Ознака: Катимерини
Македонија 10.10.21 | 15:07

Пендаровски: Европската Унија се движи во спротивна насока

Се додека не напредуваме кон ЕУ, понационалистичките сили освојуваат терен, ова е проблем. Кога преговараш со ЕУ, политичката дискусија е во оваа рамка, постои пат, а...

Македонија 09.05.21 | 08:52

Заев за „Катимерини“: Не прифаќаме каква било интервенција во македонскиот идентитет

За европската перспектива и бугарското вето, но и грчката поддршка, за Договорот од Преспа, како и за односите со поранешниот и актуелниот премиер на Грција, говори премиерот...

Балкан 01.12.20 | 12:26

Катимерини: Ривалството на Скопје и Софија прави раздор во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската унија со Македонија ризикува да создаде уште една пукнатина во југоисточното крило...

Македонија 01.12.20 | 10:56

„Катимерини“: Ривалството меѓу Софија и Скопје создава нова пукнатина на југоисточното крило на НАТО

Инсистирањето на Бугарија да го блокира стартот на преговорите за членство на источниот сосед во Европската Унија, претставува ризик од создавање на уште една пукнатина...

Балкан 19.10.20 | 10:52

Грчките медиуми го храбрат Заев да не се плаши од вето од Бугарија

Македонија и Албанија се надеваат дека ќе добијат официјален датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ до крајот на годината. Минатата година францускиот претседател...

Балкан 06.03.20 | 10:25

Катимерини ги повика Грците во САД да го поддржат Бајден за претседател

Во уреднички коментар, грчкиот весник „Катимерини“ ги повика Грците во САД да се здружат во поддршка на кампањата на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден....

Македонија 18.02.20 | 09:42

„Катимерини“: Знамето на НАТО нема да му донесе победа на Заев

Знамето на НАТО пред Собранието нема да му донесе победа на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на предвремените парламентарни избори на 12 април, пишува грчкиот весник...

Балкан 04.11.19 | 11:57

„Катимерини“: Зоран Заев е под закана од тежок пораз на претстојните парламентарни избори

Ако Грција сака одново да се врати на Балканот, можеби сега е најсоодветниот момент, пишува весникот „Катимерини“ во анализата за ситуацијата на Балканот, особено...

Балкан 22.10.19 | 23:56

„Катимерини“: Македонија нема потреба дома да се вика Северна

Грчкиот весник „Катимерини“ во авторски коментар оценува дека со блокадата за стартот на преговорите со Македонија за членство во Европска унија е загрозен ерга омнес...

Македонија 14.10.19 | 11:00

Дендијас: Македонија треба правилно да го толкува Договорот од Преспа

Македонија треба да ги почитува обврските и правилно да го толкува Договорот од Преспа, порачува министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендијас во...

Балкан 26.09.19 | 11:59

„Катимерини“: Македонија и Албанија клучни за одржување на рамнотежата на Балканот

Македонија и Албанија се клучни земји за одржување на чувствителната рамнотежа на Балканот и иако веќе се членки на НАТО, тие треба да бидат вклучени и во Европската...

Балкан 15.06.19 | 13:50

„Катимерини“: Датум за преговори со Македонија во септември, за Албанија не

Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со...

Балкан 09.06.19 | 12:45

„Катимерини“: Скопје не делува загрижено што Мицотакис наскоро доаѓа на власт

Официјално Скопје не делува загрижено што „Киријакос Мицотакис од Нова Демократија наскоро доаѓа на власт во Грција и со тоа го губи пријателот Алексис Ципрас“, пишува...

Македонија 09.06.19 | 10:57

„Катимерини“: Нема датум за Скопје и за прв пат Атина нема да биде крива за тоа

Официјално Скопје не делува загрижено што Киријакос Мицотакис од Нова Демократија наскоро доаѓа на власт во Грција и дека со тоа го губи „пријателот Алексис Ципрас“,...

Македонија 07.05.19 | 14:50

„Катимерини“: Макрон не ја сака Македонија во ЕУ поради муслиманското население!

Денис Мекшејн, поранешниот британски министер за Балканот од 2001 до 2005, по Беринската конференција ги повика Ангела Меркел и Емануел Макрон да не чекаат земјите од Западен...

Македонија 18.04.19 | 14:42

„Катимерини“: Анкара го условува Скопје на патот кон НАТО

Турција наводно се заканува дека ќе ја одложи ратификацијата на протоколот за членство на Македонија во НАТО, доколку земјата не ги екстрадира 15 турски државјани на...

Македонија 04.02.19 | 19:09

„Катимерини“: За 30, 40 или 50 години е можно создавање единствена македонска држава!

Детално анализирајќи ги предностите и слабостите на Преспански договор, грчкиот весник „Катимерини“ одговара и на прашањето „би можело ли постоењето на ‘Северна...

Балкан 10.01.19 | 11:17

„Катимерини“: Уставните измени ќе бидат изгласани денеска или најдоцна утре

Прашање на часови а не денови е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани во согласност со Преспанскиот договор, велат извори од Владата, пренесува „Катимерини“. Како...

Балкан 13.12.18 | 11:53

„Катимерини“: Ретките несреќни коментари на Заев се за да ѝ се додвори на домашната публика

Амандманите на македонскиот устав кои треба да бидат ратификувани наскоро во парламентот се во согласност со Преспанскиот договор меѓу Скопје и Атина, соопшти неименуван...