Ознака: Касим Сулејмани
Свет 18.01.20 | 09:36

Конгресот побара од Помпео да сведочи за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за сослушување за наредбата на...

Свет 15.01.20 | 09:40

Сулејмани планирал напади и во БиХ, Бугарија, Турција

Една недела по убиството на генералот Касим Сулејмани, водачот на иранската Револуционерна гарда, Резолуција 466 беше поднесена во американскиот Сенат „за да се оддаде...

Свет 09.01.20 | 11:29

Иран ја завршил одмаздата кон САД за убиството на Сулемјани

Постојаниот претставник на Иран во ОН, Маџид Тахт Раванчи, изјави денеска дека неговата земја ја завршила одмаздата за Сулејмани и нема да преземе понатамошни воени...

Свет 07.01.20 | 14:06

Погребот на Сулејмани одложен, 40 загинати во стампедо (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Погребот на иранскиот генерал Касим Сулејмани, убиен во американски воздушен напад во Ирак, е одложен откако во метеж на погребната поворка во неговиот роден град Керман...

Свет 07.01.20 | 11:22

Во стампедото на погребот на генералот Сулејмани загинаа 35 лица, а 48 се повредени

Иранската државна телевизија објави дека на погребот на генералот Касем Сулејмани, кој е убиен во напад од дрон по наредба на американскиот претседател Доналд Трамп,...

Свет 06.01.20 | 21:11

Зошто сега е убиен Сулејмани и што ќе се случува следно?

Убиството на генералот Касим Сулејмани, командант на единиците „Кудс“ – елитен дел на иранската Револуционерна гарда – е драматична ескалација во ужасниот американско-ирански...

Свет 06.01.20 | 12:37

Американските војници нека очекуваат смрт на нивните деца: Ќерката на Сулејмани се закани

Зеинаб Сулејмани, ќерката на иранскиот генерал Касим Сулејмани, убиен во воздушниот напад на САД во Багдад, се закани со напад врз американските воени сили на Блискиот...

Свет 04.01.20 | 21:53

„US MQ-9 Reaper” е безвучен: Иранскиот генерал е убиен со дрон од 64 милиони долари

Иранскиот генерал Касим Сулејмани е убиен со ласерски наведувачки ракети „Hellfire”  кои се испалени од нечуен дрон “US MQ-9 Reaper”. Ова е дрон за прецизни удари кои...

Свет 04.01.20 | 20:07

Најавени се протести: САД се кренаа против убиството на Сулејмани

Повеќе од 70 демонстрации се планирани во текот на денов во САД, во знак на протест против убиството иранскиот генерал Касим Сулејмани по наредба на американскиот претседател...

Свет 04.01.20 | 08:55

Трамп: Не сакав да предизвикам, туку да ја запрам војната

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани не е изведено со цел да се предизвика конфликт со Иран, туку да се...

Свет 03.01.20 | 21:54

Трамп: Сулејмани требаше да го тргнеме многу порано

Во Иран од Сулејмани многумина се плашеа од него и го мразеа. Требаше да го тргнеме многу порано, напиша на твитер американскиот претседател Доналд Трамп, откако синоќа...

Свет 03.01.20 | 20:22

САД испраќаат засилување на Блискиот Исток по убиството на Сулејмани

САД испраќаат засилување од илјадници војници на Блискиот Исток по тензиите во регионот поради убиството на Касим Сулејмани, објави Си-Ен-Ен. Повикувајќи се на официјално...