Ознака: кавасаки синдром
Балкан 21.11.20 | 13:30

Синдромот кавасаки откриен кај бебе починато од Ковид-19

Шеснаесетмесечно бебе е една жд петнаесетте жртви на ковид 19 регистрирани вчера во Албанија, јави дописничката на МИА од Тирана. Во официјалното соопштение, Министерството...

Балкан 21.11.20 | 11:26

Од ковид-19 почина 16-месечно бебе во Албанија, состојбата му се влошила во 24 часа

Во Албанија, вчера, меѓу 15-те починати од Ковид-19 беше и 16-месечно бебе, јави дописничката на МИА од Тирана. Во официјалното соопштение, Министерството за здравство и...

Здравје 20.05.20 | 12:23

Д-р Хилари Џонс: Кавасаки синдромот може да биде смртоносен, ова се симптомите

Д-р Хилари Џонс беше гостин во утринската програма „Добро утро, Велика Британија“ да даде свое лично мислење за реткиот, потенцијално смртоносен синдром што се јавува...

Балкан 19.05.20 | 15:45

Новиот Кавасаки синдром пристигна на Блакнот: Две деца заразени

Две деца во Србија добиле т.н. токсичен шок синдром во текот на инфекцијата коронавирус, новиот синдром кој што беше идентификуван во Америка и Европа пред околу 3-4 седмици,...

Македонија 17.05.20 | 19:09

Софијанова: Примени две деца со симптоми на синдромот Кавасаки, кој се поврзува со коронавирусот

Во земјава, последните два месеца се регистрирани две деца со симптоми слични на Кавасаки синдромот, или познат како „Kawasaki-like“, вели д-р Аспазија Софијанова, шефица...

Вести 15.05.20 | 13:51

Прв смртен случај од синдром кавасаки во Франција, почина дете кое било во контакт со коронавирус

Во Франција е забележан првиот смртен случај на деветгодишно дете, кое страдало од симптоми на форма слична на болеста Кавасаки, опишана кај млади пациенти кои биле...