Ознака: киднапирање
Црна хроника 09.03.23 | 21:55

Двајцата уапсени за киднапирањето на внукот на Бошкоски завршија во притвор

Притвор од 48 часа добија две лица кои се осомничени дека имале улога во грабнувањето на Самоил Костадиновски, внук на Љубе Бошкоски. Судија од Кривичен суд го прифатил...

Балкан 07.03.23 | 12:40

Списокот e долг: Синот на Брена, Мишковиќ, обид на Џајиќ: „Земунците“ од киднапирање заработиле 20 милиони евра

Киднапирањето богати луѓе било многу профитабилен бизнис за Земунскиот клан! Во таа валкана работа се впуштиле во 2000 година и за краток период, според некои проценки,...

Свет 27.02.23 | 14:34

Си ја поканила фамилијата на свадба, тие ја киднапирале и довеле во Јемен за да се мажи со друг

Американка си го поканила семејството на нејзината свадба во Мексико, а тие ја киднапирале заради договорен присилен брак со друг маж, за 500.000 американски долари, и ја...

Црна хроника 26.01.23 | 11:10

Ја претепал и заклучил кај него, зошто му рекла „НЕ“

Основното јавно обвинителство во Скопје поведе постапка против 60-годишен скопјанец за кривичните дела – тешка телесна повреда од член 131 став 1 и противправно лишување...

Црна хроника 30.12.22 | 15:09

Арачиновец со навлака за перница и автоматска пушка ја грабнал сопругата, ја терал да останат во брак

Основното јавно обвинителство Куманово донесе наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен жител на селото Орланци, општина Арачиново за кого постои...

Црна хроника 08.12.22 | 20:55

Киднапирање во скопско, 21-годишна девојка под закана со оружје извадена од домот на родителите

Утрово во 01:30 часот во Полициско одделение Матејче, 60-годишен жител на кумановско село пријавил дека околу 21.35 часот, додека бил во неговата куќа заедно со сопругата...

Свет 13.10.22 | 14:47

Спречено киднапирање на германскиот министер за здравство

Германската полиција ја уапси Елизабет Р., која обвинителството ја сомничи дека е лидер на терористичка група чија цел била да ја дестабилизира Германија, да ја собори...

Црна хроника 25.06.22 | 09:20

Јас сум Мрзливко, дојди да си играме криенка: Детали за обидот за киднапирање на дете во Буково

Веста дека во средата во 11.40 часот од дворот на семејната куќа во битолско Буково исчезнало три ипол годишно дете, кое било пронајдено по околу три часа, ја вознемири...

Црна хроника 20.06.22 | 17:28

Ресенчанка киднапирана, тепана и малтретирана од поранешниот партнер и двајца други мажи

Полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Ресен денеска ги лишиле од слобода Б.Ц., А.Ц.(19) и И.Ц.(50), сите од Ресен. Како што соопштува...

Црна хроника 05.06.22 | 16:51

Драма во Тетово: Обид за киднапирање на тинејџерка

На 04.06.2022 во 13:40 часот во Тетово од полициски службеници од СВР Тетово бил лишен од слобода Е.Е.(22) од Тетово. МВР информира дека лицето е приведено поради тоа што истиот...

Црна хроника 27.05.22 | 18:56

Скопјанец киднапиран поради долг

Полициски службеници од Полициската станица Чаир на 26.05.2022 околу 21.45 часот на бул.„Македонско косовска бригада“ во Скопје ги лишиле од слобода Х.А.(23) од с.Патишка река,...

Свет 22.04.22 | 19:11

Хаг планира киднапирање на Путин за ду му суди, вели поранешен судија на меѓународниот трибунал

Поранешниот судија на Меѓународниот кривичен суд во Хаг, Волфганг Шомбург, е убеден дека рускиот претседател Владимир Путин би можело да биде киднапиран за да му се...

Свет 13.03.22 | 13:49

Кулеба: Русите киднапираа уште еден украински градоначалник

Руските сили го киднапираа градоначалникот на јужниот град Дњепрорудне, Јехвен Метвејев, соопшти украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба. Кулеба...

Црна хроника 18.02.22 | 12:17

Бизнисмен киднапирал скопјанец и го држел во фирмата во Карпош

На 15.02.2022 околу 18.15 часот од полициски службеници од СВР Скопје од седиште на правно лице на подрачјето на Карпош се лишени од слобода Б.П.(56), Н.П.(50), М.П.(25), С.П.(19) и О.Р.(31),...

Црна хроника 17.02.22 | 19:05

Петмина насилници киднапирале скопјанец и го држеле во деловен објект во Карпош

На подрачјето на скопската општина Карпош, на 15 февруари, полицијата ги лишила од слобода Б. П. (56), Н. П. (50), М. П. (25), С. П. (19) и О. Р. (31), сите од Скопје, постапувајќи по пријава...

Црна хроника 17.02.22 | 15:23

Киднапирање во Карпош, приведени се пет лица кои сосила држеле скопјанец

Полициски службеници од СВР Скопје завчера околу 18.15 часот од седиште на правно лице на подрачјето на Карпош ги лишеле од слобода Б.П.(56), Н.П.(50), М.П.(25), С.П.(19) и О.Р.(31), сите...

Балкан 17.12.21 | 14:34

По 20 години се дозна кој го киднапирал синот на Лепа Брена

Личниот курир на Земунскиот клан откри кој во 2000 година го киднапира синот на Лепа Брена, Стефан Живојиновиќ. Тоа бил  Средоје Шљукиќ Шљука од Звездарскиот клан. Бев...

Македонија 12.11.21 | 08:50

Требаше да киднапираат пратеник само за да опстои владата, власта не покажа дека има мнозинство

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека власта на Зоран Заев требаше да киднапира пратеник само за да опстои владата. Заев е најлошото за Македонија, велат од партијата. Власта...

Црна хроника 06.10.21 | 19:56

Од улица го киднапирале и физички го нападнале поради нeплатен долг

На 05.10.2021 во 20.00 часот во Полициската станица Чаир, Р.С.(44) од скопско, пријавил дека околу 13.45 часот на ул.„Кемал Сејфула” бил пресретнат од В.К. и Б.М., при што В.К. со закана...

Црна хроника 14.09.21 | 21:12

Родителите на момчето ја киднапирале идната снаа

Маж од село Копаница пријавил дека неговата ќерка била нападната и киднапирана од нејзиното момче и неговите родители. Вчера во 12.00 часот во Полициската станица Кисела...