Ознака: католичка црква
Македонија 24.12.20 | 23:17

Претседателот Пендаровски на Света божикна литургија во католичката црква „Пресвето Срце Исусово“

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар утре го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Традиционално,...

Калеидоскоп 28.10.20 | 12:40

Мора да внимаваме на „дамата“ наречена Ковид, рече папата Франциск откажувајќи се од маската

Папата Франциск во средата ја опиша пандемијата со Ковид-19 како „дама“ на која мора да се внимава, но тој и повеќето од неговите блиски соработници не носеа маски пред...

Сервиси 10.04.20 | 11:07

Велигденска честитка на бискупот скопски и струмичко-скопски епарх Киро Стојанов

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов по повод Христовото Воскресение-Велигден до верниците од католичка вероисповед упати честитка. Драги...

Свет 16.01.20 | 11:14

Се повеќе Австријци се откажуваат од Католичката црква

Минатата година е зголемен за 14,9 отсто бројот на Австријци кои се откажале од Католичката црква. Додека на крајот на 2018 година, 5,05 милиони жители беа со римокатоличка...

Скопје 07.05.19 | 16:35

Папата во Католичката црква во Скопје

Папата Францискo одржува екуменска и меѓурелигиска средба со млади и со свештеници, нивни семејства и со богопосветени во Католичката црква во Скопје.