристапи кон собирање доволно информации во врска со наводите што се појавија...

Македонија 11.03.21 | 12:45

Милошоски: Заев и Филипче бркале провизии наместо набавка на вакцини

Заев и Филипле бркале провизии наместо набавка на вакцини,обвини денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошески. Тој вели дека набавката одела преку фантом фирмата...

Македонија 11.03.21 | 12:00

Заев и Филипче должат одговор кој им го платил авансот на Кинезите и кому му биле вратени парите

Два дена по избивањето на скандалот со набавката на кинеските вакцини кој го објави „Ла Верита“ едно прашање остана неодговорено. Дека власта се обидувала преку сомнителна...

Македонија 11.03.21 | 11:05

Ивановска: Нè изненадија информациите дека постоел неорганизиран процес за набавка на вакцините

Нè изненадија информациите дека постоел неорганизиран процес за набавка на вакцините, рече утрово претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска во...

Македонија 11.03.21 | 10:42

Заев пак излажа: Нарачаката не одела одела преку „Пауер Чајна“

-Сме правеле нарачки, ни помогна и „Пауер Чајна“, мајка-компанија на Синохидро. Таа е една од кандидатите за изградба на Чебрен, џиновска компанија во сопственост на...