Ознака: Кавадарци
Здравје 02.01.21 | 13:38

Уште двајца здравствени работници позитивни на Ковид 19 во Кавадарци

Уште двајца здравствени работници од Кавадарци се позитивни на Ковид-19, потврди за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за...

Црна хроника 28.12.20 | 21:45

Кавадарчанец претепан од своите два сина

Две момчиња од Кавадарци на возраст од 20 и 22 години физички го нападнале својот татко. Во ОВР Кавадарци, денеска 46-годишен кавадарчанец пријавил дека синоќа околу 23.30...

Црна хроника 23.12.20 | 08:42

Изгоре автомобил во Кавадарци

Патнички автомобил марка „Фиат пунто“ синоќа изгорел во Кавадарци. Од кавадаречката Територијална противпожарна единица за МИА информираат дека нема повредени. Веднаш...

Здравје 07.12.20 | 14:38

Ја погреба сопругата пред една недела, па ѝ подлегна на болеста – ковидот зеде пензиониран лекар од Кавадарци

Д-р Страшо Костов од Кавадарци, пензиониран лекар по општа медицина ја изгуби битката со корона вирусот. Тој почина на 71 година, само една недела по својата сопруга, објави...

Калеидоскоп 06.12.20 | 12:26

Бразилката Стефани е омажена во Кавадарци: Сопругот го запознав на брод, а сега и моите родители сакаат да се преселат во Македонија

Стефани Дантас Нунес (31) од Сао Паоло, Бразил, работела како асистент менаџер во продавница на бродската компанија МСЦ, каде што го запознала својот сегашен сопруг Македонец....

Црна хроника 04.12.20 | 13:09

Со секира ја икасапил сопругата, па се фрлил во Црна Река за да се самоубие

Старец од Кавадарци се самоубил со давње во река, откако претходно со секира и нанел сериозни повреди на својата сопруга. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство...

Црна хроника 04.12.20 | 10:13

Обид за убиство и самоубиство​ во Кавадарци

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи, изврши увид во куќа во село Шивец каде беше...

Македонија 02.12.20 | 20:49

Ѓорчев: НЕ за Заев, Македонија ќе опстане

Мило ми е, чест ми е што имам можност вечерва да бидам тука во Кавадарци. Да бидам тука со вас да дојдам, да ја споделиме нашата сакана македонска кауза, кон која што сме...

Црна хроника 27.11.20 | 10:14

За влакно избегната катастрофа: Се запали оџак во Кавадарци: Пожарникари спречија огнот да се прошири

Во куќа во центарот на Кавадарци синоќа се запали оџакот. По брзата реакција на противпожарната служба, спречена е катастрофа и не е дозволено огнот да предизвика поголеми...

Македонија 26.11.20 | 14:09

Од корона починаа 40-годишен жител на Неготино и 84-годишен кавадарчанец

Тројца здравствени работници од Кавадарци се позитивни на корона вирус, а денеска починаа неготинец на 40 и кавадарчанец на 84 години. Како што потврдува за МИА, д-р Ристе...

Македонија 25.11.20 | 15:37

Двајца починати во Кавадарци, две позитивни негувателки во градинка испратија 22 деца во изолација

Две негувателки вработени во различни објекти од градинка во Кавадарци се позитивни на корона вирус во Кавадарци, поради што во изолација се  22 деца и четворица вработени. ...

Македонија 23.11.20 | 15:24

Дете во градинка во Неготино позитивно на Ковид-19, почина 73-годишен пациент од Кавадарци

Дете од градинка во Неготино е позитивно на Kовид-19, a во изолација се 13 деца и двајца вработени – воспитувач и негувател. Како што потврдува за МИА, д-р Ристе Јовановски,...

Црна хроника 20.11.20 | 18:45

Еден загинат и неколкумина повредени во судар на два автомобила и трактор

Во тешка сообраќајна несреќа, што се случи вечерва помеѓу трактор и два автомобила во Кавадарци, еден човек го загуби животот, а неколкумина други се повредени. Од Итната...

Здравје 15.11.20 | 13:40

Три лица починаа од коронавирус во кавадаречката болница

Три лица починале на ковид одделот во кавадаречката болница, станува збор за тиквешани на возраст од 67 до 78 години, потврдија од болницата. Сите имале претходни болести. Од...

Македонија 12.11.20 | 09:31

Почина дедото на двете момчиња кои претходно починаа на Инфективна

На Kовид одделението во болницата во Кавадарци почина дедото на двете момчиња кои претходно починаа на Инфективната клиника. Оваа информација дополнително ја растревожи...

Македонија 11.11.20 | 14:38

Еден починат и 52 нови позитивни во Тивешијата, најмладиот на возраст од 17 години

Во изминатите 24 часа во Тиквешијата има еден починат и 52 нови позитивни на Ковид-19. Како што информираат од Центарот за јавно здравје, во Кавадарци има 25 нови случаи,...

Македонија 06.11.20 | 16:08

Од 18 до 74 години е возраста на новите позитивни во Тиквешијата

Во последните 24 часа се регистрирани 31 случаи на корона вирус во Тиквешијата, од кои 16 во Кавадарци, осум во Неготино, пет во Росоман и две во Демир Капија. Како што информираат...

Црна хроника 05.11.20 | 15:03

Кавадарци завиено во црно: Браќата кои растеа без мајка, починаа за три дена од Ковид-19!

Кавадарци е завиено во тага. Жали по двајцата браќа кои животот го изгубија поради коронавирусот. Денеска беше објавено дека почина 21-годишното момче од Кавадарци, позитивно...

Црна хроника 05.11.20 | 14:02

Почина и помалиот, 21 годишниот брат: За три дена две жртви во кавадаречкото семејство Ѓерѓеви

Ова е тажен ден за нашето Кавадарци. За жал денес изгубивме уште еден млад човек кој не успеа да се избори со оваа страшна пандемија. Пред два дена го изгубивме Марјан...

Црна хроника 29.10.20 | 18:12

Кокаин, хашиш, марихуана: Во Кавадарци наголемо се дила дрога

Приведени се осум дилери од Кавадарци, пронајдено е кокаин, хашиш, марихуана. Тони Ангеловски, портпарол во МВР информира дека оваа акција е во рамките на засилените...