Ознака: Кејт Мари Брнз
Македонија 04.07.22 | 09:00

Брнз: САД ја поздравуваат дискусијата за францускиот предлог во земјава

САД ја поздравуваат дискусијата во Македонија за ревидираниот предлог за почеток на преговори, порача синоќа американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Брнз. –САД...

Скопје 02.03.22 | 10:46

Герасимовски на средба со американската амбасадорка Кејт Мари Брнз

Продлабочување на соработката и нови заеднички локални активности со Амбасадата на САД во РСМ – ова го договоривме на вчерашната средба со амбасадорката на САД во...

Вести 01.12.21 | 22:21

Град Скопје и американската амбасада договорија соработка на заеднички проекти

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, се сретна со американската амбасадорка во Македонија, Кејт Мари Брнз, со која разговарала за интензивирање на соработката...

Калеидоскоп 14.10.21 | 13:27

Американската амбасадорка направи традиционален македонски ајвар

Американската амбасадорка во Македонија, Кејт Мари Брнз, се вклучи во традицијата на земјата домаќин и направи традиционален македонски ајвар. Пофалувајќи се со своите...

Вести 14.10.21 | 12:46

Ангеловска Бежоска – Брнз: Независност и професионалност на НБРМ за зачувување на макроекономската и финансиската стабилност

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Мари Брнз, на средба порачаа дека за зачувување на макроекономската...

Македонија 14.09.21 | 13:26

Амбасадорка Брнз даруваше крв: Целата собрана помош ќе биде за семејствата на жртвите во пожарот во Тетово

Во Американската амбасада во Скопје се одржа традиционалната крводарителска акција во чест на жртвите од терористичкиот напад на 11 септември 2001 година. Американската...

Македонија 13.09.21 | 18:24

Средба Заев-Брнз: 26 години дипломатски односи меѓу Македонија и САД

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими амбасадорката на САД во земјава Кејт Мари Брнз која на почетокот на средбата го изрази своето, како и сочувството на народот на...

Македонија 09.09.21 | 13:56

Брнз: Моите мисли се со вас и со сите во Тетово погодени од оваа трагедија

Амбасадорката на САД во Скопје Кејт Мари Брнз изрази сочувство за настраданите во синоќешниот пожар во модуларната Ковид болница во Тетово. Тажни сме поради ужасните...

Македонија 12.08.21 | 18:26

Османи – Брнз: САД има важна улога за долгорочната стабилност и натамошна демократизација на регионот

Министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз, на која, како што соопшти МНР, ја брифирал за најновите политички...

Македонија 11.08.21 | 21:27

Амбасадорката Кејт Мари Брнз во ЦУК на средба со Ангелов и членовите на Главниот штаб за управување со кризи

Денеска попладне во ЦУК, директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, оствари средба со Амбасадорката на САД, Н.Е. Кејт Мари Брнз. Целта на средбата...

Македонија 15.07.21 | 05:37

Ахмети и ја образложи зелената агенда на американската амбасадорка

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на средба со амбасадорката на САД Кејт Брнз, го образложи еколошкиот приоритет на ДУИ преку, како што соопштија од партијата, спроведување...

Македонија 06.05.21 | 13:23

Американската амбасадорка Брнз: Корупцијата е ваш најголем предизвик

Со 8,3 милиони долари, американската Агенција за меѓународен развој (УСАИД) ќе помогне за зајакнување на економската конкурентност, да се намали корупцијата и да се зголеми...

Македонија 01.04.21 | 16:24

Брнз ги дисциплинира Села и Гаши: Им порачала да бидат конструктивна опозиција

Американската амбасадорка во  Македонија Кејт Брнз денеска разговарала со лидерите на Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, со...

Свет 08.01.21 | 17:13

Брнз: Не може да има изговор за ваков акт на политичко насилство, од ова ќе излеземе посилни

Американската амбасадорка во Македонија, Кејт Мери Брнз во објава на Твитер ги осуди насилствата во американскиот Конгрес во Вашингтон. Благодарна сум за изразите...

Македонија 23.11.20 | 21:28

Брнз: Разочарани сме што Бугарија го блокира прогресот

Се надеваме дека Македонија ќе продолжи со процесот на пристапување кон Европската Унија. Многу јасно ја кажавме нашата желба да ја видиме првата меѓувладина...

Македонија 23.11.20 | 18:54

Брнз: Билатералните спорови да се решаваат надвор од процесот на евроинтеграциите

Се надеваме дека Македонија ќе продолжи со процесот на пристапување кон Европската унија. Многу јасно ја кажавме нашата желба да ја видиме првата меѓувладина конференција...

Македонија 13.11.20 | 13:31

Американската амбасадорка го честита пласманот на Европското првенство

Американската амбасадорка во Скопје Кејт Мари Брнз им честиташе на македонските фудбалери за пласманот на Европското првенство. Честитки за историското квалификување...

Македонија 23.09.20 | 14:49

Шахпаска-Брнз: Меѓусебната соработка во наредниот период ќе се посвети посебно внимание на борбата против корупцијата

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнз, при што заедно ја реафирмирале потребата за натамошна...

Македонија 21.09.20 | 20:35

Средба Ахмети – Брнз: САД останува најсилен сојузник на Македонија

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнс, на која и пренел дека успешната соработка со САД...

Македонија 10.09.20 | 16:41

Димитров-Брнз: САД остануваат клучен партнер и суштинска поддршка во реформскиот процес

Американската амбасаорка во Република Македонија, Кејт Мари Брнз, на среба со вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, истакнала дека САД како...