Ознака: Кејт Брнз
Македонија 02.08.22 | 13:45

Амбасадорката Брнз положи цвеќе на Меморалниот центар на АСНОМ

Во чест на Илинден, амбасадорката на САД во Македонија Кејт Брнз денеска положи свежо цвеќе на Меморалниот центар на АСНОМ. Честит Илинден! Претставници на Амбасадата,...

Македонија 14.07.22 | 13:45

Кејт Брнз: Предлогот го штити интересот на Македонија во преговорите со ЕУ

Кога се работи за пристапувањето во ЕУ тоа е разговор кој треба да го водат Cеверна Македонија и Унијата, а Вашингтон отсекогаш го поддржувал пристапувањето на Cеверна...

Македонија 02.07.22 | 18:11

Ковачевски: Заедно со НАТО-сојузниците ги јакнеме нашите позиции и обезбедуваме сигурност, безбедност и мир за нашите граѓани

Премиерот  Димитар Ковачевски заедно со министерката за одбрана, Славјанка Петровска и амбасадорката на САД во нашата земја, Кејт Брнз, денеска го посетија носачот...

Македонија 02.04.22 | 12:09

Брнз до Спасовски: Чувајте ги полициските службеници да останат мотивирани, како што биле кога влегле во службата

Чувајте ги полициските службеници да останат мотивирани, како што биле кога влегле во службата, потенцираше Кејт Мари Брнз, амбасадор на САД во Македонија на предавањето...

Македонија 24.03.22 | 12:22

Брнз до судиите: Јавноста нема доверба во судството, потребни се реформи

Кејт Брнз, американската амбасадорка во Скопје денеска на конференција пред судиите изјави дека македонските граѓани немаат доверба во судството. Повикувајќи се на...

Македонија 17.03.22 | 12:13

Груби се фалеше дека спорот со Бугарија ќе го реши за шест дена, а седмиот ќе одмара, а сега бара помош од амбасадори

Проблемот може да се реши за шест дена, а седмиот ќе одмараме. Ова беше брзиот рецепт на првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан...

Македонија 13.03.22 | 09:36

Ковачевски – Брнз: Во ова кризно време, членството во НАТО и стратешкото партнерство со САД се од исклучително значење

Премиерот Димитар Ковачевски ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Мари Брнз. Премиерот Ковачевски и амбасадорката Брнз разговараа за ситуацијата...

Македонија 01.03.22 | 23:29

Aмериканската амбасадорка побара итно да се завршат случаите на поранешното СЈО

Владеењето на правото е основа за сите демократски институции, за економскиот просперитет и најважно за безбедноста.Тоа е основен фактор што гарантира дека се исполнуваат...

Македонија 01.03.22 | 22:51

Брнз: Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, охрабрени сме од обновениот дијалог помеѓу Скопје и Софија

Треба да се премине на отворање на пристапните преговори со Европската Унија и Македонија да напредува од сите аспекти, порачува амбасадорката на САД во земјава...

Македонија 12.01.22 | 12:37

Брнз ѝ подари американско знаме на Шекеринска: Двете држави испишаа историја

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз денеска и предаде американско знаме на министерката за одбрана Радмила Шекеринска, како знак на заслуги за одбранбената соработка...

Македонија 12.01.22 | 08:29

Aмбасадорката Брнз ќе и предаде американско знаме на Шекеринска

Амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз денеска на министерката за одбрана Радмила Шекеринска ќе и го предаде американското знаме како знак на заслуги за одбранбената...

Македонија 27.12.21 | 08:50

Шекеринска и Брнз ќе потпишат договор помеѓу Македонија и САД во врска со т.н. Лејхи закони

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Мари Брнз денес ќе потпишат договор меѓу Македонија и САД...

Скопје 21.12.21 | 17:00

Градоначалникот Стојкоски заедно со амбасадорката Брнз во посета на учениците кои преку практична настава се грижат за животната средина

Градоначалникот на Ѓорче Петров, Алексадар Стојкоски денес заедно со Амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Брнз, министерката за образование и наука, Мила Царовска,...

Економија 14.10.21 | 12:39

Бежоска ‒ Брнз: Независност и професионалност на НБРМ за зачувување на макроекономската и финансиската стабилност

За зачувување на макроекономската и финансиската стабилност од суштинско значење се независноста и професионалноста на централната банка, беше истакнато на денешната...

Калеидоскоп 12.10.21 | 20:21

Aмбасадорката Брнз печеше и лупеше пиперки – подготвен ајварот во американската резиденција во Скопје

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз годинава ја испочитува македонската традиција и заедно со нејзиниот сопруг подготви „Ред дог“ ајвар. Сезона на ајвар во резиденцијата...

Македонија 06.08.21 | 20:03

Брнз: Благодарност до пожарникарите, војниците, волонтерите и локалните заедници, тие се вистински херои

Американската амбасадорка Кејт Мари Брнз на нејзиниот официјален фејсбук профил изрази благодарност до пожарникарите, војниците, волонтерите и локалното население...

Македонија 22.07.21 | 18:45

Мицкоски на Брнз и ја посочи злоупотребата на европското знаменце за законот со кој се дозволува извоз на цвет од марихуана

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски, денес со секретарот за меѓународна политика на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Тимчо Муцунски остварија средба со амбасадорката...

Македонија 28.06.21 | 13:03

САД разочарани што Македонија не ги почна преговорите за членство во ЕУ

Ние сме навистина разочарани од фактот што Република Македонија не ги започна пристапните преговори за членство во Европската унија и постојано ја испраќаме пораката...

Македонија 23.06.21 | 10:51

Брнз: Разочарани сме што членките на ЕУ не успеаја да ја усвојат преговарачката рамка за Македонија

Остануваме разочарани што ЕУ земјите членки не успеаа да ја усвојат преговарачката рамка за Македонија на вчерашниот состанок, но нема сомнеж дека државата ги исполни...

Македонија 11.06.21 | 17:37

Заев–Брнз: Извршната наредба на претседателот Бајден ги штити САД, Македонија и сојузниците

Извршната наредба издадена неделава од претседателот Џозеф Бајден којашто содржи јасни критериуми во делот на санкции за лица кои дејствуваат против демократските...