Ознака: кинеска вакцина
Свет 15.02.21 | 15:01

Макрон: Вакцините од Русија и Кина се неопходни за победа над пандемијата

Францускиот претседател Емануел Макрон во изјава за весникот “ Журнал ди диманш” вели дека мора да се интензивира соработката со истокот, со цел нивните научници да...

Балкан 15.02.21 | 10:03

Црна Гора ја одобри кинеската вакцина

Црногорскиот институт за лекови и медицински помагала наскоро ќе издаде итно одобрување за кинеската вакцина на „Синофарм“, изјави Жељка Божовиќ од Институтот за...

Економија 04.02.21 | 10:21

Владата го одбра „Алкалоид“ за партнер за набавката на 200 илјади кинески вакцини

Вакцинацијата во земјава ќе почне овој месец со 200.000 кинески вакцини на компанијата „Синофарм“, информираше вчера министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи...

Свет 29.01.21 | 17:23

Унгарија ја одобри кинеската вакцина против Ковид-19

Унгарија стана првата земја-членка на Европската Унија којашто ја одобри кинеската вакцина против Ковид-19 од производителот „Синофарм“. Мината недела, Унгарија стана...

Македонија 26.01.21 | 16:13

Д-р Пановски: Ако дојде кинеската вакцина, утре јас прв ќе се вакцинирам!

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека се разгледува можноста и за набавка на кинески вакцини, на производителите „Синовак“ и „Синофарм“, иако во меѓувреме,...

Македонија 26.01.21 | 08:04

На власта сега не ѝ пречат ни кинески вакцини

Здравствените власти во земјава сериозно ја разгледуваат можноста за набавка на вакцините против ковид-19 на кинеските производители „Синовак“ и „Синофарм“, потврди...

Балкан 18.01.21 | 22:51

Министерот за здравство прв ќе ја прими кинеската вакцина

Министерот за здравство на Србија Златибор Лончар утре прв ќе ја прими првата доза од кинеската вакцина против ковид 19. Агенцијата за лекови на Србија издала решение...

Свет 15.01.21 | 15:24

EУ не ја сака кинеската вакцина

Во врска со најавата дека Унгарија, поради „бавната испорака на европските вакцини“, размислува за увоз на „лесно достапни кинески вакцини“, Брисел порача дека „нема...

Здравје 20.11.20 | 11:01

Скоро милион луѓе ја примиле кинеската вакцина?

Скоро милион луѓе ја примиле експерименталната вакцина против коронавирусот која ја развива фармацевтската група „Синофарм“, соопшти денеска таа кинеска компанија. Кина...

Здравје 15.09.20 | 09:08

Кинеските вакцини би биле достапни во ноември

Вакцините против новиот коронавирус што се развиваат во Кина би можеле да бидат достапни за јавност во ноември, изјави претставничка на кинескиот Центар за контрола...