Ознака: Каролина Ристова Астеруд
Црна хроника 27.09.21 | 18:39

МВР лаже: Пријавив сомнителна торба и настана голем инцидент, Астеруд објаснува зошто преноќила со лисици на аеродром

Во иницијалите К.Р.А (50) во Билтенот на МВР многумина ја препознаа професорката од Правниот факултет Каролина Ристова Астеруд, па веста дека била уапсена, иако во билтенот...

Здравје 18.04.21 | 09:28

Ристова Астеруд: Не смее здрави и млади на 20 години да бидат наша единствена шанса за развој на органодонаторството

По повод актуелната тема, спасувањето на други животи преку донираните органи на младата Верче Белчевска, свое видување преку статус на Фејсбук, даде и Каролина  Ристова...

Македонија 30.05.20 | 19:00

Професорката Астеруд за позирањето на Шекеринска пред УЧК: Не, Радмила, во голема грешка си, и треба да ги признаеш, и грешката

Не, Радмила, во голема грешка си, и треба да ги признаеш, и грешката, и повредата. Главната поента не е дали воената криза од 2001 е далеку за нас (?!), ама кога веќе ја користиш...

Македонија 24.04.19 | 11:47

Едно ни е заедничко со Каролина, се залагаме за повеќе права за жените, маргинализирани групи, за ранливите категории на граѓани

Секоја средба со Каролина е инспиративна, и кога се сложуваме и кога имаме различни погледи на светот, вели Гордана Силјановска Давкова, после средбата со нејзината...

Македонија 19.04.19 | 20:01

Астеруд: Силјановска ги менува правилата на играта

Професорката Гордана Силјановска-Давкова денеска имаше средба со граѓани со различна политичка определба, на дебатата „Прва жена-претседателка“, на која зборуваа...

Македонија 06.02.19 | 14:32

Ристова – Астеруд: Зошто проф. Силјановска за претседател

Професорката Каролина Ристова Астеруд во интервју за а1он.мк објаснува зошто иако таа политички била активна во СДСМ сега во трката за претседател ја поддржува професорката...

Македонија 30.01.19 | 12:31

Астеруд: Силјановска е персонификација на темелните вредности на Уставот и ќе го штити истиот

Зад можната претседателска кандидатура од ВМРО-ДПМНЕ на професорката Гордана Силјановска, како што е соопштено, застанаа триесетина нејзини колеги од универзитетската...

Македонија 15.01.19 | 10:45

Астеруд жестоко го нападна објавувањето на Законот за јазиците во СВ: Ова овде не завршува!

Професорката на Правниот факултет “Јустинијан” Први, Каролина Ристова-Астеруд, во коментар на Фејсбук, жестоко го нападна објавувањето во Службен весник на Законот...