Ознака: Катерина Сакеларопулу
Македонија 05.10.21 | 13:21

Пендаровски – Сакеларопулу: Имаме јасна политичка волја и намера да го спроведеме Преспанскиот договор до последната буква

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски денеска во Атина оствари тет-а-тет средба со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, по што...

Балкан 31.03.21 | 16:05

Мицотакис: Мнозинството од грчките граѓани имаат доверба во вакцините

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, за време на средбата со грчката претседателка, Катерина Сакеларопулу, истакнал дека Грците одат да се вакцинираат и дека големо...

Балкан 21.12.20 | 16:11

Maчето Калипсо и прави друштво на грчката претседателка

Од улиците на грчкиот островот Карпатос, мачето Калипсо веќе еден месец живее во претседателската палата, а денеска беше присутно и на средбата на претседателката Катерина...

Македонија 16.09.20 | 14:43

Заев до грчката претседателка: Грција може да се потпре на својот сосед

Грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев, порача дека настапува „нова ера“ во билатералните односи меѓу Грција...

Балкан 22.01.20 | 09:39

Грчкиот Парламент гласа за нов претседател на Грција

Во грчкиот Парламент утрово ќе се одржи специјалната седница за избор на нов претседател на Грција, на која пратениците ќе гласаат за владиниот предлог, Екатерини Сакеларопулу...

Балкан 16.01.20 | 09:00

Мицотакис ја номинира судијката Катерина Сакеларопулу за претседателка на Грција

Грчката конзервативна влада ја номинира судијката Катерина Сакеларопулу за претседател на земјата, пренесе „Ројтерс“. Улогата е претежно церемонијална, а шефот на...