Ознака: Кејт Брнс
Македонија 25.01.21 | 08:12

Откако американската амбасадорка го поздрави пописот, се чека уште на Пендаровски

Во очекување на потписот на указот на Законот за попис од претседателот на државата Стево Пендаровски, лидерите на владејачките партии пред јавноста ја објаснуваат...

Македонија 24.01.21 | 13:01

Американската амбасадорка е задоволна што Законот за попис го поддржале две опозициски партии

Амбасадорката на Соединетите Американски Државни во  Македонија Кејт Мари Брнз го поддржа носењето на Законот за попис во Собранието. Во интервју за Гласот на Америка,...

Македонија 15.04.20 | 18:11

Претстои многу работа откако ќе заврши оваа закана и во тоа САД ќе останат ваш постојан партнер

Се соочуваме со нова ситуација за сите нас и само со заедничка работа – надминувајќи ги националните граници, партиските и други поделби, и со соработка меѓу приватниот,...

Македонија 09.12.19 | 08:50

Брнс: Новиот Закон за Јавното обвинителство е суштествен

Соединетите Држави се силен поддржувач на аспирациите на земјата да биде просперитетна, безбедна и инклузивна демократија, целосно интегрирана во НАТО, во ЕУ и во другите...

Македонија 02.10.19 | 11:58

Брнс: Донираната опрема ја зголемува довербата на јавноста во институциите

Амбасадата на САД во Скопје донираше техничка опрема за аудиоснимање на судските рочишта за 25 судници во Основниот кривичен суд во Скопје. Судските расправи во Кривичниот...

Македонија 28.09.19 | 17:58

Пендаровски ја пречека амбасадорката на САД во родниот Галичник

Македонскиот претседател Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Пендаровска денеска во Галичник им биле домаќини на американската амбасадорка Кејт...

Македонија 12.08.19 | 19:25

Амбасадорката Кејт Брнс за „Рекет“: Ова се сериозни обвинувања кои бараат сериозен, темелен, транспарентен и навремен одговор

Американската амбасадорка во Македонија Кејт Брнс по втор пат упати повик до обвинителството и Владата на Зоран Заев да преземат мерки во врска со големиот корупциски...

Македонија 23.07.19 | 11:31

Брнс се сретна со Џафери и се распрашувала за законот за обвинителство

Американската амбасадорка, Кејт Брнс, утрово беше во Собранието на средба со Талат Џафери, тоа беше нивно прво среќавање од нејзиното доаѓање во земјава. Џафери на брифингот...

Македонија 22.07.19 | 19:50

Брнс: Заев да побара одговорност и од функционерите

Заев да побара одговорност од сите владини претставници и да гарантира дека без оглед на нивото на функцијата, луѓето треба да имаат доверба во владините институции!...