Ознака: кинески вакцини
Здравје 20.10.21 | 11:08

Д-р Петличковски: Kинеските вакцини штитат од болест и смрт, но создаваат пониско ниво на имунитет

Оправдана е одлуката, трета доза вакцина да им се даде на граѓаните по три месеци од примањето на вакцина на „Синофарм“ и „Синовак“, вели имунологот Александар Петличковски...

Македонија 16.10.21 | 21:50

Македонското здравство инфицирано од кримнал и афери

Каде ли е Ден Дончев, се даваа ли пари под маса за провизии на вакцини, одговараа ли рекетарите, се заборави ли фабриката за пасоши и лажни идентитети? Многу скандали...

Македонија 06.07.21 | 14:58

Д-р Лазаров: Кинеските вакцини не штитат од делта сојот, еден заразен на свадба во затворено може да ги зарази сите невакцинирани

Д-р Ненад Лазаров смета дека треба да има еднонеделна изолација за сите оние кои се враќаат од државите во кои веќе е потврден овој сој на вирусот. Д-р Лазаров, во ијава...

Здравје 22.06.21 | 10:28

Филипче: До крајот на јуни ќе пристигне големата количина кинески вакцини

Вакцините од кинескиот производител Синовак се очекува да пристигнат до крајот на месецов, најави министерот за здравство Венко Филипче на заедничката прес конференција...

Здравје 19.05.21 | 17:25

Филипче: Во јуни ќе пристигнат 500.000 „Синовак” и 100. 000 „Фајзер” вакцини

Последната најава преку Kинеската амбасада вчера и денеска е дека 500 000 вакцини од „Синовак” треба да стигнат на почетокот на следниот месец, изјави денеска министерот...

Балкан 16.05.21 | 15:01

Додека ние собираме донации и милостина, Вучиќ објави како ќе изгледа фабриката за производство на кинески вакцини

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на своите социјални мрежи објави видео во кое се гледа како ќе изгледа српската фабрика за вакцини.     – Вака треба...

Македонија 16.05.21 | 12:00

Пријателот во невоља е поблизок од брат: Пристигнаа 100.000 кинески вакцини

Пристигнаа уште 100.000 вакцини од кинески „Синофарм“ донација од кинеската Армија. Надлежните се надеваат дека со оваа значителна количина на вакцини, може да се смени...

Македонија 15.05.21 | 07:25

Пристигнува донација од 100.000 вакцини „Синофарм“

Сто илјади вакцини од кинескиот производител „Синофарм“ ќе пристигнат денеска во државава, како донација од Министерството за одбрана на Народна Република Кина. Донацијата,...

Македонија 08.05.21 | 09:59

Каде требало да завршат над 6 милиони долари од кинеските вакцини?

Каде требало да завршат над 6 милиони долари од набавката на 200.000 кинески вакцини преку фантом фирма од Хонг Конг, прашува ВМРО-ДПМНЕ. Објавивме документи од кои се гледа...

Македонија 07.05.21 | 19:47

Николоски: Филипче и Заев се обидоа да набават вакцини по двојно поголема цена од фирма која тргнува со банани

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во „Само интервју“ во Канал 5 телевизија, во врска со спорната набавка на вакцини истакна дека докази...

Македонија 07.05.21 | 12:45

Уплатата oд 7.8 милиони на фантом фирмата од Хонг Конг не е гаранција, туку чиста исплата

Ова е документ кој докажува дека Венко Филипче извршил уплата на аванс од 7.800.000 американски долари на фантом фирмата од Хонг Конг – „Стабри Интернешенал“. Парите биле...

Македонија 06.05.21 | 13:30

И Антикорупциска потврди дека Владата префрлила 7.8 милиони долари на „Старби“

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) е при крај со предметот за набавката на вакцините за ковид-19 и има информации што не се се уште целосни. Како што...

Македонија 05.05.21 | 15:57

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги предаде на Обвинителството и на Антикорупциска случаите „скалите на Шилегов“ и кинеските вакцини на Филипче

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе ги предадат документите од случаите за набавка на противопожарни скали на Град Скопје како и набавката на кинески вакцини преку...

Македонија 05.05.21 | 13:01

Mилошоски: Имаме документ кој докажува дека Филипче и Заев трчаа по провизии во набавката на кинески вакцини

Додека другите соседни земји трчаа по вакцини, министерот за здравство и премиерот трчале по провизии, рече денеска пратеникот Антонио Милошоски зборувајќи за документот...

Македонија 05.05.21 | 12:34

MЗ сепак уплатило на кинеската фирма и тоа 65 долари по вакцина, Мицкоски ја покажа сметката

Власта сепак уплатилa пари на сметката на „Старби“, кинеската фирма која требало да биде посредник во набавка на кинески вакцини, откри на денешниот брифинг претседателот...

Македонија 01.05.21 | 09:02

Филипче: Вакцините од типот на „Синофарм“ полесно се адаптираат да делуваат на евентуален нов сој

Ако во иднина е потребно да се смени платформата на вакцината со цел да дејствува на некој нов сој или мутација на коронавирусот за кој не делуваат сегашните вакцини,...

Македонија 29.04.21 | 22:58

Кинеските вакцини ќе доцнат два часа

Министерството за здравство вечерва соопшти дека кинеските вакцини „Синофарм“ наместо во 5 часот изутрина, ќе пристигнат два часа подоцна, односно во 7 часот. Во земјава...

Вести 29.04.21 | 19:17

Народна банка со документ потврдила дека постои уплата на фирма посредник за набавка на кинески вакцини

Народната банка со документ потврдила дека имало уплата и поврат на средства на фирма посредник од страна на Владата за набавка на кинеските вакцини, дознава Пресинг...

Македонија 29.04.21 | 18:14

Кинеските вакцини свечено ќе пристигнат во пет часот изутрина

Вкупно 200.000 вакцини „Синофарм“ купени во директните преговори со производителот, ќе пристигнат изутрина во 05:00 часот, информираа попладнево од Министерството за здравство. По...

Македонија 28.04.21 | 15:00

Филипче демантира дека зел провизија со кинеските вакцини

Нема ниту обид за провизии, ниту обид нешто да биде нелегално направено. Нема таква исплата од 12 милиони евра, тоа го проверува и ДКСК, рече министерот за здравство Венко...