Ознака: Ким Јонг Ун
Свет 27.04.20 | 13:20

Ли: Севернокорејскиот лидер најверојатно е повреден при лансирање на ракета

Поранешен претставник на Работничката партија на Кореја, Ли Џеонг-хо, кој пребега од Северна Кореја, изјави дека е можно севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун да се повредил...

Свет 27.04.20 | 09:48

Јужна Кореја: Ким Џонг Ун е жив и здрав

Јужна Кореја објави дека лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун е „жив и здрав“, во време на шпекулации за неговото здравје. Советникот за надворешна политика на Јужна...

Свет 26.04.20 | 11:00

Додека светот мисли дека е многу болен, Ким испратил писмо со благодарност до градежните работници

Додека светот ги следи информациите за здравствената состојба на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, државниот весник „Родонг шинмун“ објави дека Ким испратил писмо...

Свет 21.04.20 | 13:38

Сестрата на Ким Јонг-ун, негов можен наследник

Ким Јо-јонг стана најважната фигура во севернокорејскиот режим по нејзиниот брат Ким Јонг-ун, пишува „Гардијан“. Откако ја претставуваше Северна Кореја на Зимските...

Свет 02.01.20 | 12:41

Ким: Наскоро на светот ќе му го покажеме новото стратегиско оружје

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун предупреди дека неговата земја наскоро ќе му покаже на светот ново стратегиско оружје и ја обвини владата на американскиот претседател...

Свет 27.08.19 | 08:30

Трамп: Меланија многу добро го познава Ким Јонг Ун

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека многу добро го запознал севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун и сугерирал дека и неговата жена го познава исто така. Првата...

Свет 06.08.19 | 09:54

Ким Џонг Ун повторно си истрела неидентификувани проектили во морето

Северна Кореја повторно двапати истрелала неидентификувани проектили во морето, соопшти јужнокорејската војска. Јужнокорејската војска соопшти дека проектилите...

Свет 30.06.19 | 15:08

Папата Франциск: Трамп и Ким добар пример за култура на средба

Папата Франциск денеска го поздрави состанокот на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун, изразувајќи надеж дека тоа ќе доведе...

Свет 30.06.19 | 09:30

Првиот американски претседател стапна на тлото на Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп допатува во Демилитаризираната зона меѓу двете Кореи, каде што се состана со севернокорејскиот претседател Ким Јонг-ун. Трамп...

Свет 24.04.19 | 10:25

Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

Неколку руски официјални лица го пречекаа севернокорејскиот лидер Кин Џонг Ун на станицата во Хасан. Ким во Русија пристигна со блиндиран воз. Северно корејскиот лидер...

Свет 15.04.19 | 10:25

Ким Јонг-Ун можно е да ја посети Русија во следната недела

Лидерот Ким Џонг-Ун можно е да ја посети Русија следната недела. Таа информација ја објави јужнокорејската агенција Јонхап, цитирајќи извори во Москва. Според јужнокорејската...

Свет 01.03.19 | 20:19

На самитот Трамп – Јонг-ун победија телохранителите на Ким

Самитот на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг ун заврши неуспешно. Сепак, остави трага, барем на социјалните мрежи, каде што...

Свет 26.02.19 | 14:34

Ким или Трамп – фризурите на двајцата лидери се хит во Виетнам

Во берберница во скриена уличка во Ханој, Ле Пук Хаи трпеливо чека да му „фати“ бојата за коса и да стане русо-портокалова како на американскиот претседател Доналд...

Свет 24.02.19 | 17:14

Ким Јонг-ун отпатува со воз на средбата со Трамп во Виетнам

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун отпатува со воз во Виетнам на својата втора средба со американскиот претседател Доналд Трамп, потврдија денес севернокорејските...

Свет 06.02.19 | 09:49

Трамп: Вториот самит со Ким Јонг Ун ќе се одржи на 27 – 28 февруари

Во обраќањето до нацијата, кое траеше 82 минути, американскиот претседател Доналд Трамп за време на говорот во Конгресот за состојбата на нацијата, најави дека вториот...

Свет 07.01.19 | 19:02

Претседателот на Светска банка се повлекува од функцијата

Претседателот на Светска банка, Џим Јонг Ким објави денеска дека поднесува оставка од функцијата со датум од 1 февруари, четири години пред крајот на неговиот мандат. Во...