Ознака: Кармен
Култура 09.05.20 | 18:36

Со „Кармен“ вечерва онлајн почнуваат Мајски оперски вечери 2020

Оваа година ќе ги одбележиме Мајските оперски вечери на еден поинаков начин, онлајн. Со надеж, што поскоро да се вратиме на нашата сцена и зад неа. На 9 мај со почеток...

Култура 12.03.20 | 10:26

Шоуто мора да продолжи: Операта „Кармен“ во Берлин се одигра без публика

Во берлинската Државна опера „шоуто мора да продолжи“ без оглед на строгите мерки против новиот коронавирус. Директорот на оперската куќа, Матијас Шулц изјави дека...

Култура 07.03.20 | 22:07

Откажана оперската претстава „Кармен“ што беше најавена за 13 март

Национална опера и балет Скопје, вечерва соопшти дека ја откажува оперската претстава „Кармен“, закажана на 13 март, 2020 година, согласно препораката на Владата да се...

Култура 17.01.20 | 16:18

Балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ во НОБ

Балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“, кои беа специјално подготвени од унгарскиот кореограф Габор Кевехази по повод 70-годишниот јубилеј на македонскиот...

Култура 14.01.20 | 10:50

„Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ в петок на сцената на Опера и балет

Балетските претстави „Кармен” и „Валпургиска ноќ” ќе бидат изведени на 17. јануари со почеток во 20 часот. Двете постановки се специјално подготвени од реномираниот...

Култура 08.11.19 | 10:38

Ирена Кавкалеска по пет години повторно во улогата на Кармен: Не мислам како технички ќе ја исполнам, туку како ќе уживам во изведбата!

Премиерата на операта „Кармен“ од Жорж Бизе ќе биде изведена на 8 и 12 ноември, по нејзината последна премиерна обнова во 2002 година. Како и за премиерната обнова во 2002...

Култура 07.10.19 | 14:20

Утре реприза на балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“

Со долг аплауз и стоечки овации, публиката искрено ѝ го честиташе успехот на екипата од балетските премиери „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“. Премиерно се изведоа во...

Сервиси 05.10.19 | 19:23

Ново големо заладување од понеделник, се враќа Кармен

Под влијание на нова значително постудена воздушна маса од север и тоа веќе од понеделник ни следува нов голем пад на температурите на воздухот а сето ова ќе биде проследено...

Култура 05.10.19 | 14:55

Балетот ја отвора новата сезона со премиера на „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“

Балетот при НОБ вечер од 20 часот ќе ја отвори новата сезона 2019/2020 со премиера на претставите „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ кои се специјално подготвени од унгарскиот...

Култура 02.10.19 | 12:58

Балетот слави 70 години: Со „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ почнува сезоната

Оваа година Балетот слави 70 години и по тој повод в сабота на 5 октомври ќе се одиграат „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“. Својата прва премиера, Балетот на МНТ ја прикажал...

Сервиси 30.09.19 | 15:08

В четврток доаѓа Кармен

Голем пад на температурите (за повеќе од десет степени), поинтензивни врнежи (над 30 л.м2), локална појава на грмежи како и услови за локална појава на град ќе донесе изразениот...