Ознака: Кејт Брнз
Македонија 01.04.21 | 23:10

Села ѝ се заблагодари на Брнз: Подготвени сме за придонесеме за ЕУ перспкективата на Македонија

Ѝ се заблагодарив на амбасадорката Брнз за неодамнешниот извештај на Стејт департментот на САД за практикита на човековите права во Македонија при решавање на нашите...

Македонија 30.03.21 | 22:11

Брнз: Спротивно на нашите заложби е Советот на јавните обвинители да не дозволи новинари да присуствуваат на седниците

Aмбасадорката на САД во Македонија, Кејт Брнз, на он-лајн настан за одбележувањето на Денот на правосудството, 31 март, пред судиите, останатите амбасадори на земјите...

Македонија 28.03.21 | 09:25

Кејт Брнз: Сите земји треба да имаат пристап до вакцините против Ковид-19 со цел да се стави крај на пандемијата

Дипломатскиот кор во земјава, којшто беше присутен при пристигнувањето на првите 24.000 дози вакцини преку Ковакс механизмот на Меѓународниот аеродром во Скопје, порача...

Македонија 11.03.21 | 10:16

Заев ѝ ја презентирал агендата „Европа дома“ на американската амбасадорка Брнз

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев вчера остварил средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави во нашата земја Кејт...

Македонија 23.02.21 | 16:00

Шекеринска: Со САД и американските вооружени сили заедно го планираме развојот на Криволак

Радмила Шекеринска, заедно со амбасадорката на САД, Кејт Брнз, го посетија армискиот полигон „Криволак“ каде што се информираа за претстојните активности за реализација...

Македонија 20.02.21 | 08:47

Бугарската и македонската влада во финална фаза на Акцискиот план, САД со апел билатералните проблеми да ги решат надвор од процесот на интегрирање во ЕУ

Откако Владата објави дека усогласувањето на заедничкиот акциски план со Бугарија е во завршна фаза, за спорот меѓу Македонија и Бугарија вчера се огласи американската...

Македонија 19.02.21 | 20:20

Брнз удри шлаканица на Владата: За независно судство не се преговара во одговорна демократија, промени веднаш треба да се направат

„Ние многу вложувавме во обидите да се изградат институции што ќе влеваат доверба во независното судство. Но потребно е време, а луѓето се исфрустрирани поради одолговлекувањето....

Македонија 19.02.21 | 19:58

Брнз : Владата треба да сноси одговорност за корупцијата

„Реформите не се неопходни само за аспирациите кон ЕУ, туку се потреба, нужност. Вашата земја сега се соочува со многу сериозен предизвик, особено младите луѓе, кои се...

Македонија 29.01.21 | 21:04

Амбасадорката Брнз: Извештајот на „Транспаренси“е јасен сигнал дека борбата против корупцијата останува критично важна задача

Американската амбасадорка во земјава на Фејсбук напиша дека корупцијата ги загрозува меѓусебната доверба едни во други, во Владата, во правдата и економијата Индексот...

Македонија 24.01.21 | 14:58

Aмериканската амбасадорка разочарана од ветото од Бугарија

Разочарани сме од ветото на Бугарија поради бројни причини, прво затоа што веруваме дека  Македонија беше подготвена да го почне процесот на отворање и затворање на...

Македонија 20.11.20 | 19:14

Средба Заев-Брнз: Заедничка цел е Македонија да ги почне преговорите со ЕУ до крајот на оваа година

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска се сретнал со со амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Брнз, на која се разговарало за актуелните процеси...

Македонија 02.09.20 | 18:14

Американската амбасадорка се сретна со Џафери

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска, во неговиот кабинет, ја прими амбасадорката на САД во земјава Кејт Мари Брнз, придружувана...

Македонија 02.09.20 | 11:51

Заев на средба со Брнз: Соработката ќе ја кренеме на ниво со директни инвестиции од САД

Владата останува силно посветена на стратешкото партнерство со САД, кое ќе продолжиме да го негуваме со нова енергија и решителност во создавање подинамичен економски...

Македонија 15.07.20 | 12:37

Брнз: Задоволна сум што граѓаните учествуваат во демократски процес

Задоволна сум што ги гледам граѓаните на оваа земја како учествуваат во демократски процес. Тим од амбасадата на САД му се придружува на ОБСЕ, граѓанското општество...

Македонија 20.05.20 | 21:58

Амбасадорката Брнз: Разумно е да се очекува избори да се одржат веднаш штом дозволат условите, имајќи ги на ум здравјето и благосостојбата на гласачите

Во актуелниот политички контекст, „360 степени“ ги праша за став Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Македонија Одблиску ја следиме дискусијата...

Македонија 10.05.20 | 13:42

Брнз: Штом условите дозволат да се одржат безбедно изборите, политичките лидери да утврдат излезно решение

Амбасадорката на САД во Македонија Кејт Брнз во интервју за „Независен весник“ посочува дека сега не е време за избори и дека истите ќе се одржат само кога условите...