Ознака: катица јанева
Македонија 27.01.20 | 15:38

Ако баба лаже, трап не лаже – Кога Кацарска се колнеше дека не ургирала во СЈО

Под полна морална, материјална и кривична одговорност пред цела македонска јавноста кажувам дека не сум реагирала кај ниеден судија. Вака зборуваше судијката Добрила...

Македонија 27.01.20 | 15:31

„Бојкотирам“: Само да ве потсетиме дека Муковски, Арнаудов и Василевски не ги вадеше Катица од притвор за да гласаат за Северна, туку Вилмица

Движењето „Бојкотирам“ на фејсбук се изјасни за улогата на обвинителката Вилма Рускоска. Само да ве потсетиме дека Муковски, Арнаудов и Василевски не ги вадеше Катица...

Македонија 27.01.20 | 12:53

Јанева отстранета од судењето, ѝ рекла „ороспија“ на Стефанова

Катица Јанева е отстранета од денешното рочиште за „Рекет“ поради недолично однесување. Таа е отстранета од судницата по наредба на судијката Васка Николовска-Масевска. Наводно,...

Македонија 27.01.20 | 11:29

Јанева ѝ забранила на Стефанова да зборува за снимките на „Ла Верита“

Обвинителката Лиле Стефанова го објасни односот кој го имала со Катица Јанева, велејќи дека  бил крајно затегнат. Односот особено се влошил непосредно пред таа да си...

Македонија 27.01.20 | 11:02

Јанева бараше од мене да се согласам Камчев, Мијалков и Јанакиески да одат во куќен притвор

Обвинителката Лиле Стефанова објасни дека тогаш специјалната обвинителка Катица Јанева барала од неа да потпише налог според кој дел од обвинетите од случајот „Империја“,...

Македонија 27.01.20 | 10:37

Стефанова: Камчев претресот на СЈО во својот дом во шест изутрина го дочека подготвен

На денешното рочиште на случајот „Рекет“ сведочеше поранешата обвинителка од СЈО Лиле Стефанова. Таа истакна дека не е во добри односи со Катица Јанева и оти предметот...

Македонија 23.01.20 | 10:29

„Рекет“ пак се одложи, адвокатите на Јанева уште се болни

Рочиштето за случајот „Рекет“ повторно се одложи. Причина е неприсуството на адвокатите на Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска. За разлика од нив, во судницата...

Македонија 22.01.20 | 12:48

Пријава против Јовески затоа што ѝ дозволил на Јанева да се однесува како обвинителка иако беше притворена

Кривична пријава против јавниот обвинител Љубомир Јовески беше поднесена денеска поради неговото одбивање да ја отстрани поранешната специјална обвинителка Катица...

Македонија 20.01.20 | 10:26

„Рекет“ се одложи, адвокатите на Јанева се болни

Денешното рочиште за случајот Рекет се одложи. Причина за тоа е неприсутвото на адвокатите на Катица Јанева, Вељо Кадиев и Ирена Фрчкоска. Кадиев примал терапија и се...

Црна хроника 14.01.20 | 17:37

Aпелација ја одби жалбата, Јанева останува во куќен притвор

Апелацискиот суд ја одби жалба на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, да се брани на слобода. Со одлуката на судот донесена минатата недела Јанева,...

Црна хроника 10.01.20 | 15:32

Обвинителството бара од Апелација Јанева да остане во куќен притвор, одлука наредната недела

Вишото јавно обвинителство испрати мислење до Апелациониот суд за барањето на Катица Јанева за укинување на мерката куќен притвор, со кое бара судискиот совет да ја...

Македонија 07.01.20 | 18:43

Владика Петар: Без веронаука ќе ни се случуваат уште многу Катици и Боки

Владиката Петар бара воведување на веронаука во училиштата. Тој денеска го благослови 14-тиот по ред Божикен ручек во Прилеп, во организација на детската амбасада „За...

Македонија 05.01.20 | 16:02

Боки 13 и Героски ѝ ја завршија работата на Рускоска – ќе има ли храброст да покрене обвинение против петтемина на Заев и него лично?

Блиска соработничка на Заев од врвот на СДСМ, многу важен советник на Заев од странска земја, еден интелектуалец, познат новинар и влијателен бизнисмен се вмешани во...

Македонија 05.01.20 | 14:10

Што правел Боки 13 кај Рускоска 15 саати? Гледале турски серии

Порталот Вечер вчера објави дека на 20 и 23 декември Бојан Јовановски, Боки 13, давал исказ во Јавното обвинителство за случајот Рекет кај обвинителката Вилма Рускоска....

Македонија 03.01.20 | 13:57

Мицевски: Падна Заев, падна Катица, а на 12 април паѓа и СДСМ!

Денес е денот кога Македонија и македонскиот народ ќе се ослободат од најнеспособната, најкорумпираната и најкриминална власт што ја имала до сега – изјави во своето...

Македонија 03.01.20 | 10:47

Јосифовска: Морав да го потпишам документот за враќање на пасошот на Камчев бидејќи така нареди Јанева

На денешното рочиште за случајот „Рекет“ сведочеше обвинителката Елизабета Јосифовска. Таа пред судот истакна дека од 2015 до 2018 година била во СЈО и била заменик на...

Македонија 03.01.20 | 09:36

Обвинителката Јосифовска денеска ќе сведочи за „Рекет“

Поранешна заменичка на осомничената Катица Јанева, обвинителката Елизабета Јосифовска, денеска треба да сведочи за случајот „Рекет“. Јосифовска се спомнува во видео-снимките...

Македонија 02.01.20 | 19:00

Пандов: Паднаа двата столба на хунтата, прво падна Катица, а утре конечно паѓа и Заев

Алелсандар Пандов денеска на својот фејсбук профил напиша: Паднаа двата главни столба на кои се темелеше оваа хунта. Прво падна Катица, а утре конечно по две и пол години...

Македонија 30.12.19 | 09:38

Ако Јанева одлежи 10 години, ќе се заборави улогата на Заев во „Рекет“

Во денешното соопштение до јавноста ВМРО-ДПМНЕ повторно прашува што барале Шекеринска, Филипче, Кирацовски, Ременски и пола влада во домот на Боки 13, местото од каде...

Македонија 27.12.19 | 18:46

Што пишува во едно од трите писма од Јанева испратени до Јовески од затворот „Шутка“?

Во воведот на писмото на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева што во ракопис е испратено од затворот „Шутка“ во септември годинава, додека Јанева...