Ознака: кинеска вакцина
Балкан 10.09.21 | 10:15

Повторно кинеска: Вучиќ ќе прими трета доза вакцина

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека нема дилеми дека ќе прими трета доза од вакцина и оти неговиот избор повторно ќе биде кинеската на Синофарм. Јас...

Здравје 31.07.21 | 15:27

Добри вести за тие кои имаат примено кинеска вакцина

Директорката на РФЗО, Сања Радојевиќ Шкодриќ, за РТС вели дека релевантните студии покажуваат дека вакцината „Синофарм“ покажала многу висока ефикасност против соединенијата...

Здравје 24.05.21 | 18:27

Д-р Петличковски: Трета доза од друга вакцина за оние кои нема да развијат антитела од кинеската

За граѓаните кои нема да развијат антитела и по примањето на втората доза на кинеската вакцина „Синофарм“, треба да се размислува да примат и трета доза од друга вакцина,...

Балкан 06.05.21 | 08:20

Грција дефинитивно ќе дозволи влез и со руска и со кинеска вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската и со кинеската вакцина, потврди грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис говорејќи во...

Македонија 30.04.21 | 23:02

Филипче вели дека не треба да бидеме загрижени што кинеските вакцини не се признаени од ЕУ

Кинеската вакцина „Синофарм“, од која денеска во земјава пристигнаа 200 илјади дози и од вторник се очекува да започне масовната имунизација на населението, е подеднакво...

Македонија 30.04.21 | 20:26

Филипче ќе прими кинеска вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче, најави дека ќе се вакцинира со кинеската вакцина „Синофарм“ која во земја пристигна во пратка од 200 000 вакцини, кои се купени...

Македонија 27.04.21 | 14:15

Повторно пролонгирање: Кинеските вакцини ќе стигнат најдоцна до 1 мај

Кинеските вакцини утре ќе тргнат од Пекинг, а во Скопје се очекува да пристигнат на 30 април или најдоцна на 1 мај, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој...

Свет 27.04.21 | 08:21

СЗО уште се мисли дали да ги одбори кинеските вакцина

Се очекува Светската здравствена организација (СЗО) во наредните две недели да одлучи дали итно ќе одобри употреба на две кинески вакцини против коронавирусот, изјави...

Здравје 24.04.21 | 20:54

Детален опис како функцинира кинеската вакцина

На почетокот на 2020 година, Пекиншкиот институт за биолошки производи создаде неактивна вакцина против корона вирусот наречена „BBIBP-CorV“. Клиничките испитувања кои...

Естрада 23.04.21 | 14:48

Цеца се вакцинираше со кинеска вакцина

Цеца Ражнатовиќ објави дека се вацинирала и ги повика сите тоа да го сторат како влог кон враќање во нормален живот. Таа вели дека се вакцинирала со кинеската вакцина...

Македонија 23.04.21 | 11:26

Кинеските вакцини ќе почнат да се даваат од 4 мај

На 28 април е најавено доаѓање на 200 ијлади кинески вакцини, а во Македонија ќе почнат да се даваат од 4 мај, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Пристигнувањето...

Фудбал 13.04.21 | 21:46

Кина ќе донира 50.000 вакцини за јужноамериканските фудбалери

Кинеската компанија „Синовак Биотек“ ќе донира 50.000 дози од своите вакцини против Ковид-19 на Јужноамериканската фудбалска асоцијација (КОНМЕБОЛ) наменета за вакцинирање...

Здравје 24.03.21 | 10:32

Добра вест: Кинеската вакцина ќе може да ја примаат и деца

Кинеската компанија Синовак соопшти дека прелиминарните податоци покажуваат оти нејзината вакцина против коронавирус е безбедна за деца на возраст од три до 17 години. Компанијата...

Свет 22.03.21 | 12:16

Унгарија одобри уште една кинеска вакцина

Кинеската компанија „Кансино биолоџикс“ објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 е одобрена за итна употреба во Унгарија, што е втора кинеска вакцина одобрена...

Балкан 13.03.21 | 17:55

Вучиќ: Ќе примам кинеска вакцина, а ако не ме прифатат во Брисел, ништо од дијалогот со Приштина!

Во обраќање до граѓаните на Србија од Бахреин, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги коментираше последните најави од Европската унија, во врска со дискриминацијата...

Балкан 12.03.21 | 09:54

Вучиќ планира тоа да го направи на село: Сакам некоја локална медицинска сестра да ме вакцинира

Претседателот на Србија Александа Вучиќ по посетата на Обединети Арапски Емирати и Бахраин ќе го посети секое населено место и сака да се увери како тече имунизацијата...

Балкан 11.03.21 | 20:21

Во Србија ќе се гради фабрика за производство на кинеската вакцина на „Синофарм“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави дека во Србија ќе почне изградба на фабрика за производство на кинески вакцини. Фабриката ќе ја гради Србија заедно...

Свет 27.02.21 | 20:46

Иран добива 250.000 кинески вакцини од „Синофарм“

Иранското Министерство за здравство соопшти дека во земјата ќе пристигнат 250.000 дози од вакцината на кинеската компанија „Синофарм“. Заменик-министерот за здравство...

Свет 23.02.21 | 17:38

Унгарија утре почнува со вакцинирање на населението со кинеската вакцина

Унгарија утре ќе стане првата земја на Европската унија што ќе ја вакцинира својата популација со кинеската вакцина Синофарм. Вакцината Синофарм почнува да се користи”,...

Македонија 17.02.21 | 10:41

Османи: Не сме имале насока од НАТО дека смееме да набавиме руска или киснеска вакцина

Брзината за набавка на вакцини не е толку важна колку одржливоста на процесот, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Османи, кој и самиот лекар и беше министер...